SiyasetCumhurbaşkanı Erdoğan ile Aliyev Zengilan Havalimanı'nın açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Aliyev Zengilan Havalimanı'nın açılışını yaptı

20.10.2022 - 10:55 | Son Güncellenme:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Zengilan Havalimanı açılışını gerçekleştirdi.

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ / Ankara - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'ın Ermenistan işgalinden kurtardığı topraklarda inşa ettiği ikinci havalimanı olan Zengilan Uluslararası Havalimanına indi. Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte Zengilan Uluslararası Havalimanının açılışını gerçekleştirdi.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'ın Ermenistan işgalinden kurtardığı Karabağ'a geldi. Erdoğan’ı taşıyan TC-TUR uçağı, Karabağ'ın dünyaya açılan 2. kapısı olma özelliğini taşıyan ve 26 Nisan 2021’de temeli atılan Zengilan Uluslararası Havalimanına iniş yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Aliyev Zengilan Havalimanının açılışını yaptı


HAVALİMANINA İNEN İLK CUMHURBAŞKANI

Erdoğan, Zengilan Uluslararası Havalimanına inen ilk cumhurbaşkanı olurken, kendisini karşılayan Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev ile birlikte havalimanının açılışını gerçekleştirdi.

"HAYIRLI OLSUN"

Erdoğan'a açılış töreninde, "Zengilan Havalimanız önce Azerbaycan sonra tüm dünyaya hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

AÇILIŞI YAPILAN HAVALİMANI 1 MİLYON 750 BİN YOLCUYA HİZMET VERECEK

Uluslararası statüdeki havalimanı Türk firmalarının da katkılarıyla inşa edildi. 3 bin metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde bir piste sahip havalimanı, yılda 1 milyon 750 bin yolcuya hizmet verecek.

Haberin Devamı

Karabağ’da inşa edilen ilk uluslararası havalimanı Fuzuli Havalimanı’nın açılışını da, geçtiğimiz yıl ekim ayında Erdoğan ve Aliyev birlikte gerçekleştirmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Aliyev Zengilan Havalimanının açılışını yaptı


Kurdele kesen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Aliyev’e günün anısına havalimanının sembolik anahtarları hediye olarak takdim edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in daveti üzerine günübirlik çalışma ziyareti kapsamında ikinci durağı Cebrayıl’a geldi. İki lider burada Kumlak Tren İstasyonu Temel Atma Töreni’ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Aliyev Zengilan Havalimanının açılışını yaptı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte Cebrayıl’de Uluslararası Orman Eğitim Merkezi, Akıllı Fidancılık ve Dostluk Orman Kompleksi Temel Atma Töreni’ne de katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Aliyev Zengilan Havalimanının açılışını yaptı

ERDOĞAN İÇİN RESMİ TÖREN

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Cebrayıl'da resmi törenle karşılandı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Azerbaycan ziyaretinde TBMM Başkan Vekili Celal Adan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın eşlik ediyor.