Geri Dön
OyunTavla Dizilişi: Erkek Tavlası Dizilişi ve Oynama Yönü

Tavla Dizilişi: Erkek Tavlası Dizilişi ve Oynama Yönü

Tavla Türkiye’de en çok sevilen ve uzun yıllardır oynanan oyunlardan bir tanesidir. Erkek ve kız tavlası şeklinde iki farklı türü vardır. Kız tavlası erkek tavlasına göre daha basittir. Tavlası dizilişi ve oynama yönü en çok karıştırılan konulardan bir tanesidir. Tavlada iki farklı renk 30 pul, 2 zar ve 24 hane bulunur. İki kişilik oynanan tavlada öncelikle zar atılarak başlanır. Tavlada mars ve düz gibi terimler bulunur. Tavla oyununda amaç pulların kişinin kendi hanesine toplamasıdır. Erkek tavlası nasıl oynanır? diyorsanız “Tavla Dizilişi ve Oynama Yönü” içeriğimizden detaylıca öğrenebilirsiniz.

Tavla Dizilişi: Erkek Tavlası Dizilişi ve Oynama Yönü

Tavla iki kişilik oynan zevkli oyunlardan bir tanesidir ve belli başlı kuralları bulunur. Kız ve erkek tavlası şeklinde oynanır. İki renk olmak üzere toplamda 30 pul bulunur. Kız tavlası daha kolaydır. Erkek tavlası diziliş ve oynama yönüyle biraz daha farklıdır ve en çok karıştırılan konuların başına gelir.

Tavla Dizilişi ve Oynama Yönü

Dizilime bağlı olarak pullar 3’lü, 5’li ve 2’li şekilde tahta üzerine yerleştirilir. Daha sonra zarlar ile beraber saat yönünde veya saatin tersi şekilde pullar toplanmaya başlanır. Burada önemli olan hane içerisindeki pulları hareket ettirirken genelde üst üste getirmektir. Eğer herhangi bir bul tek başına hane üzerinde kalırsa kırılabilir. Ancak en az iki ya da daha fazla pul üst üste geldiğinde kırılamaz. Buna da kapı denir.

Tavla Dizilişi: Erkek Tavlası Dizilişi ve Oynama Yönü


Buna dikkat etmek suretiyle taşlar dikkatli şekilde kişinin kendi tarafına doğru toplanır. Her zar atıştan sonra oyun rakibe geçer. Bütün taşları ilk kim toplarsa oyun biter. Her oyunu bitişinin ardından yeniden başlar ve toplamda 5 oyun kazanan oyuncu galip gelir.

Erkek Tavlası Nasıl Oynanır?

- Tavla 2 adet zarla oynanır. Oyunun başlangıcında oyuncular sırasıyla birer zar atar. Ve daha yüksek rakamda zarı atan oyuncu oyuna başlama hakkı kazanır. Beraberlik durumunda tekrar zar atılır. Oyuncular sırayla zar atarak gelen zarların toplamı kadar pulları hareket ettirerek, toplama bölgesine getirmeye çalışır. Amaç rakibin pullarını ilerletmesini ve toplamasını engellemektir.

- Tüm pullarını önce toplayan oyuncu oyunu kazanır. Kazanan oyuncu son pulunu aldığı anda rakipte tüm pulları toplama bölgesine sokmuş ve en az bir pul toplamışsa kazanan oyuncu 1 puan alır.

- Oyunculardan birisi pullarını henüz toplama bölgesine getiremeden diğeri tüm pulları toplayıp oyunu kazanırsa bu duruma ‘ Mars ‘ denir. Ve mars yapan oyuncu 2 puan kazanır.

- Bir oyunun kaç puanda biteceğine oyun başında oyuncular tarafından karar verilir. Genellikle oyunun 5 te bitmesine karar verilir.

- Eğer oynayabileceğiniz hamle varsa attığınız iki zardaki sayıyı da oynamak zorundasınız.

- Attığınız zarlarda aynı iki sayının gelmesi durumuna çift denir. Çift atılması durumunda zardaki sayıyı 4 kere oynarsınız.

- Bir hanede tek pulunuz varsa rakip onu puluyla kırabilir. Eğer pulunuz kırıldıysa atacağınız zara göre rakibin sahasından boş yere denk gelmesi halinde tekrar oyuna döner.

- Kırık pulunuzu oyuna sokabilmek için zar attığınız hanenin boş veya rakibinizin en fazla 1 pulu olması gerekmektedir. Aksi taktirde müsait bir zar atana kadar pulunuzu oyuna sokamazsınız.

- Eğer kırık pulunuz varsa bu pulu oyuna dahil etmeden başka hamle yapamazsınız. Eğer pulu oyuna dahil edebilecek uygun hane yoksa rakibinizin oynamasını bekleyip herhangi bir hane uygun duruma gelene kadar zar atamazsınız.

Pul Toplama Kuralları

Öncellikle pullarınızın tümünü kendi evinize toplamalısınız. Attığınız zarın gösterdiği hanelerdeki pulları tek tek kendi evinize toplamaya başlamalısınız. Tercihen en uzak noktaları en yakına çekerek bu işlemi yapmalısınız. Daha sonra tüm pullarınız toplandığında ise pullarınızı toplamaya başlamalısınız. Mesela 6-3 attınız, 6. ve 3. hanelerdeki pullarınızı tek tek toplamaya başlamalısınız. Eğer o hanelerde pulunuz bulunmuyorsa da en yüksek hanedeki pulları yavaş yavaş alt hanelere kaydırmalısınız.

Tavla İpuçları

- Açık vermeniz gerektiğinde kendi önünüzden değil rakibinizin önünde yani en uzakta olan 2 taşlardan açık verin.
- 4-2, 6-4, 3-1, 5-3, ve benzeri şekilde ardışık zarlar geldiğinde kap alın.
- Tavla oynarken rakibinizin taşını kırmadan önce kendi önünüzdeki taşlarda açık olup olmadığını kontrol edin, açık varsa kırmayın.
- Tavlada ilk hamlelerinizi uzakta yer alan taşlardan yapın.
- Uzakta yer alan 2 taşınızı nekadar kısa sürede kendi alanınıza doğru getirirseniz okadar avantajlı sayılırsınız.
- Uzakta yer alan 2 tane Kendi taşlarınızı kendi alanınıza doğru getirirken rakibinizin 2 taşını kendi alanına götürmesine engel olun, yani 2 li bloklar oluşturun, kap alın.

Kız Tavlası Nasıl Oynanır?

Kız tavlasında ilk olarak diziliş çok önemlidir. Oyuna başlanmadan önce taşlar üst üste dizilir. Taşlar diğer oyuncuyla karşılıklı olarak dizilir. 6 adet boşlukta oynanan bir oyundur. Taşlar en fazla üç olacak şekilde üst üste dizilir.

Numaralandırılan taşlar, atılan zarlara göre tek tek aşağı indirilir 5 atılması durumunda, 5 numaradaki taş aşağı indirilir. Herkes sırayla zar atar ve hamlesini yapar. En son tüm taşları toplayan kişi de oyunu kazanmış olur. Oldukça keyifli olan kız tavlası, pek çok kişinin keyifle oynadığı bir oyundur.

Kız tavlasının dizilişi oldukça basittir. 6 adet boşlukta oynandığı için sadece 6 boşluğa taşlar dizilir. Dizilen taşlar önce tek tek, daha sonra kalan taşlar tek tek dizilen taşların üzerine dizilir. Üst üste dizilen taşlar tamamlandığında, zarlar atılmaya başlanır. İki tarafta zar atar ve en büyük zarı atan ilk hamleyi yapan taraf olur. Atılan zarlara göre de taşlar toplanmaya başlanır.