Geri Dön

Çağlayan: Zarrab aldı ama ben ödedim

"Saati Zarrab aldı ama parasını ben ödedim. Garantisi benim adıma"

TBMM Genel Kurulu bugün eski bakanlar Egemen Bağış, Zafer Çağlayan, Erdoğan Bayraktar ve Muammer Güler rüşvet, irtikap, görevi kötüye kullanma suçlarına ilişkin fezlekeler uyarınca soruşturma komisyonu açılıp açılmaması için toplandı.

Konuya ilişkin söz alan Zafer Çağlayan, hakkındaki iddialara ilişkin, "Türkiye'nin ihracatına katkısı olan ve olacak olan tüm işadamlarının emrine kendimi amade ettim. Etmeye de devam edeceğim. Bu suç ise bu suçu 20 yıldır işlediğimi kabul ediyorum. Yaklaşık 5 aydır aile boyu bu sıkıntıyı yaşıyoruz. İtibarsızlaştırma ile karşı karşıyayız. Yargısız infazlarla ile karşı karşıyayız. Büyük bir yalan, iftira ile karşı karşıyayız. Bunlar beni yaralıyor. Ama yine de bu ülke için canımız feda olsun" dedi.

"BUNLAR BENİ YARALIYOR YİNE DE BU ÜLKE İÇİN CANIMIZ FEDA OLSUN"

Rüşvet ve yolsuzluk iddialarının itibarsızlaştırma olduğunu söyleyen Çağlayan, "Sözde bu yolsuzluk operasyonunda şahsıma atılan bir iddiada, benim makamımı, hatta özel kalemimi iş adamlarına tahsis ettiğimdir. Evet, ben bu iddiaları aynen kabul ediyorum. Bir itirafta da ha bulunuyorum. Sanayi odası başkanı olduğum dönemde de bakan olduğum dönemde de hatta istifam sonrasında milletvekili olduğum dönemde de kendim de çalışma arkadaşlarımı da bu ülkede çivi çakan taş üstüne taş koyan, Türkiye'nin ihracatına katkısı olan ve olacak olan tüm işadamlarının emrine kendimi amade ettim. Etmeye de devam edeceğim. Bu suç ise bu suçu 20 yıldır işlediğimi kabul ediyorum. Yaklaşık 5 aydır aile boyu bu sıkıntıyı yaşıyoruz. İtibarsızlaştırma ile karşı karşıyayız. Yargısız infazlarla ile karşı karşıyayız. Büyük bir yalan, iftira ile karşı karşıyayız. Bunlar beni yaralıyor. Ama yine de bu ülke için canımız feda olsun" ifadelerine yer verdi.

"BAHSİ GEÇEN SAAT ŞAHSIM TARAFINDAN ALINMIŞ MAL BEYANIMA DA GİRMİŞTİR"

Saat iddialarına da yanıt veren Çağlayan, "Bahsi geçen saatin şahsım tarafından alındığını bedelini tarafımca alındığını söylemiştim. Ancak bu konuda bazıları yargısız infaz yaparak şahsımla ilgili yakışmayan ifadeler kullandı. Saat şahsım tarafından alınmış mal beyanıma da girmiştir" diye konuştu.

ZARRAB ALDI, BEN ÖDEDİM

Çağlayan saat sorusu için; "Saati Zarrab aldı ama parasını ben ödedim. Garantisi benim adıma" dedi.

"GEÇİN BUNLARI BU İŞTEN SİZE EKMEK ÇIKMAZ"

Umre ziyaretine ilişkin iddialara yanıt veren Çağlayan, "Rıza Sarraf'ın uçağı ile gittiğim konusuna gelince, siz insanların suçlu olup olmadığını nereden biliyorsunuz? Operasyon yapılırken siz de orada mıydınız? Ben en azından bilmiyorum. Söz konusu ziyaretimi bir acente tarafından gerçekleştirdim. Bedelinin de tarafımca ödendiğini belgelerle gösteriyorum. Bu bir itibarsızlaştırma operasyonudur. Umre konusunun bu iddialar arasında yer almasının sebebi, bize inana güvenen aziz Türk milletini dini ve muhafazakar duygularını istismar etmek içindir. Geçin bunları bu işten size ekmek çıkmaz" açıklamasında bulundu.

"HERHANGİ BİR İDARİ SORUŞTURMAYA ENGEL OLMAMIŞIM"

Gana'dan gelen bir uçakta bulunan altınla ilgili iddialara da yanıt veren Çağlayan, "Gana'dan gelen bir uçakta bulunan altınla ilgili, gümrük idaresine gerekli belgeleri sunamadığı için bu durum, gümrük idaresince, tutanağa bağlanmıştır. Daha sonra eksik belgeler tamamlanmış, uçak Dubai'ye gitmiştir. İnsaf ve vicdan sahibi insanlara şunu belirtmek istiyorum ki, konuyla ilgili gerek gümrük gerek savcılıkta yapılan soruşturmalarda adım geçmezken, söz konusu iddia ile adımın ilişkilendirilmiş olmasıdır. Herhangi bir idari soruşturmaya engel olmamışım. Ortada bir liralık vergi kaçağı söz konusu değildir. Zira altın ithali, gümrük vergisi ve KDV'ye tabi değildir. Kaldı ki bu teşebbüsü yapanların benimle ilgisi yoktur" diye konuştu.

"ORTADA TİPİK BİR YARGISIZ İNFAZ SÖZ KONUSUDUR"

Çağlayan, "Geliyorum diğer bir yalana, Rıza Sarraf'ın İran'a yapmış olduğu ihracatlarda, Halkbank'ın komisyon oranlarının düşürülmesi ve ihracat yapılmasına kolaylık sağlandığı iddiasıdır. Ortada tipik bir yargısız infaz söz konusudur" dedi.

HODRİ MEYDAN ÇOK MERAK EDEN VARSA GELSİNLER SAATİ DIŞARIDA KAÇA ALDIĞIMI GÖSTERİRİM

TBMM Genel Kurulu'nda hakkındaki iddialara yanıt veren Zafer Çağlayan, "Sahte hediye fatura alan, hediye saat alan, hediye saat veren, aldı diyen de 2.6 milyon liraya takı aldı diyen namerttir, müfteridir. Ben 56 yaşındayım. İstersem bunu da alabilirim alabilecek güçteyim. Ancak 2.6 milyon dolar vermişim ben takı almışım. Osman diye bir kuyumcu, sen ispatlamazsan namertsin, müfterisin. Onlar konuşacaklar. Çok merak eden varsa gelsinler saati dışarıda gösteririm kaça aldığımı. Hazırım ben buna. Hadi buyurun hodri meydan. Bunlar savunmadan da rahatsız oluyorlar" diye konuştu. Çağlayan'ın konuşması sırasında Meclis'te tansiyon yükselince birleşime 15 dakika ara verildi.

TBMM Genel Kurul'da, Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan hakkında Meclis Soruşturma Önergesi başvurusuna ilişkin önerinin tartışıldığı sırada, 'düğün takısı' tartışması yaşandı. CHP'li Ali Özgündüz'ün, konuşmasında Zafer Çağlayan'ın 2013 yılında evlenen oğlunun düğününde taktığı 2.6 milyon dolar değerindeki takının rüşvet parasıyla alındığını öne sürmesi üzerine, eski Bakan Çağlayan Özgündüz'ün iddialarını kürsüden yalanladı. Çağlayan konuşurken, muhalefet milletvekilleriyle sert tartışmalar yaşadı.

İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan hakkında Meclis Soruşturma Önergesi ile ilgili konuşmasında

Özgündüz, Genel Kurul'da yaptığı konuşmada bakanların Yüce Divan'a gitmesi gerektiğini söyleyerek; "Gönderelim ki orada savunma haklarını sonuna kadar kullansınlar. Orada sorgulansın, biz de gidelin o duruşmayı izleyelim. Rıza Sarraf'la Zafer Çağlayan arasında ilk rüşvet ilişkisi 19 Mart 2012'de başlıyor. Toplam rüşvet 52 milyon dolar" dedi.

Özgündüz, konuşmasında Zafer Çağlayan'ın oğlunun düğünündeki takılarla ilgili iddiada bulunarak şunları söyledi; "12 Nisan 2013'te oğlu evlendi. 27 Mart tarihinde, düğünden 15 gün önce, kuyumcunun ismini söylemiyorum, 3 takım mücevherat alınıyor. 2 milyon 684 bin 11 Dolara. Birisini eşine takıyor, diğerini diğer gelinine. Birisini de düğündeki gelinine takıyor. Rüşvet parasıyla gelinine takı takıyor. Bu nasıl bir anlayıştır?"

"SEN İSPATLAMAZSAN NAMERTSİN, MÜFTERİSİN"

TBMM Genel Kurulu'nda hakkındaki iddialara yanıt veren Zafer Çağlayan, "Yunus Emre 'Edebim elvermez edepsiz edene, susmak en güzel cevap edebi elden gidene' diyor. Ben aynı seviyeye inmeyeceğim. Ben diyorum ki biz cevabı size vereceğiz. Bir tanesi çıktı diyor ki "2,6 milyon dolara takı almış, saatin sahte faturası varmış." Buradan sesleniyorum bu iddiayı yapana; "Sahte hediye fatura alan, hediye saat alan, hediye saat veren, aldı diyen de 2.6 milyon liraya takı aldı diyen namerttir, müfteridir. Ben 56 yaşındayım. İstersem bunu da alabilirim, alabilecek güçteyim. Ancak 2.6 milyon dolar vermişim ben takı almışım. Sen ispatlamazsan namertsin, müfterisin. Onlar konuşacaklar. Çok merak eden varsa gelsinler saati dışarıda gösteririm kaça aldığımı. Hazırım ben buna. Hadi buyurun hodri meydan. Bunlar savunmadan da rahatsız oluyorlar" diye konuştu.

ÇAĞLAYAN'DAN CHP'Lİ VEKİLE FOTOĞRAF TEPKİSİ

Çağlayan iddialar yanıt vermek üzere konuşma yaparken, CHP Çorum Millekvekili Tufan Köse, cep telefonuyla Zafer Çağlayan'ın görüntüsünü çekmeye başladı. Bu harekete Ak Parti grubu ile Çağlayan tepki gösterdi. Çağlayan Köse'ye 'Sen şimdi de fotoğrafçılığa mı başladın?' diye sordu. Ardından da Çağlayan, kürsüden hareket ederek Köse'nin üzerine doğru yürümeye başladı. Bu sırada AK Parti sıralarından Köse'ye doğru gazete sayfaları ve kağıtlar fırlatılırken, ayağa kalkan Ak Parti Muş Milletvekili Faruk Işık, Köse'nin üzerine yürüdü. Bunun üzerine Genel Kurul bir anda karıştı. Olay yerinden ise Zafer Çağlayan'ı, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç belinden tutarak uzaklaştırdı. Gerilimin yükseldiği bu sıralarda AK Parti ve CHP'li milletvekilleri birbirlerini iteklemeye başladı. Yumruklaşmanın yaşanmadığı tartışmayı araya giren diğer milletvekilleri sonlandırdı. TBMM Başkanvekili Meral Akşener ise birleşime 15 dakika ara verdi.

ÇAĞLAYAN HAKKINDA SORUŞTURMA ÖNERGESİ TALEBİ REDDEDİLDİ

Yaşanan tartışmalar sonrasında, CHP'nin Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan hakkında verdiği Meclis Soruşturma Önergesi talebi reddedildi. Oylamada 174 kabul, 274 ret oyu kullanıldı.

Denetimde ateşi yüksek çıkan genç kız, ambulansla hastaneye götürüldüAdana'da polis ekiplerinin koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında toplu taşıma araçlarında yaptığı denetim sırasında ateşi 38.5 derece ölçülen Bengi Y. (19), otobüsten indirilerek, test yapılması için ambulansla hastaneye götürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber