Geri Dön
SiyasetErdoğan: HSYK'da yanlış yaptık

Erdoğan: HSYK'da yanlış yaptık

Başbakan Erdoğan'dan flaş HSYK açıklaması... "Yanlış yapmışız" diyen Erdoğan, değişiklik sinyali verdi

Erdoğan: HSYK'da yanlış yaptık

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''HSYK da yetkilerini farklı kullanmaya başladı. Burada bir yanlış yaptık. Nedir o yanlış? HSYK, onu da yargılayan, denetleyen bir mekanizma vardı. Biz dedik ki demokrasinin gereğini yapalım ve millete gititğimizde Adalet Bakanlığının elinde olan bu yetkiyi kalktık devrettik. Orada yanlış yapmışız. Eğer şu anda Anayasayı değiştirecek bir güce sahip olduğumuzda bu yetkiyi değiştirmek durumundayız. Çünkü kimsenin kalmaması gerekir. Yani bu ülkede Başbakan denetlenecek, bakanlar denetlenecek, parlamento üyelerinin tamamı denetlenecek, bu beyler denetlenmeyecek. Demek ki olmuyor bu iş. Bunların da denetlenmesi lazım'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Manisa Salihli’de toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 90 yıl boyunca nice operasyonlar geçirdiğini, nice darbeler yaşadığını ifade etti. Fakat Türkiye’nin her seferinde güçlenerek çıktığını belirten Erdoğan, “Onlar kinle nefretle bu milletin kanını emmek için planlar yaptılar. Çeteler kurdular ama hepsi de en büyük makamdan, makamların en büyüğünden döndü. Çünkü bu millet aziz bir millettir” diye konuştu. Kendilerinin 11 yıldır millet için çalıştığını kaydeden Erdoğan, “Yoksulun, yetimin, garip gurabanın cebine, ekmeğine, alın terine gözünü dikenlere taviz vermedik. Velev ki babamızın oğlu olsun, velev ki evladımız olsun asla pirim vermedik. Bugün bir operasyonla, siyaset mühendisliği teşebbüsüyle, karalama, iftira kampanyasıyla iktidarımız karşı karşıya. Türkiye’yi kaosa, kargaşaya götürmek isteyenler yurtiçinden temin ettikleri maşalarla kara hem de kapkara propaganda yürütüyorlar” dedi.

-“BUNLAR SÜLÜK, SÜLÜK”-

Uluslararası kumpasın, uluslararası şebekelerin Gezi olaylarıyla bir anda faizin yükselmesi için düğmeye bastıklarını söyleyen Erdoğan, “Şimdi de aynı oyun oynanıyor. Birilerinin faizden, faiz lobisinden, bakın Salihli’de de bu lobilere dikkat edin. Salihli’de de faiz lobilerinin, tefecilerin oyununa gelmeyin. Kardeşlerim, bunlar sülük, sülük. Gerçekten işlevi çok önemli olan bir varlıktır ama bunlar sülük gibi değil, sülük kirli kanları emer. Bunlar ise faydalı olanı, kime vatandaşıma, onu emip alıyorlar. Vatandaşımın cebindeki emeğimi alıyorlar. Acımasızca alıyorlar. İflasa gidenler böyle gidiyor. Benim çöken çiftçi kardeşim böyle çöküyor. Memurum, işçim faiz lobileriyle çöküyor” diye konuştu.

-“DEMEK Kİ OLMUYOR BU İŞ, BUNLARIN DA DENETLENMESİ LAZIM”-
Başbakan Erdoğan, konuşmasında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’yla (HSYK) ilgili de önemli mesajlar verdi. Erdoğan şunları dedi:
“Bir tane savcı bulacaksın, diğerlerinin emir komutasında yurt içinden yurtdışından el ele bir kumpas. Başsavcının açıklamasını duydunuz değil mi? ‘Bir savcı olarak sen nasıl olur da medyaya belge bilgi sızdırırsın’ diyor. Bu başsavcı bu ülkenin başsavcısı. Ben yargıdaki, dürüst, samimi hakimleri, savcıları tenzih ederim ama şunu bilin ki maalesef yargının içinde de çürükler var. Yürütmenin yok mu? Yürütmenin içinde de var. Bunları buldukça temizledik, biz temizliyoruz ama yargının da temizlemesi lazım. Bunu kim yapacak HSYK’nın yapması lazım ama şimdi bakıyoruz ki HSYK da yetkilerini farklı kullanmaya başladı. Nedir o, işte Danıştay’a bir adli kolluk davasında bakıyorsunuz ki HSYK hemen Başsavcının açıklamasından sonra Anayasa’nın 138. Maddesini çiğnemek suretiyle kalkıyor, Danıştay’ı baskı altına alıyor.
Burada bir yanlış yaptık. Nedir o yanlış? HSYK, onu da yargılayan, denetleyen bir mekanizma vardı. Biz dedik ki demokrasinin gereğini yapalım ve millete gittiğimizde Adalet Bakanlığı’nın elinde olan bu yetkiyi kalktık devrettik. Orada yanlış yapmışız. Eğer şu anda Anayasayı değiştirecek bir güce sahip olduğumuz anda evet bu yetkiyi değiştirmek durumundayız. Çünkü kimsenin denetimsiz kalmaması gerekir. Yani bu ülkede Başbakan denetlenecek, Bakanlar denetlenecek, parlamento üyelerinin tamamı denetlenecek, bu beyler denetlenmeyecek. Demek ki olmuyor bu iş. Bunların da denetlenmesi lazım. Amerika’da sistem farklı, batıda sistem farklı ama burada maalesef bakıyorsunuz ki her şeyde ideoloji yatıyor.
-“SEN KİMİN SAVCISISIN?”-
Üniversite yıllarında marjinal grupların militanları olduğunu, devamlı broşür dağıttıklarını söyleyen Erdoğan, “Şimdi bu savcı da aynen o militanlar gibi Adalet Sarayı’nın önünde, Başsavcı ondan dosyayı aldıktan sonra çıkıyor bildiri dağıtıyor. Sen kimin savcısısın? Sen iddia makamısın. Kim adına? Millet adına. Sen nasıl böyle bir yanlış yaparsın. Sen nasıl olur da masum insanlar hakkında dosya düzenler, yalan yanlış dosyaları kalkıp da medyaya sızdırarak o insanları gölgelemeye, onlar üzerinde kara bulutlar estirmeye kalkarsın? Böyle bir yetki olamaz. Şurada 11, 12 gün içinde bu ülkenin zararı 120 milyar dolar. Kim verecek bunun hesabını? Kim verecek soruyorum. Onun için, ben buradan Salihli’ye sesleniyorum, ekranları başında bizi izleyen milletime sesleniyorum; 30 Mart bir milattır. Bu hesabı en güzel şekilde millet soracak. Yeni Türkiye’nin inşası için 90 gün çalışmaya hazır mıyız?” dedi.
-"UTANIR İNSAN, UTANIR"-
Erdoğan, “3. havalimanı olayı var ya, sadece bizdekileri değil, dışarıdakileri de çıldırttı. Sokağa dökülecekler, oradan oy devşirecekler, yaptıkları bu. Sokaklara dökülen o marjinal gruplar var, onları ‘özgürlük mücadelesi veren insanlar’ diye tanıtıyorlar. İşte bu CHP’nin Genel Müdürü, ayıptır, eline diline dursun. Vatandaşın camını çerçevesini indirenleri, işte şimdi Halkbank’ın camını çerçevesini indiriyorlar. Utanır insan, utanır. Bankanın camını çerçevesini indirenlere, bunlar vatansever diyebilir misiniz? Bunlar hainlerin ta kendileridir. Bunların vatan millet diye bir dertleri yok” dedi.
-"BAKAN OLARAK KALSAYDIN BUNLARI SÖYLEYECEK MİYDİN?"-
İstikrarlarının, siyasetlerinin, kadrolarının “kaya gibi sağlam” olduğunu söyleyen Erdoğan, şunları ekledi:
“Bazıları başlık atıyor; ‘İstifa etti.’ Onlar istifa etmedi, biz ihraç ettik. Biz, kesin ihraç kararı ile disipline gönderdik. Baktılar ki gidiyoruz, beylik bizde kalsın diye istifa etmek zorunda kaldılar. Bunların içerisinde bir bakan… Sen bakanken niçin bu uyarılarını yapmadın? Madem bir şeyler biliyordun, o zaman niye konuşmadın? Şimdi bülbül oluyorsun. Dürüstlük bu mu? Eğer bakan olarak kalsaydın bunları söyleyecek miydin? Onun için turnusol kağıdı gibi her şey belli oluyor ama biz her şeyi konuşmayız. Vakti geldiğinde iyot gibi onlar dışa çıkacaklar. Onlar AK Parti’nin gücü altında bir şeyler elde ediyorlardı. Senin gücün varsa, bağımsız olarak milletvekili olursun, sonra konuşursun. Ama bunu yapmayıp Genel Başkanı’nın arkasında, davetimize icabetle böyle bir şeye uyacaksın, ondan sonra da ihanet edeceksin. Onları biz, milli iradeye, halkımıza havale ediyoruz. Bundan sonra da bu türler olduğu anda gördüğümüzde biz partimizin içinde tutmayız, anında kapıya koyarız. Bize onlar değil, millet yeter.”

ERDOĞAN: DUR DAHA SENİNLE İŞİMİZ BİTMEDİ

'BABAMIN OĞLU DA OLSA, EVLADIM DA OLSA'...

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Otomobilinde tehdit edilen sürücü direğe çarptıGaziantep'te yanındaki alacaklılarının tehdit ettiği M.İ., direksiyon kontrolünü yitirdiği otomobiliyle direğe çarptı. Şüpheliler kaçarken, hastanedeki tedavisinin ardından M.İ. ifadesi alınmak üzere emniyete götürüldü.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler