SiyasetTürk Devletleri Teşkilatı Zirvesi! Erdoğan'dan Türk Yatırım Fonu çağrısı

Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi! Erdoğan'dan Türk Yatırım Fonu çağrısı

11.11.2022 - 08:36 | Son Güncellenme:

Türk Devletleri Teşkilatı Devlet ve Hükümet Başkanları 9. Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türk Yatırım Fonu'nun mümkün olan en kısa sürede hayata geçmesi faydalı olacaktır." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan'ın Semerkant şehrinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Devlet ve Hükümet Başkanları 9. Zirvesi’nde konuştu.

Haberin Devamı

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Bu sene bağımsızlıklarının 30. yıl dönümünü idrak eden tüm dost ve kardeş ülkeleri yürekten kutluyorum. Önemli kararlara imza atacağımız zirvemizin Türk dünyası ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Dönem başkanlığını devrettiğim kardeşim Mirziyoyev'e gösterdiği müstesna misafirperverlik için şükranlarımı sunuyor, başarılar diliyorum. Aziz kardeşlerim, ülkelerimiz açısından fırsatlarla beraber, riskleri de olan hassas bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemde aramızdaki iş birliği, dayanışma ve ahengi tüm alanlarda güçlendirmemizin çok daha kritik hale geldiğini görüyoruz.

Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi Erdoğandan Türk Yatırım Fonu çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Türk Dünyası Ali Nişanı takdim edildi.

Haberin Devamı

AZERBAYCAN'IN YAYINDAYIZ

Ukrayna'da 9 aydır süren çatışmaların adil bir barışla sona ermesi için her türlü gayreti sürdürüyoruz, bunu yaparken, gıda krizinin önüne geçmek için de gerekli müdahalelerde bulunuyoruz. Güney Kafkasya'daki barış süreci, can Azerbaycan'ın tüm girişimlerine rağmen halen kırılganlığını koruyor. 8 Kasım'da kutladığımız şanlı Karabağ Zaferi'nin ikinci yıl dönümünde aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize sağlık ve afiyet diliyorum. İlham kardeşimizin şahsında Azerbaycan halkını tekrar tebrik ediyorum. Haklı mücadelesinde olduğu gibi barış arayışlarında da Azerbaycan'ın yanındayız.

TERÖRİSTLERİN İNLERİNİ BAŞLARINA GEÇİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Türkiye olarak PKK, YPG, FETÖ, DEAŞ ve El Kaide dahil eli kanlı terör örgütleriyle mücadelemizi, sürdürüyoruz. Ülkemize yönelik terör tehdidi tamamen yok edilene kadar durmayacak, teröristlerin inlerini başlarına geçirmeye devam edeceğiz.

Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi Erdoğandan Türk Yatırım Fonu çağrısı

İŞ BİRLİĞİNE HAZIRIZ

Bir cinayet ve casusluk şebekesi olan FETÖ ile mücadelemizde siz kardeşlerimizin desteğine güveniyoruz. FETÖ'nün bertaraf edilmesi noktasında sizlerle her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu tekrar ifade etmek istiyorum. 2014 yılından bu yana dünyanın en fazla mültecisine ev sahipliği yapan ülkesizyiz. 3,6 milyonu Suriye'den gelenler olmak üzere, yaklaşık 5 milyon mazlumu misafir ediyoruz. Düzensiz göçün engellenmesi ve idaresi konusunda işbirliğimizi artırmamızda fayda görüyoruz.

Haberin Devamı

TÜRK YATIRIM FONU'NUN EN KISA SÜREDE HAYATA GEÇMESİ YARARLI OLACAKTIR

Ticaret, ulaştırma ve enerji başlıklarında aramızdaki başlıkların derinleştirilmesine önem veriyoruz. Türk Yatırım Fonu'nun mümkün olan en kısa sürede hayata geçmesi yararlı olacaktır. Fonun sağlayacağı mali imkanların iş birliğimizi kuvvetlendirip, faaliyetlerimize ivme kazandıracağına inanıyorum.

ORTAK PROJELERE BÜYÜK ÖNEM ATFEDİYORUZ

Ortak coğrafyamız, stratejik enerji koridorlarının kavşağında yer alıyor. Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı küresel düzeyde en başarılı enerji projeleri arasındadır. Enerji alanında teşkilatımız bünyesinde ortak projelere bu nedenle büyük önem atfediyoruz.

Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi Erdoğandan Türk Yatırım Fonu çağrısı

AİLE FOTOĞRAFI

Özbekistan’ın Semerkant şehrinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı 9’uncu Zirvesi’nde aile fotoğrafı çekimine katıldı.

ERDOĞAN, ALİYEV İLE GÖRÜŞTÜ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) 9'uncu Zirvesi çerçevesinde geldiği Özbekistan’ın Semerkant kentinde temaslarına devam ediyor. Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi.

Haberin Devamı

Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi Erdoğandan Türk Yatırım Fonu çağrısı