Geri Dön
Siyaset‘Başarı hikâyelerini gençlerle yazacağız’

‘Başarı hikâyelerini gençlerle yazacağız’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Nasıl ki insansız hava araçlarındaki başarımız tüm dünyanın gündemindeyse tüm yenilikçi alanlarda da iddiamızı kanıtlayacak başarı hikayelerini gençlerimizle yazacağız” dedi.

‘Başarı hikâyelerini  gençlerle yazacağız’

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında, “Bilimsel Araştırma, Girişimcilik ve Gençlerde Bilimsel Farkındalığın Artırılmasına İlişkin İş Birliği Protokolü”nün imza töreni bakanlar Varank ile Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Varank, TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci Programı (BİGG) kapsamında girişimcilerin; yapay zeka, robotik ve yaşam bilimleri gibi teknolojileri spor alanında kullanımının teşvik edileceğini söyledi. Spor teknolojileri başlığı altında her yıl seçilecek başarılı beş girişimciye 1 milyon lira ödül verileceğini söyleyen Varank, “Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı ile uluslararası anlamda başarı yakalamış araştırmacıları, bilim insanlarını Türkiye’ye davet edeceğiz” diye konuştu.

Gençleri ümitsizliğe sevk ederek, onların hayallerine ket vurmaya çalışanlar olduğuna söyleyen Varank şunları kaydetti:

‘Tek ülke olacağız’

“Geçenlerde Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay, ‘Uçan arabalarda dünya liderliğine oynayan bir Türkiye olacak’ dedi. Bunun üzerine yine bilindik grup, bu sözle alay etmeye kalktılar. Nasıl ki insansız hava araçlarındaki başarımız tüm dünyanın gündemindeyse tüm yenilikçi alanlarda da iddiamızı kanıtlayacak başarı hikayelerini gençlerimizle yazacağız. Şu anda çalıştığımız projelerden biri İHA’larımızı TCG Anadolu çıkarma gemimize indirip kaldırabilmek. Bunu başardığımızda dünyadaki tek ülke olacağız.”

Ana muhalefet partisinin, gençlerin yurt dışı ilgisini, ülkemize olan inançsızlık gibi göstermeye çalıştığını belirten Varank, “Gençlerimizin, bilim insanlarının yurt dışında gerek eğitim gerek iş tecrübesi anlamında deneyim kazanmak istemeleri rahatsız olunacak bir husus değil... Yurt dışındaki bilim insanlarını gönüllü elçilerimiz görüyoruz. Bizdeki ana muhalefet lideri, sosyal medyada stok fotoğraflar kullanarak gençleri etkileyeceğini sanıyor. Bunların gençlere yönelik hassasiyeti işte bu kadar sahte” dedi.

‘Bilime ilgi artırılacak’

İmza töreninden konuşan Bakan Kasapoğlu da özetle şunları söyledi: “Protokolle birlikte, spor araştırmaları alanında TÜBİTAK’la kapsamlı bir çağrı programına çıkılması ve spor alanında bireysel girişimciliğin desteklenmesi gibi Türkiye’de ilk olma niteliği taşıyan önemli çalışmalar başlatılacak. Protokolle, spor teknolojileri ve sporda Ar-Ge alanındaki istihdamı güçlendiriyor olacağız. Protokolün en önemli başlıklarından bir diğerini, gençlerin bilime ilgisinin artırılması ve gençlerin kişisel, bilimsel ve sosyal gelişimine katkı sağlanması konuları oluşturuyor. Bu sayede bilim söyleşileri organize edilmesini, TÜBİTAK’ın popüler bilim dergi ve kitaplarının indirimli olarak temin edilmesini sağlayacağız. TÜBİTAK’la birlikte, gençlik kamplarında, bakanlığımız tarafından düzenlenen bilim ve teknoloji temalı etkinliklerde eğitimci desteği konularında önemli bir iş birliğini de birlikte gerçekleştireceğiz.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Mevlid Kandili Programı'na katıldıDiyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kastamonu'da düzenlenen Mevlit Kandili Programı'na katıldı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler