Geri Dön

Aydınlardan yeni anayasa bildirisi

Bir grup aydın dün bir basın toplantısı düzenleyerek ‘Yeni Anayasa’ için taleplerini bir bildiriyle duyurdu.

Yeni Anayasa’nın çoğulcu, eşitlikçi ve özgürlükçü olması gerektiğinin vurgulandığı bildiride şu ifadeler kullanıldı: “Darbe Anayasası’nın yapıldığı tarihten bu yana toplumda yeni anayasa arayışları eksik olmamış, farklı siyasal anlayışlara dayalı değişik anayasa önerileri gündeme gelmiştir. Bu çerçevede çoğulcu, eşitlikçi, özgürlükçü bir anayasa talebi en zor şartlarda bile savunulmuştur.”

Anayasa tartışmalarının bir süredir yeniden kamuoyunun gündemine girdiğinin hatırlatıldığı bildiride, “Çatışmaların sürdüğü ve mevcut Anayasa’daki hakların fiilen askıya alındığı bugünkü ortamda, bu sürecin otoriter bir rejime hukuki statü oluşturma ihtimaline karşı, tüm toplumsal kesimlerin evrensel demokratik değerler çerçevesinde etkili bir irade ortaya koymaları hayati önem taşıyor” ifadeleri kullanıldı.

HDP’liler de katıldı

Bildirinin duyurulduğu toplantıya HDP Milletvekilleri Mithat Sancar, Ayhan Bilgen ve Meral Danış Beştaş ile eski BDP Milletvekili Aysel Tuğluk da katıldı.

Basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AYM’nin Can Dündar ve Erdem Gül’le ilgili verdiği karara tepkisi de gündeme geldi. Prof. Dr. Gencay Gürsoy, “Hukuk da tanınmıyor, yargı da tanınmıyor. Türkiye artık böyle bir dönemden geçiyor. Ama bütün bunlara rağmen, yurttaş inisiyatifinin demokratik bir Anayasa çalışması konusunda inisiyatifi ele alması gerekiyor. Bizim çabamız bu yönde”dedi. İmzacılar arasında yer alan Eski ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas da, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın mecliste yaptığı yemini tekrar dönüp okumasını dilemekten başka söyleyecek bir şey bulamıyorum”diye konuştu.

İmza koyan isimler

Avukat Hülya Gülbahar tarafından okunan ve “Çoğulcu, eşitlikçi ve özgürlükçü değerlere dayanan demokratik bir anayasa sürecinin şartlarını oluşturmak için duyarlı herkesi ortak bir çabada buluşmaya davet ediyoruz” sözleriyle sona eren bildiriye imza koyan isimler şöyle:

“Abdulbaki Erdoğmuş, Ahmet Türk, Prof. Dr. Ayşe Erzan, Ayşegül Devecioğlu, Doç. Dr. Ayşen Candaş, Prof. Dr. Baskın Oran, Doç. Dr Bican Şahin, Prof. Dr. Binnaz Toprak, Doğan Bermek, Prof. Dr. Ergün Özbudun, Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu, Prof. Dr. Fuat Keyman, Prof. Dr Gencay Gürsoy, Güler Buğday, Hatice Kapusuz, Hülya Gülbahar, Hüsnü Öndül, İbrahim Sinemillioğlu, Prof. Dr. Levent Köker, Mehmet Güleryüz, Melda Onur, Maside Ocak, Prof. Dr. Metin Günday, Prof. Dr. Murat Belge, Murathan Mungan, Prof. Dr. Mustafa Erdoğan, Nesrin Nas, Dr. Nil Mutluer, Prof. Dr. Niyazi Öktem, Prof. Dr. Oktay Uygun,Osman Kavala, Prof. Dr. Osman Doğru, Osman Murat Ülke, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Öztürk Türkdoğan, Rıza Türmen, Sefa Öztürk Dede, Prof. Dr Sevtap Yokuş, Tarık Ziya Ekinci, Prof. Dr Turgut Tarhanlı, Prof. Dr. Yücel Sayman...”

Corona virüs salgınına rağmen havuz partisi verdilerABD'de onlarca kişi corona virüse (Covid-19) rağmen bir havuz partisinde önlemleri dikkate almadan toplandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber