Geri Dön
SiyasetCumhurbaşkanı Erdoğan, Prens Selman’ı ağırlayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Prens Selman’ı ağırlayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı ağırlayacak. Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinin normalleşmesinin ardından Veliaht Prens Selman bugün Ankara’ya gelecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Prens Selman’ı ağırlayacak

Erdoğan ve Selman görüşmesinde iki ülke ilişkileri masaya yatırılacak. Enerji, petrokimya, teknoloji, ulaşım, altyapı, sağlık, finansal hizmetler, gıda, tarım ve savunma sanayi alanlarında iş birliği konuşulacak. Görüşmede ayrıca Körfez, Suriye, Libya gibi bölgesel konular ele alınacak.

İki ülke arasındaki ilişkilerde normalleşme adımları, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud arasında 21 Kasım 2020’de gerçekleştirilen telefon görüşmesinde “Diyalog kanallarının açık tutulmasında” mutabık kalınmasıyla başlamıştı. Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı’nın telefon konuşmasını, İslam İş Birliği Teşkilatı’nın Nijer’deki toplantısında iki ülkenin dışişleri bakanlarının ılımlı açıklamalar izlemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz nisan ayında Suudi Arabistan’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirmişti.