Geri Dön
SiyasetCumhurbaşkanı Erdoğan'dan tarihi törende net mesaj: 'Büyük bir yanılgı'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tarihi törende net mesaj: 'Büyük bir yanılgı'

Gelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Arnavutluk Fier Dostluk Hastanesi açılış töreninde açıklamalarda bulundu. Tarihi törende net mesaj veren Erdoğan, 'Türkiye'yi tehdit ya da rakip olarak görenler sadece ve sadece kendi çıkarları temelinde hareket ederek büyük bir yanılgı içerisine düşüyor' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, Arnavutluk başta olmak üzere tüm Balkanlar'ın barış, huzur, istikrar ve kalkınması için çaba harcadığını belirtti.

Erdoğan, Türkiye-Arnavutluk Fier Dostluk Hastanesi Açılış Programı'na canlı bağlantı ile katıldı.

Buradaki konuşmasına kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, mübarek ramazan ayını tebrik etti.

Ramazan-ı Şerif'in Arnavutluk'a ve tüm İslam alemine sağlık, bereket ve hayırlar getirmesini dileyen Erdoğan, Türkiye-Arnavutluk ilişkilerinin ortak kültür ve tarihten aldığı güçle her geçen gün gelişip, derinleştiğinin altını çizdi.

Türkiye'nin kardeşliğin gereğini yerine getirerek 30 yılı aşkın süredir Arnavutluk'un sosyal ve ekonomik kalkınmasına her türlü desteği verdiğini belirten Erdoğan, hem 2019 eylül ve kasım depremleri sonrasında hem de koronavirüs salgını ile mücadelesinde hiçbir karşılık beklemeden tüm imkanlarla Arnavut halkının yanında olduklarını vurguladı.

Arnavut halkına son olarak 23 Aralık'ta Türkiye tarafından Laç şehrinde inşa edilen konut projesinin temel atma töreninde hitap etme fırsatı bulduğunu anımsatan Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'nın 21 Eylül ve 26 Kasım 2019'da meydana gelen depremlere ilişkin "Arnavutluk'un a ve b planlarının yanı sıra yanımızda Türkiye var" dediğini hatırlattı.

Erdoğan, Türkiye'nin de kısa sürede başlattığı proje ile Arnavutların yanında olduğunu gösterdiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Konutları inşallah ağustos ayına kadar tamamlayıp ihtiyaç sahiplerine teslim etmenin bahtiyarlığını da birlikte yaşayacağız. Bugün de Arnavutluk'un sağlık altyapısına önemli katkı sağlayacak Fier Dostluk Hastanemizin açılış törenini birlikte icra ediyoruz. Sayın Rama'nın ocak ayında Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle ülkelerimiz arasındaki dostluk ve kardeşlik bağını bir adım daha ileri taşıyarak, stratejik ortaklığımızı resmileştirmiştik. Ayrıca Arnavutluk'ta 150 yataklı bir hastanenin 3 ayda inşa edilmesi hususundaki kararımızı açıklamıştık. Hamdolsun bugün Arnavut kardeşlerimize verdiğimiz sözü tutmanın gururunu yaşıyoruz. 3 aydan kısa bir sürede hastanemizin inşaatını tamamladık. En modern tıbbi cihazlar ile donatıp, tefriş ettik."

"ARNAVUTLUK'A ZENGİNLİK KATACAK"

Erdoğan, 70 milyon avroya mal olan Fier Dostluk Hastanesinin toplam 50 bin metrekarede 17 bin 425 metrekare kapalı alana sahip olduğunu belirterek, "6 ameliyathanesi, 6 polikliniği, 20 yoğun bakım ünitesi ve 130 servis yatağıyla Arnavut kardeşlerimizin hizmetine hazır hale getirilmiştir. Hastanede 23 temel branşta 56'sı Türk, 331'i Arnavut toplam 387 sağlık personeli omuz omuza hizmet vereceklerdir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 kişilik sağlık ekibinin dün itibarıyla göreve başladığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Biz, Arnavutluk başta olmak üzere tüm Balkanlar'ın barış, huzur, istikrar ve kalkınması için çaba harcıyoruz. Türkiye'yi tehdit ya da rakip olarak görenler ise sadece ve sadece kendi çıkarları temelinde hareket ederek büyük bir yanılgı içerisine düşüyor. İşte bugün köklü ve çok boyutlu Türkiye-Arnavutluk dostluğuna yeni bir halka daha eklediğimize inanıyorum. Milletim ve şahsım adına ülkelerimiz arasındaki dayanışmanın yeni bir nişanesi olacak Türkiye-Arnavutluk Fier Dostluk Hastanesinin tüm Arnavutluk halkına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Kovid-19 virüsüne kurban verdiğimiz tüm Arnavut kardeşlerime Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Hastanemizde görev yapacak tüm sağlık personelimize Rabbimden başarılar niyaz ediyorum."

Konuşmasının ardından hastane ve çevresinin görüntülerini izleyen Erdoğan, "Ameliyathaneleri, tomografi, MR cihazlarını gördük, hepsi de en ileri teknolojiyle donatılmış. İnanıyorum ki Arnavutluk'a çok büyük bir zenginlik katacaktır. Fier Hastanesi, dostluk hastanesi olarak Türkiye-Arnavutluk ilişkilerini çok daha ileri taşıyacaktır." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Başbakan Rama'ya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya, yüklenici firmaya teşekkür ederek, çevre düzenlemesi bittiğinde hastanenin çok daha güzel hale geleceğine inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan tarihi törende net mesaj: Büyük bir yanılgı

Cumhurbaşkanı Erdoğandan tarihi törende net mesaj: Büyük bir yanılgı

BAKAN KOCA'DAN AÇIKLAMALAR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin Arnavutluk'ta inşa ettiği Türkiye-Arnavutluk Fier Dostluk Hastanesinin Türkiye'de 2002’den bu yana başarıyla uygulanan sağlık sisteminin Arnavutluk’a aktarılması için büyük bir görev üstleneceğini vurguladı.

Fier’de inşa edilen hastanenin açılışı töreninde konuşan Koca, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Arnavutluk’ta 150 yataklı bir hastane yapılması talimatını verdiğini hatırlattı.

Hastane yapım çalışmalarına hızla başladıklarını kaydeden Koca, "Bir yandan hastanenin yapım çalışmaları devam ederken, diğer yandan kullanılacak cihazlar ve mefruşatın temini, hastanede yer alacak branşlar, Türk ve Arnavut personel sayılarıyla hastanenin işletim modeli üzerine teknik heyetlerimiz arasında bir dizi görüşmeler ve karşılıklı ziyaretler gerçekleştirilmiştir." diye konuştu.

Türkiye-Arnavutluk Fier Dostluk hastanesini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz verdiği üç aylık süreden daha kısa olan 68 günde bitirdiklerini ve Arnavut kardeşlerinin sağlık hizmeti almasına hazır hale getirdiklerini anlatan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hastanede 6 ameliyathane, 20 yoğun bakım ve 130 servis yatağının yanı sıra, biyokimya, mikrobiyoloji, PCR laboratuvarı, MR, tomografi, XR cihazı, mobil röntgen cihazı, kolonoskopi, endoskopi, laboroskopi ve anjiyografi gibi en modern cihazlar bulunmaktadır. Türkiye’de ardı ardına açtığımız şehir hastaneleri pandemi döneminde önemli bir altyapı oluşturdu. Bu hastanelerimizden biri olan Ankara Şehir Hastanesinden gelen 5 profesörümüz ve hastane yöneticilerimiz, bir süredir burada hastanenin açılış süreciyle ilgili çalışmalarına devam etmektedir."

Türkiye-Arnavutluk Fier Dostluk Hastanesinin tam kapasiteyle hizmet vermeye başladığında 56’sı Türk 331’i Arnavut olmak üzere 387 sağlık personelinin görev yapması planlandığını vurgulayan Koca, "Türkiye-Arnavutluk Fier Dostluk Hastanesi ülkemizde 2002’den bu yana başarıyla uygulanan sağlık sisteminin Arnavutluk’a aktarılması için büyük bir görev üstlenecektir. 3 yıl boyunca birlikte işleteceğimiz hastanenin ortak işletim süresi tarafların karşılıklı rızasıyla her yıl uzatılabilecektir." ifadelerini kullandı.

Hastanenin barındırdığı modern tıbbi cihazları, kalifiye personeli, sunacağı kaliteli sağlık hizmetiyle önce Arnavutluk’taki sağlık tesisleri sonrasında da Balkanlar için bir örnek olacağını belirten Koca, "Ülkemizde edindiğimiz bilgi ve tecrübeleri hem tıbbi hem de yönetimsel alanda hastanemizde Arnavut kardeşlerimizin de katkılarıyla uygulamaya koyacağız. Hastanemizin açılışını Türkiye’nin teklifiyle Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edilen 2021 Uluslararası Sağlık Çalışanları yılına denk gelmesi bizim için ayrı bir önem arz etmektedir." diye konuştu.

Hastanenin hastaların şifa bulmalarına vesile olacağını aktaran Koca, birçok ortak tarihi değere sahip iki ülke arasında var olan güçlü iş birliğini daha da ileri taşıması temennisini paylaştı.

 

 

AA editörü İsrail polisi tarafından plastik mermiyle vurulduAA’nın Ortadoğu Editörü , İsrail polisinin müdahalesinde bacağından plastik mermiyle vuruldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler