Geri Dön

Anayasa Mahkemesi'nden twitter kararı

Anayasa Mahkemesi, Türkiye'de milyonlarca kullanıcısı olan sosyal paylaşım sitesi twitter'ın yasaklanmasının Anayasa'nın 26. maddesinde korunan ifade özgürlüğüne aykırı olduğuna karar verdi.

AYM, kararın bir örneğini Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na göndererek, ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılmasını istedi. Başvuruyu yapan Kerem Altıparmak, BTK ve TİB'in bu karar uyarınca twitter'ı derhal açmak zorunda olduğunu söyledi. AYM bu kararıyla, BTK veya TİB'in, Türkiye'de yurtdışından yayın yapan siteleri tamamen kapatamayacağını da hüküm altına almış oldu. Bu karar; yurtdışından yayın yapan ve kısa süre önce kapatılan youtube için de, emsal oluşturabilecek.

İfade özgürlüğü ihlali

Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim üyesi Yaman Akdeniz ve Ankara Üniversitesi SBF öğretim üyesi Kerel Altıparmak'ın yaptığı bireysel başvuruyu karara bağlayan AYM, twitter'ın demokratik toplumların en temel değerlerinden biri olan ifade özgürlüğü gerekçesiyle tamamen kapatılamayacağına hükmetti.

Kapatılması yasal değil değil

AYM, kararında, mahkeme ve savcılık kararları uyarınca idarenin, erişim engellemesini URL bazında değil de tüm siteye yönelik uyguladığı ifade edilerek, "5651 sayılı Kanun'da yer alan düzenlemeler dikkate alındığında TİB'in kararına dayanak gösterdiği mahkeme kararlarını aşan ve milyonlarca kullanıcısı bulunan bir sosyal medya ağı olan twitter.com sitesine erişimin tamamen engellenmesini öngören işlemin kanuni dayanağının bulunmadığı ve bu sosyal paylaşım sitesine erişimin kanuni dayanağı olmaksızın ve sınırları belirsiz bir yasaklama kararı ile engellenmesinin demokratik toplumların en temel değerlerinden biri olan ifade özürlüğüne ağır bir müdahale oluşturduğ açıktır" ifadelerine yer verildi.

İdari yargı kararını da uygulamadı

Kararda, Türkiye Barolar Birliği'nin açtığı dava üzerine Ankara 15. İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararını uygulamayan TİB, "sitenin derhal erişime açılmaması nedeniyle bu yükümlülüğün yerine getirilmediği anlaşılmaktadır" sözleriyle de eleştirildi.

Twitter'ı derhal aç

AYM, kararın bir örneğini Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na göndererek, ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılmasını istedi. Başvuruyu yapan Kerem Altıparmak, BTK ve TİB'in bu karar uyarınca twitter'ı derhal açmak zorunda olduğunu söyledi.

Kontrolden çıkan otomobilin bir kasabın vitrininden içeri girdiKocaeli'nin Gebze ilçesinde, fren yerine gaza basan sürücünün kontrolünden çıkan otomobilin, bir yayaya çarptıktan sonra kasap dükkanına girdiği anlar, iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber