Geri Dön

Bakan Çavuşoğlu: Kimse engelleyemez

Hollanda ve Almanya'da referandum etkinliklerine izin verilmemesi ile ilgili konuşana Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Gideceğiz Avrupa'daki vatandaşlarımızla da buluşacağız. Bunu ne PKK haini engelleyebilir ne de vatandaşlarımızla güçlü bağımızdan rahatsız olanlar engelleyebilir" dedi.

Bakan Çavuşoğlu: Kimse engelleyemez

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın Gazipaşa ilçesi Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen Bıçkıcı Deresi ıslahı birinci kısım temel atma törenine katıldı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun da katıldığı törende konuşan Bakan Çavuşoğlu, bazı Avrupa ülkelerinin Türkiye'yi yönetebilmek için Türkiye'nin zayıf kalmasını, bölünmesini istediklerini bildirdi. Bu nedenle bu ülkeler tarafından PKK'nın desteklendiğini, FETÖ'ye sahip çıkıldığını, önceki yıllarda da DHKP-C'ye kamplar açıldığına işaret eden Çavuşoğlu, "İşte bunları çok iyi düşüneceğiz. Niye 'hayır' diyenlere sahip çıkıyor Avrupalılar, 'evet' diyenleri engellemeye çalışıyorlar? Çok iyi düşünün." ifadesini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, Ne Almanya'nın ne Hollanda'nın kimsenin kendilerini korkutamayacağını ve engelleyemeyeceğini belirterek, şunları kaydetti: "Demokratik hakkımızı gideriz her yerde kullanırız. Nasıl onlar gelip Türkiye'de kullanıyorsa ben de gider kullanırım. Ne derlerse desinler, onlardan korkmayız, onlardan yılmayız. Onların demokrasi, insan hakları konusundaki iki yüzlülüğünü de suratlarına vururuz, bugüne kadar yaptığımız gibi. Hiç endişe etmeyin, herkes haddini bilecek, herkes hukuka saygı duyacak. Demokraside, insan haklarında çifte standarttan uzak duracak. Kimse bize ders vermeye kalkmasın. Ve gideceğiz Avrupa'daki vatandaşlarımızla da buluşacağız. Bunu ne PKK haini engelleyebilir ne de vatandaşlarımızla güçlü bağımızdan rahatsız olanlar engelleyebilir. Buradan bunu söylüyorum. Biz diyaloğa varız, dostluğa varız, ama bizimle dost olmak isteyenlerle." Gazipaşa'nın bir fakülteye ihtiyacı bulunduğuna işaret eden Çavuşoğlu, ilçeye yurt dışından da öğrencilerin gelip eğitim göreceği bir fakülte kurulacağını belirtti.

RUSYA İLE DOMATES AMBARGOSUNU GÖRÜŞECEKLER

Önümüzdeki hafta Rusya'ya gideceğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Domatesin önündeki ihracat engelini de inşallah kaldıracağız. Bunun için de çalışıyoruz, haberiniz olsun" dedi. Bakan Çavuşoğlu, Gazipaşa Havalimanı'nda prefabrik terminalin yerine modern bir terminal yapılacağını ve havalimanına inen uçak sayısının artırılacağına değinerek, bu sene Rusya'dan, Ukrayna'dan Gazipaşa'ya uçak seferlerinin başladığına, önümüzdeki dönemde de Rusya'nın değişik şehirlerinden uçuş planlarının yapıldığına dikkati çekti.

- "Yeni sistemle Türkiye güçlenecek"

Gazipaşalıların AK Parti'ye verdiği oyları her dönemde artırdığını vurgulayan Çavuşoğlu, "İnanıyoruz ki önümüzdeki referandumda da, 16 Nisan'da Gazipaşalılar tüm Antalyalılar gibi gereğini yapacaktır." ifadesini kullandı.

Dün Kumluca, Finike, Demre ve Kaş'a gittiğini, iki gün önce de Elmalı ve Korkuteli'de halkla buluştuğunu anımsatan Çavuşoğlu, 15 yıldır siyaset yaptığını sokakları hiç bu kadar kalabalık görmediğini belirtti. Çavuşoğlu, tüm Antalya ayakta, 16 Nisan'ı sabırsızlıkla beklediğini dile getirdi.

Anayasa değişikliği hakkında bilgiler veren Çavuşoğlu, cumhurbaşkanının da başbakanın da halk tarafından seçildiğini, şu anda Cumhurbaşkanı ve Başbakan arasında bir kardeşlik bulunduğunu, fakat geçmişte ciddi krizlerin yaşandığını, bu krizler neticesinde ekonomik krizlerin meydana geldiğini, Türk lirasının değer kaybettiğini, Türkiye'nin, Türk halkının fakirleştiğine işaret etti.

Çavuşoğlu, şu görüşlere yer verdi: "12 Eylül Anayasası'na göre Cumhurbaşkanının çok yetkisi var. Cumhurbaşkanı olsam bu sistemi değiştirmem. Çok yetkisi var, hiç sorumluluğu yok. Yeni sistemde ise cumhurbaşkanının yetkisi var, sorumluluğu da var. 18 maddeyi siz okuyorsunuz, görüyorsunuz. Sizi af edersiniz aptal yerine koyarak, iftiralarla beyninizi yıkamaya çalışıyorlar. Onlar güya çok zeki, onlar elit, onlar 'biz azınlığız ama biz zekiyiz, siz köylüsünüz. Onların kafası çalışmaz, ekmeğini ver oyunu al. Benim oyum 2 sayılmalı.' Senin oyun neden 2 sayılacakmış? Senin bu millet karşısında ne üstünlüğün var. Onlar bu milleti hor görüyor, aşağılıyor. Şimdi de aptal yerine kokuyor. Cumhuriyet elden gidiyormuş, nasıl gidiyor? Anayasada cumhuriyetin tarifi belli. cumhuriyete bu kadar düşkünsün de bugüne kadar cumhuriyet için ne yaptın? Cumhuriyet, cumhuriyet dediniz 79 yılda 6 bin kilometre yolu anca yaptınız. Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları 15 yılda 18 bin kilometre duble yol yaptı. Cumhuriyetin 2023'üncü yılıyla ilgili bir hedefiniz var mı? Biz açıkladık 2023 hedeflerini, bir bir de gerçekleştiriyoruz. Boğazın altından üstünden tüneller, köprüler geçti. Şimdi de 3 katlı tüneli gerçekleştiriyoruz. Onlar bugüne kadar cumhuriyetten, Atatürk'ten geçindiler. Cumhuriyete de Atatürk'e de katkıları olmadı bunların. Onlar milletin yararına olan şeylere 'hayır' derler."

Türkiye'de salgın ne zaman bitecek?Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, CNN Türk'te Fulya Öztürk'e açıklamalarda bulundu. Bakan Koca 'Salgın ne zaman bitecek?' sorusuna, 'Dünyada bitmedikçe Türkiye'de sıfırlama olmaz' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber