Geri Dön

Arınç'tan flaş açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakanlık'ta açıklama yaptı. Arınç, "Hükümetimizin yolsuzluk konusunda görüşü değişmedi. Bir yolsuzluk varsa yargı aydınlatmalıdır." dedi

Arınç'tan flaş açıklamalar

Arınç: Örgüt varsa ilan edeceğiz

Dün İstanbul'da yapılan operasyonlar hakkında açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, devlet içinde yuvalanmış illegal bir örgüte işaret ederek "bunları ortaya çıkarmanın boynumuzun borcu. En kısa zamanda halkımızın önünde ilan edeceğiz" diye konuştu
Halkımızın önünde ilan edeceğiz"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti kurmayları ile parti genel merkezinde yaptığı toplantıdan sonra basın açıklaması yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, devlet için var olduğu iddia edilen örgütle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Arınç, "Eğer devlet içinde kümelenmiş ve yuvalanmış illegal bir örgüt söz konusu ise bunları ortaya çıkarmak da boynumuzun borcu olsun" dedi.

Arınç şunları söyledi:

"Bu operasyon niçin bu zamanda yapılıyor, niçin bu eksikliklerle yapılıyor. Ve niçin buna benzer bazılarının daha olabileceği tehditler olarak savruluyor… Hükümeti yıpratmak için, zor durumda bırakmak için. Bizi bugüne kadar en çok iddiacısı olduğumuz ve en çok başarıyla gerçekleştirdiğimiz yolsuzluklar konusunda kamuoyunun gözünden düşürmek için diye biz biliyoruz, düşünüyoruz. Bu kanaatimizi pekiştirecek delilleri de bu işi yapanları da en kısa zamanda bulacağız. Eğer devlet içinde kümelenmiş ve yuvalanmış illegal bir örgüt söz konusu ise bunları ortaya çıkarmak da boynumuzun borcu olsun. Dün bir başkasına, bugün bunlara yarın bir başkasına yapılacak şey bir hukuk devleti olan Türkiye'ye yakışmaz. Ellerindeki imkanları sadece kendi çıkarları için kullanan bir kişiden, örgütten bahsetmemiz gerekiyorsa bunu da en kısa zamanda halkımızın önünde ilan edeceğiz.

İŞTE ARINÇ'IN AÇIKLAMALARI

Bülent Arınç, "51 kişinin sorgusuna başlandı. 2 yeni savcı daha görevlendirildi. 4 bakanın isminin geçtiği ifade ediliyor. Bakan arkadaşlarımızın çocukları isimleriyle bahsediliyor, bürokratlar, işadamlarından bahsedilmektedir. Bazı suçlamalar yapılmaktadır. Kara para aklaması, rüşvet ve yolsuzluk suçlamaları yapılmaktadır. Bazı açıklamalar var. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Çolakkadı basın açıklaması yaptı. Görevli olanlara ilaveten iki savcının daha görevlendirildiği ifade edildi. Memur suçları soruşturma ve özel soruşturma bürosu sorumluluğunda bulunmaktadırlar. Mevcut savcılara ilaveten işlemleri kolaylaştırmak için 2 savcı daha görevlendirilmiştir" dedi.

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN AÇIKLAMASI

Bülent Arınç, "Bazı şube müdürlerinin görev yerlerinin değiştirilmesine ilişkin açıklama yapıldı. Görev yerleri haklarındaki görevini kötüye kullanma gerekçesiyle değiştirilmiştir denildi" diye konuştu.

HSYK'NIN YAPTIĞI AÇIKLAMA

Bülent Arınç, "Cumhuriyet Başsavcılığı'nın görevleri anlatıldı. İş bölümünü belirleme yetkisi başsavcılığındır denildi ve HSYK'nın sorumluluğu yoktur denildi. Soruşturma savcılığının görevleri başında olduğunu açıkladılar. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı ile HSYK'nın açıklamaları örtüşmektedir" dedi.

ANKARA VALİLİĞİ'NİN AÇIKLAMASI

Bülent Arınç, "Validen izin almışlar, isim vermemişler başlıklı haberlerin yalan olduğunu açıkladılar. Polislerin il valileriyle görüşmesinin mümkün olmadığı açıklandı. Operasyon yapıldığı ve 3 ayaklı olduğu, bakanları, bakan çocuklarının olduğu ve soruşturma sürecinin başladığı yönündedir" diye konuştu.

"YARGI SÜRECİNİN VERECEĞİ KARARA SAYGILI OLACAĞIZ"

Bülent Arınç, "Partimiz henüz kurulma aşamasındayken, siyasetin yozlaştığı bir noktadaydık. Siyasetçilerin yolsuzluklarla ilişkileri konuşuluyordu. Kuruluş ilkemiz olarak, yolsuzluk, yoksulluklar ve yasaklarla mücadele etmeyi ilke edindik Pek çok mafya ve çete örgütleri yargı önünde çıkarıldı. Bunların hepsi kolluk kuvvetleriyle başlar, yargı süreciyle değerlendirilir. Bizim görevimiz nedir? Siyasi irademiz yolsuzluk yapanların kökünü kazımak için dimdik ayakta durmaktır. Hükümetimizin yolsuzluktan yana tavır almasını kimse beklemesin. Eğer bir yolsuzluk iddiası rüşvet, yolsuzluk söz konusuysa yargı bunu aydınlatmalıdır. Yargının yanında yer tutan hükümet, yargı sürecinin bu konuda da yanında olacaktır. Yargı sürecinin vereceği karara saygılı olacağız bu kararı engellemek yönünde bir çaba içinde olmayacağız. Hükümet üyelerinin isimlerinin geçtiği yönündeki iddialar bizi ilgilendirmiyor. Bu iddia en güzel şekilde ispatlanmalıdır, gerçekler ortaya çıkarılmalıdır" dedi.

"BASINA VE İNTERNET MEDYASINA SERVİSLERLE SİYASET YAPMAK MUHALEFETE YAKIŞMAZ"

Muhalefete seslenen Bülent Arınç, "Hükümeti eleştirmek, bakanlar üzerinden hükümetin yıpratılmasını istemek, seçimlere kırık bir şekilde gitmesini temenni etmek isteyebilirler. Muhalefetin meşru hakları vardır. Dikkatle takip edilmelidir, eleştiriler her zaman yapılmalıdır. Peşin hükümle karar vermek, basına ve internet medyasına servislerle siyaset yapmak muhalefete yakışmaz. Bu tür olaylara hükümetin yol açtığı iddia ediliyorsa eleştiri yapabilirler. Peşin hükümle suçlama noktasına gitmek ve hükümeti sorumlu tutmak doğru değildir. İnsaflı olsunlar, hakkaniyetli olsunlar, kendilerini de hükümeti de zor durumda bırakacak işler yapmasınlar" diye konuştu.

"SORUŞTURMANIN GİZLİLİĞİNİ İHLAL ETMEK SUÇTUR"

"Soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek suçtur" diyen Bülent Arınç, "Hükümet olarak soruşturma dosyasını görmekten bile mahkumken, fotoğrafların yayınlanması hukukla barışmaz. Bu noktada belirlenecek beyanatların doğru olmayacağı kanaatindeyiz. Hükümetimiz siyasi anlamda bazı çalışmaları yapacaktır. Başbakanımız da yeri gelince açıklama yapacaktır. Soruşturma gizliliğine ne basın, ne siyasetçiler uymuyor. Bir insan kesin hüküm verilinceye kadar suçsuzdur. Hukuk herkese lazım, adalet herkese yol göstermesi gerekir" dedi.

"TOPLANTIDA BU KONUDA NE KONUŞULDU ONU ANLATMAM"

Bülent Arınç, "Toplantıda bu konuda ne konuşuldu onu anlatmam. Bakanlarımız bizim için suçsuzdur ancak onların dahli varsa hukukun gereği yapılır. Bu bakanlarımız bize müsade diyebilirler, başbakanımız da bunu talep edebilir. Ne yapacaklarını yakın zamanda görürüz" dedi.

YOLSUZLUKLARLA, YASAKLARLA, YOKSULLUKLA MÜCADELE EDECEĞİZ"

"Çok planlı bir operasyonla karşı karşıyayız" diyen Bülent Arınç, "Bütün bunları yerel seçimlere yönelik, Türkiye'nin ekonomik gücünü yıpratmayı komplo teorisi olarak söylemiyorum. Büyümede, ihracatta atılım yapan bir ekonomi görüyoruz. Bu imajı karalamak, küçük düşürme noktasına geldiği düşünülebilir. Bu iddiada kimlerin adı geçiyorsa bu iddialar sonuna kadar araştırılmalıdır. Kim hakkında delil varsa, kim hüküm giyecekse bizi ilgilendirmiyor. Yolsuzluklarla, yasaklarla, yoksullukla mücadele edeceğiz" diye konuştu.

2 YENİ SAVCI GÖREVLENDİRİLDİ

-Bazı suçlamalar yapılmaktadır. Kara para aklaması, rüşvet ve yolsuzluk suçlamaları yapılmaktadır. Bazı açıklamalar var. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Çolakkadı basın açıklaması yaptı. Soruşturmanın kapsamı, şüpheli sayısının çokluğu, nazara alınarak, soruşturmaya yardım etmek üzere de iki cumhuriyet savcısı daha görevlendirilmiştir. Yargı mercileri iç düzenlemeler çerçevesinde hakikatlerin ortaya çıkarılması için çalışamkta olup diyerek yaptığı işleri anlatıyor başsavcı. Rutin bir işlemdir.

ŞUBE MÜDÜRÜNÜN OPERASYONDAN MÜDÜRLERİ HABERSİZDİR"

-Basında yer alan emniyet personelinin yerlerinin değiştirilmesiyle ilgili şu açıklama yapılmıştır. Haklarındaki görevi kötüye kullanma iddialarıyla ilgili yerleri değiştirilmiştir. Bu da basına aksetmişti.

Üçüncü bir açıklama HSYK tarafından yapıldı. İstanbul cumhuriyet başsavcılığı da savcıların görevlerinin başında olduğu, gözaltı sürelerinin dolmadan ifadelerinin alınması için iki savcının daha görevlendirildiğini söylüyorlar.

"Bir ilin emniyet müdürü, yapılacak bir işten haberdar değilse, başındaki daire başkanı veya emniyet amiri veya müdür yardımcısı kimin nereye gittiğinden ve ne yapılacağından habersizse ve özellikle bu yollar kesilmişse, 'bu ne amaçla yapılmıştır? Burada bu yola niçin gidilmiştir' diyerek bir araştırma yapılmasına herhalde ihtiyaç var"

PSİKOLOJİK SAVAŞ İÇİNE SOKMAK DOĞRU DEĞİL
-Biz hükümet olarak daha dosyada neler olduğunu bilmiyoruz. Bize bunları getirin deme imkanından da mahrumuz. Onlara konulan altyazılar, iş adamların, sanatçıları suçlayacak bir psikolojik savaşın içine sokmak hukuki değildir. Adli yargıyı etkilemek de suçtur. Bir soruşturma süreci var. Gizlidir ama bu sürece uyulmuyor. Ne muhalefet ne basın ne de siyasetçiler uyuyorlar. Lütfen insanları karalamayın. Bir insan kesin hükümle mahkum oluncaya kadar masum sayılır. Bu hukuk herkes içindir. Adalet herkes için yol göstericidir. Bizim beklediğimiz yargı sürecinin şeffaf süratle gerçekleştirilmesidir.
SAFLIĞIMIZA VERİN
-Artık savaşacağız. Herkes için kötü olacak. Şunlar bunlar tutuklanacak, kasetler, fotoğraflar servise konacak tehditlerini biz de duyuyoruz. "Bazılarının bu kadar alçalabileceğini, bu kadar belden aşağı, insanların kişilik haklarına saygısızlık yapacağını gerçekten düşünmemiştik. Saflığımıza verin"

O TWEETE ÇOK SERT TEPKİ

-Bu olayların bugün gerçekleşmesi ne anlama geliyor. Müsaade ederseniz, hükümet olarak bu olaya siyasi olarak da bakma hakkımız var. 3-4 gün önce, 4-5 ay önce emniyetten atılma bazı insanlar 'Güler mi ağlar mı' diye twitler atarak mesajlar vermişti. Biz bugün farkında oluyoruz.

ÇOK PLANLI, PSİKOLOJİK HARP BENZERİ

-Çok planlı, psikolojik harp benzeri bir operasyonla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim. Bunun amacı ne olabilir? Hükümetimizin yıpratılması.

EBRU GÜNDEŞ'İN EŞİ...

-Bir sanatçımızın eşiyle ilgili iddialar var. TOKİ iddiaları var, belediyelerin kurulla birlikte çalışıldığı iddiası var. 14 aylık bir dinlemeyle başlayan soruşturmanın bugün başlatılmasınnı altıda ne var.
DİNLEMELER 6 AY ÖNCE KESİLDİ Mİ?
-14 aylık bir dinleme ile bu işlerin takip edildiği ve şimdi sonuçlandığı iddia ediliyorsa, yine bazı duyumlarımıza göre 6 ay önce dinlemelerin kesildiği ama zamanlamasının bugüne bırakıldığı duyumları da var. Kötü şeyler duyduk, kötü şeyler hissettik.
BU İŞİN PLANLAYICISINI BİLİYORUZ
-Bu işin planlayıcısını, ne amaçla yaptıklarını az çok biliyoruz. Belki zamanı geldiğinde açıklayabileceğiz.

İÇİŞLERİ BAKANI TELEVİZYONDAN ÖĞRENDİ
-Bu işi yapanlar diyelim ki emniyetteki şube müdürleridir, şube müdürlerinin bir üstüne bilgi vermesi zorunludur. Şube müdürünün operasyondan müdürleri habersizdir, haber verselerdi önlem alınırlardı diyorlar. Görev ifa edilecek. İsimleri gizli tutabilirsiniz. Bir İçişleri Bakanı'nın oğlunun gözaltına alındığını televizyondan öğrenmesi kadar acı birşey olabiir mi?Bazıları hakkında görevleri kötüye kullanması nedeniyle soruşturma açılmıştır ve görev yerleri değiştirilmiştir.
PSİKOLOJİK HARP TAKTİĞİ UYGULANIYOR
-"Bakanlar hakkında fezleke tanzim edileceği, UYAP'a bilgi verilmeden operasyon yapıldığı belli. Çok planlı, psikolojik harp benzeri bir operasyonla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim. Bunun amacı ne olabilir? Hükümetimizin yıpratılması"
DEVLET İÇİNE YUVALANMIŞ...

"Bu operasyon niçin bu zamanda yapılıyor, niçin bu eksiliklerle yapılıyor ve niçin buna benzer bazılarının daha olabileceği tehditleri olarak savruluyor, düşünün. Hükümeti yıpratmak, zor durumda bırakmak için. Bizi bugüne kadar en çok iddiacısı olduğumuz ve en çok başarıyla gerçekleştirdiğimiz yolsuzluklar konusunda kamuoyunun gözünden düşürmek için diye, biz biliyoruz, düşünüyoruz, bu kanaatimizi pekiştirecek delilleri de bu işi yapanları da en kısa zamanda bulacağız. Eğer devlet içinde kümelenmiş ve yuvalanmış illegal bir örgüt söz konusuysa bunları ortaya çıkarmak da boynumuzun borcu olsun."

BAŞBAKAN'IN DİNLENMESİ

Bülent Arınç, "Başbakanımız ilgili bakanları çağırdı, değerlendirme yaptık. Bunun dışında yasadışı dinlemeler yapılmış mı bunlar araştırılacaktır. Başbakan'ın evindeki böcekle ilgili açıklamalar yapmıştı, bu soruşturma ayrı onunla ilgili sayın başbakan yakında bir açıklama yapacaktır" diye konuştu.

GÖZALTINDAKİ BAKANLARIN ÇOCUKLARI
Bakanların çocukları eğer bir suça karışmıssa buna göz yumcağımız anlamına gelmez. Ama bizim kaidemiz bir insan suçu ispatlanana kadar masumdur
CEMAAT Mİ YAPTI?
Arınç cemaat sorusunun açıkça sorulmasına kızdı. Cemaat Türkiye'de büyük işler yaptı. Eğer bir alçaklık yapılmışsa bunu onların üzerine yıkmak haksızlıktır.
PARA KASALARI
Ben o olayın doğruluğundan emin değlim. Sosyal medya sorumsuz ve sınırsız bir alandır. İnternetten gelen bilgiler yanıltıcıdır.
SİNAN AYGÜN'Ü ÖRNEK GÖSTERDİ
Halk Bankası Genel Müdürü'nün evinde çıkan paralarla ilgili önce CHP vekili Sinan Aygün'ün evinde bulunan para ile ilgili örnek verdi. ve Aygün'ün aklandığını belirtti. Genel Müdürün de maaşı bellidir umarım bu olay doğru değildir. Eğer doğruysa herşey karşılığını bulacaktır.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

AK PARTİ BUGÜN OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

Operasyonun ardından bu gün Ak Parti'de gündemde olmayan bir toplantı yapılıyor. Toplantıya Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ ile İçişleri Bakanı Muammer Güler katıldı. Ak Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin de, parti genel merkezinde biraraya geldi. Başbakan Erdoğan da, öğlen saatlerinde Ak Parti Genel Merkezi'ne geldi. Erdoğan'ın genel merkeze gelmesiyle birlikte partide yapılan olağanüstü toplantı daha da önem kazandı.

Hükümetten gizli tutulan operasyonla ilgili toplantıya, oğlu gözaltına alınanlar arasında yer alan İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Zafer Çağlayan da katıldı.

İşte toplantıya katılan bakanlar

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan
İçişleri Bakanı Muammer Güler,
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım,
Adalet Bakanı Sadullah Ergin,
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay,
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik
AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal Mahir Ünal
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş

İstanbul'da kaza! Sürücü kamyonda sıkıştı, malzemeler yola saçıldıGelen son dakika haberine göre; Sarıyer Kuzey Marmara Otoyolu'nda sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği temizlik malzemesi yüklü kamyon yan yattı. Kamyonda sıkışan sürücü kendi imkanları ile kurtuldu. Yaralı sürücü, ambulans ile hastaneye kaldırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber