Geri Dön
SiyasetDanıştay, İstanbul Sözleşmesi’nde feshin iptal talebini reddetti: Cumhurbaşkanı’nın sözleşmeyi fesih yetkisi var

Danıştay, İstanbul Sözleşmesi’nde feshin iptal talebini reddetti: Cumhurbaşkanı’nın sözleşmeyi fesih yetkisi var

Danıştay 10. Dairesi, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararının yürütmesinin durdurulması istemini oy çokluğuyla reddetti

Danıştay, İstanbul Sözleşmesi’nde feshin iptal talebini reddetti: Cumhurbaşkanı’nın sözleşmeyi fesih yetkisi var

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin Cumhurbaşkanı kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açmıştı. Danıştay 10. Dairesi, bu talebi oy çokluğuyla reddetti. Kararın gerekçesinde, milletlerarası antlaşmaların sona erdirilmesinin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile düzenlenmesinin hukuken mümkün olduğu vurgulandı. Gerekçede, “Cumhurbaşkanı’nın, yürütme faaliyetine ilişkin fesih yetkisini kullanırken yasama organının bir işlem tesis etmesine gerek bulunmadığı sonucuna varılmaktadır” denildi.

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanlığı kararı ile sözleşmenin feshedilmesi yetkisinin bulunduğu aktarılan gerekçede, “Sözleşmenin 80’inci maddesinde, ‘Her taraf istediği zaman Avrupa Konseyi Genel Sekreteri’ne yapacağı bir bildirimle bu sözleşmeyi feshedebilir’ hükmü yer almakta olup, TBMM söz konusu sözleşmenin onaylanmasını uygun bulurken, anılan sözleşmenin feshedilebilmesi hususunda, taraflara, bu arada yürütme organına/Cumhurbaşkanı’na, sözleşmeyi feshetme yetkisini de verdiğinde tereddüt bulunmamaktadır” tespiti yapıldı. Karar oy çokluğuyla alındı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Adana'da silahlı kavgaAdana'da iki grup arasında yol ortasında çıkan silahlı kavgada Hüseyin C. boynundan ve karnından, Kazım D. ise bacağından yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralıların hayati tehlikelerinin bulunduğu öğrenildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler