Geri Dön

‘Ezidilerin acısı hâlâ hafızamızda’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terör örgütü DAEŞ’in 6 yıl önceki saldırılarında katledilen Ezidilerin acısının hala hafızalarda olduğunu belirtti.

‘Ezidilerin acısı hâlâ hafızamızda’

 

Çavuşoğlu, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Bundan altı yıl önce DEAŞ’ın Ezidilere yaptığı katliamın acısı hala hafızlarımızda. Ne yazık ki, DEAŞ’ın zulmünden kurtulan Ezidiler bugün de PKK terörünün pençesinde ve zulmü altında” ifadelerini kullandı.

Terör örgütü DAEŞ, 3 Ağustos 2014’te Sincar’a saldırarak binlerce Ezidi kadın ve çocuğu kaçırmış, erkekleri ise öldürmüştü. DAEŞ’in Haziran 2014’te Irak’ın üçte birini işgal etmesi ve sonrasında yaşanan çatışmalar nedeniyle 5 milyonun üzerinde Iraklı evlerini terk ederek daha güvenli buldukları kuzey ve güneydeki kentlere sığınmak zorunda kalmıştı. Irak’ın Aralık 2017’de DAEŞ’ten temizlendiği ve tüm kentlerin örgütten geri alındığı duyurulmasına rağmen iç göçmen durumundaki yüz binlerce Iraklı çatışmalar sırasında yıkılan bölgelerin yeniden inşa edilmemesi nedeniyle hala evlerine dönemiyor.

Son dakika... Ümitcan Uygun'dan Aleyna Çakır itirafı!Türkiye'nin konuştuğu Aleyna Çakır olayında son dakika gelişmesi yaşandı. Ümitcan Uygun, Aleyna Çakır'ın ölümüyle ilgili açıklamalarda bulundu. Çok alkollü olduğunu belirten Uygun, özür diledi. İşte Aleyna Çakır olayında yaşanan son dakika haberleri...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber