Geri Dön

‘CHP’nin iktidar kurultayı olacak’

CHP’nin 28-29 Mart tarihlerinde yapılacak 37. Olağan Kurultay takvimi işlemeye devam ediyor.

‘CHP’nin iktidar kurultayı olacak’

Mahalle delegeliği seçimlerinin ardından, 973 ilçenin 900’ünde kongreler tamamlandı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “tek adayda uzlaşma” çağrısı ilçe kongrelerinde büyük ölçüde karşılık buldu. Tamamlanan 900 ilçe kongresinin 555’ine tek adayla gidildi. Böylece seçim yapılan ilçelerin yüzde 62’sinde bir yarış olmadı. Çok adaylı seçimlerin yaşandığı 345 ilçenin de ağırlıklı Doğu ve Güneydoğu’da bulunduğu bildirildi. İlçe kongrelerinin ardından şimdi gözler takvim değişikliği ile bir hafta öne alınan il kongrelerine çevrildi. Kongre takvimi 26 Ocak’ta Bitlis ve Hakkari ile başlayacak; İzmir’de 8, İstanbul’da 9, Ankara’da ise 16 Şubat tarihlerinde seçim yapılacak.

Parti kulislerinde, İstanbul’da Canan Kaftancıoğlu, İzmir’de ise Deniz Yücel’in yeniden seçilmesine kesin gözüyle bakılırken, üç adayın öne çıktığı Ankara’da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’ndan “işaret” bekleniyor. Kılıçdaroğlu’nun mevcut başkan Rıfkı Güvener, PM üyesi Ali Hikmet Akıllı ya da Avukat Umut Akdoğan arasında bir tercih yapması ve kongreye tek adayla gidilmesi planlanıyor. Adana ve Mersin’de mevcut başkanların devam edeceği ancak Antalya’daki seçimin çok adaylı bir yarışa sahne olacağı belirtiliyor.

Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, “Bu kurultay iktidar kurultayı olacak. CHP 31 Mart’ta almış olduğu başarılı süreci sindiren, bu deneyimlerden ders çıkaran ve önümüzdeki dönemde de bunu Türkiye geneline yayan ve iktidarın hazırlayıcısı olan bir kongre sürecinden geçiyor. İlçelerde yaşadığımız tablo bunu gösteriyor. İller bunun devamı olacak. Kurultayda da bu konu taçlanacak. CHP iktidara aday ve talip güçlü bir kadroyla önümüzdeki dönemde siyaseti örmeye devam edecek. Esas mücadelenin içeride değil, dışarıda olduğunu örgütümüz görmüş durumda” ifadelerini kullandı.

Türkiye'de yerli firma corona virüs için ilaç üretmeye başladıYerli ilaç firması Abdi İbrahim koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanılan sıtma ilacını Türkiye'de üreterek Sağlık Bakanlığı'na ücretsiz olarak teslim etmeye başladı. Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, ilacın üretim sürecini ve kullanımını anlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber