Siyaset Bakan Bozdağ: Hiç kimse yargıya emir ve telkin veremez

Bakan Bozdağ: Hiç kimse yargıya emir ve telkin veremez

15.11.2022 - 21:40 | Son Güncellenme:

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yaptığı açıklamada "Adalet bakanının yargıya emir verme yetkisi vardı, biz kaldırdık. Hiç kimse yargıya emir ve telkin veremez." ifadelerini kullandı.

Bakan Bozdağ: Hiç kimse yargıya emir ve telkin veremez

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, milletvekillerinin eleştiri ve sorularına yanıt verdi. Bakan Bozdağ, muhalefet milletvekillerinin, 'yargı yetkisi' ve 'yargıya müdehale' yapıldığına ilişkin eleştirilerine cevap verdi. Yargı yetkisi konusunun önemine dikkat çeken Bakan Bozdağ, "Yargı bağımsızlığı tarafsızlığı son derece önemli. Anayasa'nın 138'inci maddesi 'görülmekte olan dava hakkında soru sorulamaz, beyanda bulunamaz' diyor. Anayasamızın açık hükmüdür. Adalet Bakanı'nın yargıya yetki ve talimat verme yetkisi yoktur. Anayasa ve yasalar bana böyle bir yetki vermiyor. Vermemesi de gerekir" açıklamasında bulundu.

Haberin Devamı

'FETÖ İLE MÜCADELEYİ EN ÜST DÜZEYDE YAPAN ADAMIM'

Bakan Bozdağ, 2011 yılında TBMM Genel Kurulu’nda, Fethullah Gülen ile ilgili sözlerini hatırlatan muhalefet milletvekillerinin eleştirilerine şöyle yanıt verdi:

"FETÖ hain bir terör örgütüdür. Bu ülkeye kast etmiştir. O konuşmamı hiç gündemden düşürmüyorlar. O sözler o dönemde söylenmiş sözler. Ama keşke söylememiş olsaydım. Ben FETÖ'yü yargıdan silen, FETÖ ile mücadeleyi en üst dizeyde yapan adamım. Bizim abdestimizden kimsenin şüphesi olmasın. Terör örgütü FETÖ/PDY'nin o zaman terör örgütü olduğuna dair bir mahkeme kararı yok. Bir başka şey yok. Türkiye'de hiçbir kimse FETÖ'ye terör örgütü dememiş. Sadece bizim dönemde değil, bizden önce cumhurbaşkanlığı yapmış merhum Demirel, hayatta olan Sezer, merhum Turgut Özal ve başbakanların hepsi, önceki bakanların hiçbiri terör örgütü dememiş. Hiçbir parti genel başkanı da dememiş. Hiçbir partinin temsilcisi de dememiştir. İlk defa FETÖ/PDY'ye, önce 'Haşhaşi', sonra 'legal görünümlü illegal yapılar', sonra 'FETÖ/PDY silahlı terör örgütü' diyen başbakan, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bunların altında da MGK üyesi olarak benim imzam vardır. Şerefle attığım bir imzadır."

Haberin Devamı

'BENİM GÖREVİM HAKİMLERİ KORUMAKTIR'

Muhalefetin, hakimlere yönelik, 'sarayın hakimleri' sözlerine sert tepki gösteren Bakan Bozdağ, "Bunu kabul etmiyorum. Hakimlerimize, 'sarayın hakimleri' benzetmesi hakimlerimize yapılan büyük bir haksızlıktır. Kimsenin de haddi değildir. Haddi olmayanlara da hadleri bildirilir. Hakimlerimiz gece gündüz çalışıyor. Benim görevim onları korumaktır" dedi.

'BU ÜLKEDE KABADAYILIĞA YER YOK'

Bakan Bozdağ, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın, hakimlere yönelik eleştirilerine karşılık, "Yalova örneğinde olduğu gibi yargı görevi yapan hakim ve savcılarımıza hakaret edilmesi asla kabul edilemez. Fotoğrafları, o görüntüleri inceledikten sonra salondan çıkıp o koridorlarda konuşulanları, deşifreleri gördükten sonra ben Adalet Bakanıyım, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanıyım. Orada görev yapan hakim ve savcıya hakaret edene cevap vermek, haddini bildirmek, had bilmeze had öğretmek benim vazifemdir. Haddini bilmezin tekisin sen. Her yerde kabadayılık yapıyorsun. Bu ülkede kabadayılığa yer yok" dedi.

Haberin Devamı

Bakan Bozdağ'ın bu sözleri üzerine, komisyonda tartışma çıktı. CHP'li Başarır, Bakan Bozdağ'ın üzerine yürümek isterken, milletvekilleri araya girdi.

Görüşmelerin ardından, Adalet Bakanlığı'nın 2023 bütçesi kabul edildi.