Geri Dön
SiyasetErbakan anması 9 partiyi buluşturdu

Erbakan anması 9 partiyi buluşturdu

Milli Görüş hareketinin kurucu lideri merhum başbakanlardan Necmettin Erbakan, vefatının 10. yılında Saadet Partisi tarafından düzenlenen törenle anıldı. ‘Yaşanabilir Bir Türkiye’ adıyla düzenlenen anma programı dokuz siyasi partiyi buluşturdu.

Erbakan anması 9 partiyi buluşturdu

Anma programına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Nuri Okutan, BBP Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Eren katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anma programına bir telgraf gönderdi. Erdoğan, “Rahmetli Erbakan Hocamız, 84 yıllık ömrüne siyasetten bilime, diplomasiden kalkınmaya uzanan geniş bir yelpazede sayısız başarıyı, eser ve hizmeti sığdırmış gerçekten müstesna bir şahsiyetti. Hocamız, gerek Milli Görüş hareketinin kurucusu, gerekse 54’üncü hükümetin başbakanı olarak Türk siyasi tarihine damgasını vurmuştur” değerlendirmesinde bulundu. Tek parti zihniyetinin Türkiye’nin sosyal, siyasal ve kültürel hayatında açtığı derin yaraların giderilmesinde de Erbakan’ın çok önemli rolünün olduğunu bildiren Erdoğan, “Hocamız, maruz kaldığı onca hukuksuzluğa rağmen mücadelesini demokratik zeminde yürüterek ülkemizde sivil siyasetin güçlenmesine katkı sağlamıştır” ifadesini kullandı.

‘Helalleşmeliyiz’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da törende yaptığı konuşmada, Erbakan’ın “yaşanabilir bir Türkiye” hedefinin Nazım Hikmet’in dizelerinde karşılık bulduğunu ifade ederek, “Her birimiz bir ağaç gibi tek tek hür olacağız ama bir orman gibi kardeşçe yaşayacağız. Yaşanabilir bir Türkiye yaratabilmenin en önemli şartı şudur; kimseyi kendimize benzetmeye çalışmayacağız, birilerinin de bizleri kendisine benzetmek istemesine karşı duracağız” dedi. Farklılıklarını bir araya getirerek sorunları çözme yeteneğinin bir örneğinin 1974 yılında CHP ve Milli Selamet Partisi koalisyonu olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, KKTC’nin temelinin atıldığı Kıbrıs çıkartmasına vurgu yaptı. Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Bugün de ihtiyacımız olan budur, tüm kırgınlıkları ve acıları gidermeliyiz. Bütün geçmişi bir yana bırakarak helalleşmeliyiz.”

 

Taksim Camii'nde sona doğru! Dev avize takıldıTaksim'de yapımı devam eden caminin 20 metre yüksekliğinde 12 metre çapındaki 60 ışıklı dev avizesi ile 7 metre yüksekliğindeki kapısının kasası takıldı. Camide ince işçiliğe geçildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler