Geri Dön
SiyasetBakan Çavuşoğlu: Bosna Hersek’i destelemeye devam edeceğiz

Bakan Çavuşoğlu: Bosna Hersek’i destelemeye devam edeceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Balkanlar ziyaretinin Bosna Hersek durağında Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkoviç ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Çavuşoğlu toplantıda Türkiye'nin Bosna Hersek'i desteklemeye devam edeceğinin altını çizdi.

Bakan Çavuşoğlu: Bosna Hersek’i destelemeye devam edeceğiz

Çavuşoğlu bu sene Bosna Hersek’le diplomatik ilişkilerin 30’uncu yılını kutladıklarını ifade ederek şunları kaydetti;

“2021 yılında ikili ticaret hacmimiz 1 milyar dolara yaklaştı. Bu sene 1 milyar doları geçeceğimizi inanıyoruz. Ticarette ve ekonomik işbirliğinde yeni hedefler koymamız gerekiyor. Türk şirketleri Bosna Hersek’te önemli faaliyetler gerçekleştiriyor, yatırımlarını artırıyor. Şirketlerimizin yanı sıra Kardeşim Bisera’nın da söylediği gibi TİKA, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Yurtdışı Türkler Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığımız, Türk Hava Yollarımız gibi çok önemli kurumlarımızla bundan sonra da Bosna Hersek’i destelemeye devam edeceğiz.”

Bakan Çavuşoğlu, 5 Balkan ülkesini kapsayan ziyaretinin bölgesel istikrara verilen önemin göstergesi olduğunu ifade ederek “Bosna Hersek, bölgesel istikrar bakımından da kilit konumdadır. Dolayısıyla burada yeni bir itilafa izin veremeyiz. Herkesin bu konuda sorumlu davranması lazım” dedi.

ÜÇLÜ ZİRVE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uygun bir zamanda Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan üçlü zirvesini gerçekleştirmek arzusunda olduğunu ifade eden Çavuşoğlu “Belgrad’daki temaslarımızda Sırbistan makamlarının da, Sayın Vuçiç’in de bu zirveye hazır olduklarını gördük. Keza Hırvatistan tarafı da bakanlar düzeyinde üçlü toplantıya olumlu bakıyorlar” dedi.

Bakan Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti;

“Bugüne kadar olduğu gibi Bosna Hersek’in egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve istikrarını güçlü bir şekilde desteklemeye devam edeceğiz.”

Bakan Çavuşoğlu: Bosna Hersek’i destelemeye devam edeceğiz

"TÜRKİYE OLARAK TUTUMUMUZ GAYET NET"

Bakan Çavuşoğlu, bir basın mensubunun Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp üyesi Milorad Dodik ile İstanbul'da gerçekleştirdiği görüşme hakkındaki yorumu üzerine şöyle konuştu;

“Siz sanırım soru sormak yerine yorum yapmayı ve yanlış yorumlamayı tercih ettiniz. Bosna halkının da herhalde sizi sözcü olarak seçtiğini düşünüyorsunuz. Bakınız Türkiye olarak bizim tutumumuz gayet net; Sayın Dodik bugün Devlet Başkanlık Konseyi’nin bir üyesidir, seversiniz, sevmezsiniz. Neticede üç tane üyesinden bir tanesidir. Biz ayrım yapmadan tüm Devlet Başkanlık Konseyi üyeleriyle görüşüyoruz ve Bosna Hersek’in sınır bütünlüğü, toprak bütünlüğü ve siyasi bütünlüğü bakımından vermemiz gereken mesajları da herkese net bir şekilde veriyoruz. Pazartesi yaptığımız görüşmede de Sayın Dodik’e vermemiz gereken mesajları da bu anlamda gayet net bir şekilde verdik. Ayrıca biraz önce konuşmamda da söyledim, biz tüm tarafların kabul edeceği, bugüne kadar ettiği formatlarda, edebileceği formatlarda düzenlenecek toplantılardan bahsediyoruz. Eğer bir taraf zaten bir araya gelmek istemiyorsa hiç kimseyi kimse zorlayamaz, dolayısıyla Bosna Hersek’in istikrarı bakımından güvenliği bakımından bölge ülkeler olsun Bosna Hersek içinde aktörler olsun hangi formatta toplantı isterlerse o toplantılara biz Türkiye olarak destek veririz. Herhangi bir dayatmada da bulunmayız. Zagreb’de yaptığım basın toplantısında da vurguladığım buydu; Bosna Hersek’in birliği, beraberliği ve istikrarıdır. Türkiye olarak bu yönde çaba sarf etmeye ve destek vermeye devam edeceğiz.”

Bakan Çavuşoğlu: Bosna Hersek’i destelemeye devam edeceğiz

ÇAVUŞOĞLU, DEVLET BAŞKANLIĞI KONSEYİ HIRVAT ÜYESİ KOMSIC'LE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Saraybosna’da Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Hırvat üyesi Jelko Komşiç ile görüştü. Bakan Çavuşoğlu görüşmeyle ilgili “Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Komşiç ile ikili ilişkilerimizi, Bosna-Hersek'teki ve bölgedeki diğer gelişmeleri ele aldık” dedi.