Geri Dön
Siyaset‘Güneşin yeniden doğudan doğacağı günler yakındır’

‘Güneşin yeniden doğudan doğacağı günler yakındır’

Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen zirvenin ardından ‘İstanbul Bildirisi’ yayımlandı.

‘Güneşin yeniden doğudan doğacağı günler yakındır’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün kabul ettiğimiz İstanbul Bildirisi’yle siyasi dayanışmamızı, ekonomik iş birliğimizi ve ticaretimizi, kültürel temaslarımızı, beşeri ve toplumsal ilişkilerimizi daha da geliştirme yönündeki kararlılığımızı teyit ettik” dedi.

‘Çekim merkezi’

Erdoğan, “Terörün her türlüsüyle, aşırıcılıkla, ırkçılıkla, İslam düşmanlığıyla mücadelemizi kararlılıkla sürdürme irademizi bir kez daha kayda geçirdik. İklim değişikliği ile salgın gibi krizlere karşı müşterek adım atma yönündeki irademizi vurguladık” ifadelerini kullandı. Yeni adı ve yapısıyla Türk Devletleri Teşkilatı’nın bundan sonra “daha hızlı ve ısrarla kök salacağını, büyüyeceğini, gelişeceğini ve serpileceğini” dile getiren Erdoğan, “İnşallah güneşin yeniden doğudan doğmaya başlayacağı vakitler yakındır. Binlerce yıldır medeniyetin beşiği olan Türkistan coğrafyası yeniden tüm insanlık için bir çekim ve aydınlanma merkezi haline gelecektir” dedi.

2040 Vizyonu Belgesi

Erdoğan, şöyle devam etti: “Zirve toplantımızda teşkilatımızın gelecek perspektifini çizen Türk Dünyası 2040 Vizyonu Belgesi’ni de kabul ettik. Kendi içinde ve çevresinde barış ve istikrara katkı yapan, küresel meselelerin çözümünde öncü rol oynayan, güvenlik ve refah içinde bir Türk Dünyası hedefliyoruz. Bunun için Türk Dünyası’nı teknoloji tasarımı ve üretimi başta olmak üzere, her alanda insanlığa hayırlı hizmetler sunacak bir konuma çıkartmakta kararlıyız.”

‘Yeşil Kalkınma’

“Dönem başkanlığımız boyunca Yeşil Kalkınma hedeflerine öncelik vereceğiz” diyen Erdoğan, insan ve çevre odaklı bir anlayışla Türk illerinde medeniyeti, geleneği ve modernliği buluşturmaya devam edeceklerini belirtti. Erdoğan, şunları kaydetti: “Türk Devletleri Teşkilatı sadece ekonomik veya siyasi çıkar ortaklığı olmanın çok daha ötesinde bir büyük gönül birlikteliğidir. Bu birliği ne kadar ileriye taşırsak, kendimiz, bölgemiz ve dünya için o kadar hayırlı işlere imza atabiliriz. Hiç kimse Türk Devletleri Teşkilatı’ndan rahatsız olmamalı, tam tersine kadim tarihi ve insani ilişkiler üzerinde yükselen bu hasbi yapının bir parçası olmaya çalışmalıdır.”

Afrika’ya aşı

Erdoğan, “Türk Konseyi olarak Afrika’ya 2,5 milyon doz aşı bağışlayacağız. Bunun 2 milyonunu Türkiye olarak biz bağışlayacağız. Diğer ülkeler de kalan 500 bin aşıyı inşallah buraya dahil etmiş olacaklar” dedi. Erdoğan, TURKOVAC’tan uluslararası merkeze ayrıca aşı gönderme noktasında gayretli olacaklarını sözlerine ekledi.

Aliyev’e ‘Türk Dünyası Ali Nişanı’ verildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karabağ Zaferi dolayısıyla Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e, Türk Konseyi adına “Türk Dünyası Ali Nişanı” takdim etti. Erdoğan, “Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü yeniden sağlaması Türk dünyasının birliğini ve beraberliğini pekiştirmiştir” ifadelerini kullandı.

‘Güneşin yeniden doğudan doğacağı günler yakındır’

‘Türk Devletleri Teşkilatı’nın Genel Sekreterlik binası açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’ne (Türk Konseyi) üye ülkelerin liderleri ile Türk Konseyi Genel Sekreterliği binasının resmi açılışını gerçekleştirdi. Üye ülke bayrakları göndere çekildi ve kurdele kesildi. l AA

‘Güneşin yeniden doğudan doğacağı günler yakındır’