Geri Dön
Siyaset‘Doğu Akdeniz’ için diplomasi trafiğinde sıra Yunanistan’ın

‘Doğu Akdeniz’ için diplomasi trafiğinde sıra Yunanistan’ın

Ankara’da peş peşe gerçekleşen ziyaretlerle Doğu Akdeniz trafiği işliyor. Bu kapsamda, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, yarın Türkiye’de olacak. Türkiye’den önce Libya’ya giden Dendias’ın İstanbul ve Ankara ayaklı ziyareti aynı zamanda geniş kapsamlı Libya hükümet heyetinin ziyaretinin hemen ertesinde gerçekleşiyor.

‘Doğu Akdeniz’ için diplomasi trafiğinde sıra Yunanistan’ın

 

ECEM TOPLAR Ankara

Dendias ile yapılacak görüşmede, Yunanistan ile 5 yıl aradan sonra başlayan istikşafi görüşmeler, 61. turun ardından da yeni adıyla istişari görüşmelerin, 62. tur çıktılarının değerlendirilmesi bekleniyor. Bu kapsamda, Ege’de anlaşmazlık konuları, iki ülke arasında kıta ve hava sahası, deniz yetki alanları, Ege’deki kayalıklar, Yunanistan’ın gayrı askeri statüdeki adaları silahlandırması, adaların statüsü, Meis’in kıta sahanlığı ve yaklaşan Kıbrıs gayrıresmi görüşmeleri, Navtex ve Notam krizleri, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve karasuları konularında anlaşmazlıkların en önemli gündem maddelerini oluşturması bekleniyor. Bunun yanı sıra Türkiye’nin çok taraflı Doğu Akdeniz Konferans önerisi üzerine de istişarelerde bulunulması öngörülüyor. Görüşmede, Erdoğan-Miçotakis görüşmesine hazırlığı üzerine de çalışılması bekleniyor. Dendias’ın, Ankara ziyaretinde “iyi tutum sergilenmesi” şartı ileri sürmesi ve programına Fener Rum Patriği Bartholomeos’u ziyareti eklemesiyle eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun tepki çeken Türkiye ziyaretine benzettiği yorumu yapılıyor.

Kendini 'BM savcısı' olarak tanıttı! Gerçek ortaya çıkınca tutuklandıDenizli'de kendisini Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ne bağlı Lahey Uluslararası Adalet Divanı'nda savcı olarak tanıtıp, sosyal medya hesaplarında da savcı cübbesiyle çekilen fotoğrafını paylaşan Halil Baki Çelen, polis tarafından gözaltına alındı. Bazı internet sitelerinde 'İnek parasıyla okudu. Birleşmiş Milletlerin en genç savcısı oldu' haberleri de yaptırdığı ortaya çıkan Çelen, tutuklandı. Sahte savcı ile ilgili gerçek ilçe Emniyet Müdürlüğü'nü ziyareti sırasında konuşmalarından şüphelenen polisin, yaptığı incelemeyle ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler