Geri Dön
SiyasetBakan Soylu'dan yola çıkacak ailelere 'emniyet kemeri' çağrısı

Bakan Soylu'dan yola çıkacak ailelere 'emniyet kemeri' çağrısı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun başkanlığında 81 İl Trafik Birim Amirleri ile videokonferans yöntemiyle toplantı gerçekleştirdi. Yarın trafik denetimlerininin başlayacağını duyuran Soylu, yola çıkacak ailelere de emniyet kemeri uyarısında bulundu.

Bakan Soylu'dan yola çıkacak ailelere 'emniyet kemeri' çağrısı

Bakan Soylu, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında Kurban Bayramında uygulanacak trafik tedbirlerine yönelik 81 il trafik birim amirleri ile video konferans toplantısı gerçekleştirdi.

Bakan Soylu, denetim sayılarının arttıkça can kaybının azaldığına vurgu yaptı. Bakan Soylu, hiç kimsenin denetimden endişe etmemesi gerektiğini belirterek, "Denetimin artması ile can kayıplarının azalması ve kazaların azalması konusunda ters bir orantının olduğunu ifade etmek istiyorum. Denetimi arttırdıkça can kayıpları azalmaktadır. Bu yüzden milletimize bir kez daha bir şey ifade etmek istiyorum; sizin huzurlu, selametli bir şekilde bayrama gidip dönmenizi arzu ediyoruz. Siz bayramınızı huzurlu bir şekilde yakınlarınızla, sevdiklerinizle dinlenerek, sılayı rahim yaparak geçirdiğinizde arkadaşlarımız yollardalar, sizin tedbiriniz, sizin güvenliğiniz, sizin huzurunuz, sizin selametiniz için. Yollarda size rehberlik eden her arkadaşımızın bayram tatilinden feragat ettiği, sizin için yollarda olduğunu bir kez daha hatırlamanızı istirham ediyorum. Bu yüzden bu Kurban Bayramı'nda trafikte yoğun bir denetim planlıyoruz. 7 Temmuz'da başlatacağımız trafik denetimleri 18 Temmuz'a kadar olmak üzere 11 gün boyunca kesintisiz devam edecek" diye konuştu.

Yaptığımız denetimlerde ailelere bir şeyi daha söylemek isterim. Çocuklarınızı seviyoruz, kendi çocuklarımız olarak görüyoruz. Yolculuğa çıktığınızda çocuklarınızı arka koltuğa oturtun, emniyet kemerlerini takın. Onlar muhakkak öne gelmek isteyeceklerdir. Sizin onları arka koltukta oturtmanız onlar için en büyük trafik eğitimidir.

'BAYRAMDA 210 BİN 352 PERSONEL GÖREV ALACAK'

Bakan Soylu, bakan yardımcısı, vali, emniyet genel müdürü gibi üst düzey yetkililerin de denetim çalışmalarını takip edeceğini belirterek "Bu denetimler sadece cezai denetimler değil, aynı zamanda rehberliğe ve yol göstericiliğe yönelik denetimler olacaktır. Emniyet ve jandarmanın sorumluluk bölgesine bayram boyunca toplam 114 bin 960 ekip veya tim, 210 bin 352 personel görev alacaktır. Bayram tatili süresince emniyet ve jandarma trafik personeline trafiğin tanzimi ve denetimi dışında görev verilmeyecektir. Buna ek olarak genel hizmet asayiş trafik denetim ekiplerine bu bayrama mahsusen takviye yapılacaktır. Trafik ekiplerimizin özellikle kazaların yoğun olduğu güzergahlarda görünür olmaları sağlanacaktır. Özellikle kazaların yoğun olduğunu belirlediğimiz ilk 20 güzergahtaki tedbirlerin üst seviyeye çıkarılması, denetimlerin yüz yüze yapılarak özellikle sürücülerin araç dışına davet edilmesi, bu sayede dikkat dağınıklığının önüne geçilmesi, uykusuz ve yorgun sürücünün dinlenmeye yönlendirilmesi, olası tehlikelerin önlenmesi gibi önlemlerle inşallah bu bayram da trafik denetimlerimize önemli bir farkındalık ortaya konulacaktır" ifadeleri kullandı.

Soylu, bu bayram da araç içerisinde emniyet kemeri kullanmanın öneminin vurgulanması için 'Bayramınız Kemerli Olsun' sloganıyla farkındalık oluşturacaklarını belirtti.