Geri Dön
SiyasetCumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! ABD'den Türkiye'ye yeni teklif

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! ABD'den Türkiye'ye yeni teklif

Atatürk Havalimanı'nda soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'den F-35'lere ödenen para karşılığında F-16 teklifi geldiğini söyledi. Erdoğan, "F-16'ların modernizasyonundan tutun yenilerini almak suretiyle filomuzu daha da geliştirelim gayreti içerisindeyiz. Bu F-35 programı kapsamında ödemesini almamız gerekiyor. Görüşmelerimizde bu konuyu dile getiriyoruz. Sorunun çözümü için de diyaloğu önemsiyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Afrika trafiği öncesinde Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Siyaset gündeminden savunma sanayideki konulara kadar birçok noktaya değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, F-16'larla ilgili de dikkat çeken açıklamalarda bulundu. F-16 talebinin Türkiye'den değil ABD'den geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Arkadaşlar bu konu tabii malum F-35 konusuyla bağlantılı bir konu. Bizim böyle bir durumumuz söz konusu değil. Biz 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yaptık. Bu ödemeler karşısında ABD'nin böyle bir teklifi söz konusu oldu" diye konuştu.

"FİLOMUZU GENİŞLETME GAYRETİ İÇERİSİNDEYİZ"

Türkiye'nin filosunu genişletme gayreti içerisinde olduğunu belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Bununla ilgili olarak da biz ülkemizin savunma ihtiyaçlarını gidermek için ne gerekiyorsa bu adımları atalım dedik. Bugünün devamlılığı için de özellikle savaş uçağı filomuzu her zaman hazır ve modern duruma getirmek için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. F-16'ların modernizasyonundan tutun yenilerini almak suretiyle filomuzu daha da geliştirelim gayreti içerisindeyiz. Bu F-35 programı kapsamında ödemesini almamız gerekiyor. Görüşmelerimizde bu konuyu dile getiriyoruz. Sorunun çözümü için de diyaloğu önemsiyoruz."

GÖZLER ABD'DE

ABD'nin Türkiye'ye yeni F-16 teklifiyle ilgili konuşan Dış Politika Analisti Ali Çınar, "Bir haftada ABD Dışişleri Bakanlığı iki kere açıklama yaptı. Bakanlık Sözcüsü, Türkiye'nin F-16'larla ilgili mektup talebinin değerlendirildiğini ve şu anda bir açıklama yapılmayacağını söylediler. Bunun da nedeninin prosedür olduğunu, kongreye ulaştıktan sonra bir açıklama yapılacağını söylediler. Hafta içinde Pentagon'dan bir açıklama gelebilir. Anladığımız kadarıyla Türkiye'nin ABD tarafının bir talebiyle iletildiyse Biden yönetiminin olumlu bir havada olduğu söylenebilir. Ancak ABD Kongresi'nde büyük sorunların olduğu da biliniyor. Senato Dış İlişkiler Başkanı Menendez, Türkiye'nin S-400'lerden vazgeçmeden hiçbir satışın mümkün olamayacağını söylemişti. Bazı açıklamalar bu hafta içinde gelebilir." dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Taziye dönüşü otomobile silahlı saldırıAdana'da otomobille taziyeden dönen Mustafa Akay ve Bülent Erdal, silahlı saldırıya uğradı. Saldırı sırasında direkseyon başında bulunan Akay, boynuna isabet eden kurşunla hayatını kaybederken, Erdal ise göğsünden vurularak ağır yaralandı.