Geri Dön
SiyasetABD eski senatörü büyükelçi geliyor

ABD eski senatörü büyükelçi geliyor

ABD Başkanı Joe Biden tarafından Ankara Büyükelçiliği’ne aday gösterilen eski Arizona Senatörü Jeff Flake, Senato’dan onay alması halinde Türkiye’deki görevine başlayacak.

ABD eski senatörü büyükelçi geliyor

 ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne aday gösterilen Jeff Flake dahil Dışişleri Bakanlığı’na bağlı 33 büyükelçilik ve temsilcilik adaylarını onaylayarak Senato Genel Kurulu’na gönderdi. Bu durumda, Flake’nin Ankara Büyükelçi olarak atanabilmesi için Senato’dan onay alması gerekiyor. Cumhuriyetçi olmasına rağmen 2020 başkanlık seçimlerinde Demokrat Partili Biden’ı destekleyen Flake, 2013-2019 yıllarında ABD Senatosu’nda Arizona eyaleti senatörü olarak görev yapmış, 2001-2013 arasında da Temsilciler Meclisi üyeliği görevinde bulunmuştu. Flake, 2019’da eski Başkan Donald Trump yönetimi ve Cumhuriyetçi Partinin politikalarıyla ayrıştığı gerekçesiyle Senato’dan emekli olmuştu. Emekliliğinin ardından, Trump’ı eleştirdiği, “Conscience of a Conservative” (Bir Muhafazakarın Vicdanı) adlı bir kitap yazan eski Cumhuriyetçi Senatör, Ankara’da büyükelçilik görevine aday gösterilmesinden sonra yaptığı açıklamada, “Bu atamayla Biden yönetimi Amerikan dış politikası ve diplomasisinin en iyi geleneğini yeniden doğruluyor: Partizan politikaların iç mesele olarak kalması ve diğer ülkelerle ilişkilere karıştırılmaması gerektiği inancı. Amerikan dış politikası partiler üstü olabilir ve olmalı. Bu benim inancım ve aynı zamanda taahhüdüm” ifadelerini kullanmıştı.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Rize'de yurt çatısında çıkan yangın kontrol altına alındıRize'de üniversite öğrencilerinin kaldığı yurdun çatısında çıkan yangın kontrol altına alındı.