Geri Dön
SiyasetBülent Arınç'tan 'Gezi Parkı' açıklaması

Bülent Arınç'tan 'Gezi Parkı' açıklaması

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 4 gündür süren Gezi Parkı eylemleri için ilk kez konuştu. Arınç "Burada AVM istemiyoruz' diyenlere biber gazı sıkmak yerine ikna edici çalışmalar yapılmasını faydalı görüyorum" dedi. Gezi Parkı olaylarıyla ilgili açıklama yapan Hüseyin Çelik ise sağ duyu çağrısı yaparak, olayların çığırından çıktığını belirtti

Bülent Arınç'tan 'Gezi Parkı' açıklaması

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Taksim Gezi Parkı'nda başlayan olaylarla ilgili, "Yapılan yanlışlık varsa yanlıştan dönülür. Bunu fırsat bilerek hükümeti yıpratmak için iyiniyetli insanları tahrik edenlere karşı uyanık olmamız lazım. Bu olaylar başka yerlerde başka türlü planlanabilir" dedi. Mahkemenin yürütme kararını isabetli ve yerinde bulduğunu da kaydeden Arınç, belediye ve Kültür Bakanlığı'nın gelişmeleri iyi anlatamadığı için halka özür borcu olduğunu ifade etti. Arınç, oğlunun AVM'nin ortağı olduğu haberlerine de tepki göstererek, "Benim oğlum ücretle çalışıyor. Yaşantımız belli. Ayın sonunu zor getiren insanlarız" açıklamasında bulundu. Bursa'da AK Parti İl Başkanlığı'nda gündeme ilişkin basın toplantısı yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gezi Parkı'nda yaşanan ve sonrasındaki gelişmeleri değerlendirdi.

TAKSİM'DEN EN SICAK GÖRÜNTÜLER

MİLLİYET.TV'NİN ÖZEL GÖRÜNTÜLERİYLE TAKSİM YÜRÜYÜŞÜ

Cereyan eden olayların üzücü olduğunu ifade eden Arınç, "Gezi Parkı'nda yaşanan olaylarda keşke uyarıcılık yapılabilseydi. İnsanlara işin gerçeği anlatılabilseydi, insanlar tartaklanmak yerine şuna buna maruz kalkma yerine, işin doğrusu bu denilseydi bu noktaya gelmezdik. Bu Gezi Parkı'nda ne yapılacağı tartışma konusu. Ağaçların kesilmek istendiği tartışma konusu. Bu sözle olmaktan çıktı orada çalışmaların engellenmesi noktasına getirildi. Çevreye duyarlı insanların olduğunu kabul ediyoruz. Kimisi sanatçı, kimisi halktan, kimisi yazar, kimisi çizer. İstanbul'un yeşil alanının AVM'ye dönüşmesine karşı çıktılar. Taktirle karşılamak lazım. Fiili engel olma noktasında, samimi duyarlı insanların arasına karışınlar tarafından olay hükümeti protesto ve çatışmaya vardı. Bu da yanlış olanlardan bir tanesi. Çevreye duyarlılık, pasif mukavemetle insanların hayatına zarar verecek noktaya gelmeseydi. Duyarlı insanların göstereceği tepkiler keşke güvenlik güçlerine saldırıya dönüşmeseydi. Görüntüler zor görüntüler, kötü görüntülerdir. Yanlış görüntülerdir, bu gösteriler sırasında zarar gören çevreye duyarlı insanlarımız vardır. Onlar adına çok üzüldüğümü geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Aralarına karışan bir takım provokatörlerin meseleyi başka yere çekmesiyle olaylar büyüdü" dedi

BELEDİYE VE KÜLTÜR BAKANLIĞI'NIN ÖZÜR BORCU VAR
Polislerin aşırı şiddet kullandığının söylendiğini hatırlatan Arınç, "Polisleri suçlayabilirsiniz ama gerçekçi olmaz. Polis nihayet görevli. Aldıkları aldıkları talimatı yerine getiriyor. Fiili saldırı olduğunda ellerindeki imkanları kullanmak zorundadır. İçişleri bakanlığı olaylar sırasında şiddet kullanıp kullanılmadığnını teftiş için soruşturma başlatmıştır. 6.idare mahkemesi yapılaşmanın durdurulmasına karar vermiştir. Ben mahkemenin kararını yerinde ve isabetli buluyorum. Buna idare uymak zorunda. En azından burada ne yapılıyor? Topluma en güzel şekliyle anlatılmalıdır. Her kafadan ses çıkmamalıdır. Avm mi yapılacak? Yol genişletme mi yapılacaktır? Yoksa başka bir şey mi yapılacaktır? Orman Bakanı'nın ifade ettiği gibi yerinden ağaçlar sökülüp binlercesi mi dikilecektir. Bu konuların rahat ve huzurlu biçimde anlatılarak insanların ikna edilmesi lazım. "Biz burada AVM istemiyoruz" diyenlere biber gazı sıkmak yerine "Biz burada şunu yapmak istiyoruz, yanılıyorsunuz, işin doğrusu budur" diye ikna edici çalışmalar yapılmasında fayda görüyorum. Yaşanan yaşandı. Belediye ve Kültür Bakanlığ'nın İstanbul halkına borcu var. O borç da şudur. Biz Taksimi Yayalaştırma çalışmaları içinde Gezi Parkı'nda şunu yapmak is tiyoruz. Ağaç katliamı yapmayacağız. Park olacak. Buradan sökülecekler başka yerde hayat bulacağının teminatını veriyoruz. Duyarlılığınızı paylaşıyoruz. Olan bitenlerden özür diliyoruz" denmesinde toplumsal barış açısından fayda olduğunu düşünyüorum. Bu tür olaylarda tahrikçi insanlar olabilir samimi insanları kullanarak olayları başka yere çekebilirler" diye konuştu.

"AY SONUNU ZOR GETİREN İNSANLARIZ"
Oğlunun Taksim'e yapılacak AVM'Ye ortak olduğu yönündeki haberleri ahlaksızlık olarak değerlendiren Arınç, "Bundan büyük iftira düşünemiyorum. Ahlaksızlık düşünemiyorum. İnternetteki bu tür yalan ve iftiralarla insanların duygularını tahrik edenleri kınıyorum. Benim bir oğlum var. Bir firmada ücretli olarak çalışıyor. Babası olarak benim evladım olarak onun maaşından başka geliri yok. İftiharımızdır. Yaşantımız bellidir. Helalden kazandığımız maaşla hayatımızı devam ettiriyoruz. Ayın sonunu zor getiren insanlarız. Oğluma maddi katkı sağlamak zorundayım. Bütün bünlurı iyi niyetli insanları tahrik etmek için yapıyorlar. Bu alçakça tvitlerden birisi şudur. Sağlık bakanı ambulansları geri çekmiş, yaralanan zor durumda kalanları ambulansa almamışlar. Bundan daha çirkin ahlak dişı b ir şey olabilir mi?. Bizim ambulslarımız helikopter uçaklarımız 24 saat hazır beklerken sağlık bakanı adına yapılan tvit ve açıklama insanların tepkisini çekebilir" diye konuştu.

BU TÜR OLAYLAR BAŞKA YERLERDE PLANLANABİLİR
"Yapılan yanlışlık varsa yanlıştan dönülür. Yanlış anlama varsa izah edilir" diyen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunu fırsat bilerek hükümeti yıpratmak için iyiniyetli insanları tahrik edenlere karşı uyanık olmamız lazım. Bu olaylar başka yerlerde başka türlü planlanabilir. Türkiye provokasyonlara açık memleket haline getirilmek isteniyor. Reyhanlı cilvegözünde olan budur. Bir takım olayların arka planında ajan provakörlerinolduğunu bilmeliyiz. Milletin sağ duyusuna güveniyoruz, milletin daha büyük hassaiyet göstereceğine inanıyoruz.

Hüseyin Çelik: Olaylar çığırından çıktı

Gezi Parkı olaylarıyla ilgili açıklama yapan Hüseyin Çelik sağ duyu çağrısı yaparak, olayların çığırından çıktığını belirtti

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Hüseyin Çelik bir dizi temaslarda bulunmak üzere Tekirdağ'a geldi. Gezi Parkı olaylarıyla ilgili açıklama yapan Hüseyin Çelik sağ duyu çağrısı yaparak, olayların çığırından çıktığını kaydetti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Hüseyin Çelik; “Taksim meydanı biliyorsunuz Türkiye’nin, İstanbul’un sayılı meydanlarından birisidir. Bizim için sembolik değeri olan meydandır. Orada yaya ve araç trafiği biri birbirine karışmış durumda. Ciddi bir curcuna var. Hükümetimiz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile çok ciddi bir proje uyguluyor. Bir yerde bir faaliyet yapıldığı zaman ağaç kesilebilir mi kesilebilir. Kaldırılabilir mi kaldırılabilir. Ama medeni ülkelerde ölçü şudur; kaldırdığını bir ağacın karşılığında 2 hatta 10 ağaç dikiyorsanız o zaman çevrecisiniz.”

Çelik; “AVM yapılıyor diye kıyamet koparıldı. Bu ağaçlar kesiliyor AVM yapılıyor. Böyle bir şey yok. Bu bir yalandır. Ağaçlar kesiliyor diye birileri AKP’yi dövme aracı haline getiriyorsa bu kabul edilemez. En marjinal gruplar ve onların yayın grupları herkesi Taksime davet etti. Polisin vatandaşlara yönelik orantısız güç kullandığına ilişkin iddia var. İçişleri Bakanı bu konuyla ilgili derhal inceleme başlattı. Polis bizim polisimiz, halkımız da bizim halkımızdır. Bu yaralanmaların bile olması bizi rahatsız eder. Vatandaşlara sağ duyu çağrısında bulunmak istiyorum. Şuanda Taksim meydanında yapılanın Topçu kışlası ile alakası yok. Topçu kışlası bu projenin son aşamasıdır.”a