Siyaset Atina'ya kötü haber! Türk F-16’ları Rafale’nin solunda uçacak

Atina'ya kötü haber! Türk F-16’ları Rafale’nin solunda uçacak

16.09.2022 - 07:00 | Son Güncellenme:

Hava filosuna Fransa’dan yeni nesil savaş uçağı Rafale jetlerini katarak kısa vadede Türkiye’ye karşı hava üstünlüğünü kurma çabası içinde olan Yunanistan, bu kez Türkiye’de konuşlanacak Katar uçakları nedeniyle tedirginlik içine girecek.

Atinaya kötü haber Türk F-16’ları Rafale’nin solunda uçacak

AYDIN HASAN Ankara - Katar Hava Kuvvetleri’ne ait içinde Rafale jetlerinin de bulunduğu muharip uçaklar, Türk jetleri ile birlikte uçacak. Türk pilotları, Rafale uçaklarının kabiliyetlerini sahada öğrenerek önemli bir deneyim kazanabilecek.

Haberin Devamı

Yunanistan hava kuvvetlerinin envanterinde 6 Rafael F3R jeti bulunuyor. Yunanistan, 18 jet için de Fransa’ya sipariş vermiş durumda. Katar’ın hava kuvvetleri envanterinde aralarında Rafale jetlerinin de bulunduğu Fransız üretimi uçaklar ağırlıkta bulunuyor. Genelkurmay Başkanı Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in 2 Mart 2021’deki Doha ziyareti sırasında Katar Askeri Hava Aracı Personelinin Türkiye’de Konuşlanmasına Dair Teknik Düzenleme imzalanmıştı. Düzenleme, 1 Nisan 2022’de Meclis’ten geçmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan teknik düzenleme, dün Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Düzenlemeye göre; Katar Hava Kuvvetleri’ne ait en fazla 36 adet hava aracı, Türk Hava Kuvvetleri’nin üslerini kullanabilecek. Katar’ın yeni teslim aldığı Rafale savaş uçakları, Mirage 2000, C-17 ve C-130J gibi nakliye uçaklarının yanı sıra helikopterler de Türkiye’de konuşlanacak. Anlaşmaya göre; Katar askeri hava araçlarının tüm faaliyetleri Türk yetkili makamlarının ön onayına tabi olacak. Ulaştırma uçağı sortilerinde, kokpitte gözlemci olarak bir Türk ulaştırma pilotu da bulunacak. Katar’ın eğitim uçuşu maksadıyla muharip jet uçaklarını da konuşlandırması durumunda, bu uçakların icra edecekleri eğitim uçuşlarını bir Türk hava aracı da sol uçuşuyla gözetleyecek.

Haberin Devamı

Atinaya kötü haber Türk F-16’ları Rafale’nin solunda uçacak

15 ÜLKEDEN 8 BİN PERSONEL KATILIYOR

2022 yılının NATO’nun en geniş deniz tatbikatına Türkiye ev sahipliği yapıyor. 15 ülkeden 8 bin personelin katılımıyla Akdeniz’de gerçekleştirilen Dynamic Mariner/Mavi Balina-2022 Tatbikatı nefes kesti.

Atinaya kötü haber Türk F-16’ları Rafale’nin solunda uçacak

Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’nde 11 Eylül’de başlayan ve 2022 yılının NATO’nun en geniş deniz tatbikatı olma özelliğini taşıyan Dynamic Mariner/Mavi Balina-2022 devam ediyor. Türkiye’nin ev sahipliğindeki tatbikatta 15 ülkeden 8 bin personel ile 50 gemi, 4 denizaltı, 32 uçak, 20 helikopter, Aksungur, ANKA ve Bayraktar İHA’ları, amfibi deniz piyade birlikleri, SAT ve SAS görev timleri, kıyı birlikleri katıldı.

Atinaya kötü haber Türk F-16’ları Rafale’nin solunda uçacak


NEFES KESEN OPERASYON

Haberin Devamı

Tatbikat çerçevesinde harekata hazırlık ve kuvvet entegrasyon eğitimleri, fiili silah atışları, su üstü harbi, denizaltı savunma harbi, hava savunma harbi, denizde denetim harekatı, amfibi harekatı, mayın harbi, elektronik harp, kara ve hava kuvvetleri müşterek eğitimler gerçekleştiriliyor. Akdeniz’de Antalya açıklarında gerçekleştirilen tatbikat çerçevesinde helikopterden zorlu bir manevra ile denizaltına malzeme ikmali yapıldı. Daha sonra ise senaryo gereği kaçak malzeme taşıyan bir gemiye SAT komandoları tarafından nefes kesen bir operasyon düzenlendi. Operasyonda yine senaryo gereği şüpheli şahıslar etkisiz hale getirildi.

Atinaya kötü haber Türk F-16’ları Rafale’nin solunda uçacak

AMAÇ NATO'NUN BİRLİĞİNİ VE BÜTÜNLÜĞÜNÜ GÖSTERMEK

TCG Sancaktar gemisine saldırı düzenleyen 2 F-16 uçağı, gemiyi çevreleyen 4 firkateyn tarafından hava savunma sistemleri ile uzaklaştırıldı. Tatbikat ile ilgili yerli ve milli üretilen TCG-Sancaktar çok maksatlı amfibi hücum gemisinde bir basın toplantısı düzenleyen Harp Filosu Komutanı Tuğamiral Hüseyin Tığlı, amacın NATO’nun birliğini ve bütünlüğünü göstermek olduğunu söyledi. Tığlı, “Tatbikat tamamen gerçeğe dayalı olmayan, gerçek dünyayla ilişkili olmayan bir senaryoya göre icra edilmektedir. Tatbikatın amacı DA 5. Madde ile ilgili değil aritcle 5 konusunda NATO usullerini, prosedürlerini işletmektir” dedi.

Haberin Devamı

Atinaya kötü haber Türk F-16’ları Rafale’nin solunda uçacak