Geri Dön
SiyasetCHP Kurultayında virüs tedbirleri: Yüksek sesle konuşulmayacak

CHP Kurultayında virüs tedbirleri: Yüksek sesle konuşulmayacak

CHP, 25-26 Temmuz’da Bilkent Odeon’da açık havada yapılacak kurultayı için Sağlık Bakanlığı’ndan istediği önerilerin gereğini yapmak için çalışmalara başladı

CHP Kurultayında virüs tedbirleri: Yüksek sesle konuşulmayacak

CHP’nin koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen kurultayının 25-26 Temmuz’da yapılacağının açıklanmasının ardından gözler, kurultayda alınacak tedbirlere çevrildi.

CHP’nin 37. Olağan Kurultayı, 25-26 Temmuz’da Bilkent Üniversitesi’nin açık hava etkinliklerinin düzenlendiği Bilkent Odeon’da toplanacak. İlk gün genel başkan, ikinci gün ise PM’nin 60 üyesinin belirlenmesi için seçim yapılacak. Milliyet’in edindiği bilgilere göre, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, CHP’nin talebi üzerine kurultayda alınacak tedbirlere ilişkin önerilerini önceki akşam partiye gönderdi. Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde yer alan tedbirleri içeren yazı, Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi tarafından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na sunuldu. Kılıçdaroğlu da, bu yazı üzerine kurultayla ilgili nihai kararını vererek ilana çıkılmasını istedi. Bilim Kurulu yazısında, özellikle, alana giriş ve çıkışlarda yoğunluk yaşanmaması için önlem alınması, maksimum sayıda giriş çıkış kapısı açılması istendi. Yazıda, maskesi olmayanların içeri alınmaması ve sosyal mesafenin 1 metre olarak ayarlanması gerektiği, “damlacık bulaşmasını artırabileceğinden yüksek sesle konuşulmaması” gerektiği de vurgulandı Ayrıca sıklıkla kullanılacak alanların düzenli dezenfekte edilmesinin önemine dikkat çekildi. Yazıda, katılımcıların “damlacık bulaşmasını arttırabileceğinden yüksek sesle konuşmaması” gerektiği de vurgulandı. Tedbirler kapsamında kurultaya katılanların listesinin olası bir pozitif vakanın çıkması ihtimaline karşı 14 gün saklı tutulması planlanıyor. Alana girişlerdeki güvenlik uygulamalarının da elle arama yerine X-ray cihazıyla yapılması öngörülüyor.

Kapasitenin yarısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı koordinasyonundaki çalışma grubu da alınacak tedbirlerle ilgili mesaiye başladı. Kurultay alanına; delegeler, PM adayları, diğer partilerden temsilciler, onur konukları ve basın mensuplarının dışında kimsenin alınmaması kararlaştırıldı. Ancak buna rağmen 4 bin kişilik Bilkent Odeon’daki katılımın 2 bin-2 bin 500 kişiye ulaşabileceği öngörülüyor. CHP, iki gün sürecek kurultay alanındaki önlemlerin takibi için de özel ekip kuruyor.

İran uyruklu mimar kadını dakikalarca darbettiSosyal medyada bir kullanıcı, annesi ve kendisinin 2 yıldır şiddete ve tehdite maruz kaldığını öne sürüp, darp görüntüleri paylaştı. Görüntülerde bir kadını tokat ve tekmelerle darp eden saldırganın, "Seni öldürsem de ben ceza yemem. Haberin olsun. Alacağım ceza en fazla 3-5 ay. Her şeyi göze alıyorum" sözleri dikkat çekti. Adana Valiliği, sosyal medyada yer alan görüntülerde şiddete uğrayan kadın hakkında "Önleyici tedbir kararı" uygulandığını, gözaltına alınan eşinin çıkarıldığı adli mercilerce tutuklandığını bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler