Geri Dön
SiyasetGüvenlik soruşturması düzenlemesine itiraz

Güvenlik soruşturması düzenlemesine itiraz

CHP, AK Parti’nin, kamudaki işe alımlarda, “güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması” öngören kanun teklifine itiraz ediyor. AK Parti, devlet kadrolarına personel alımında “güvenlik soruşturması” yapılmasını öngören yasal düzenlemenin Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilmesinin ardından yeni bir teklif hazırlayarak TBMM’ye sundu.

Güvenlik soruşturması düzenlemesine itiraz

CHP’den, yeni düzenlemelere de itiraz geldi. CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, düzenlemenin anayasaya aykırı olduğunu savunarak, “Kamu görevine girişte ömür boyu yaptırım niteliğinde ve temel hakların ihlali niteliğinde düzenlemeler yerine, adli sicil kaydı uygun olmak yeterli olmalıdır. Gerek kişisel verilerin korunması açısından gerekse de masumiyet karinesi gibi Anayasal diğer güvenceler açısından teklif metninde açık aykırılıklar yer almaktadır. Teklifin 3. maddesinde güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının birlikte yapılacağı kurum veya işler belirlenmiştir. Bunlar arasında; gizlilik dereceli birimler de sayılmıştır. Gizlilik dereceli birimlerin nereler olduğu belirsizdir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "İslam düşmanlığı virüsü özellikle Avrupa ülkelerinde hızla yayılıyor"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT tarafından düzenlenen Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma yarışmasının final programında konuştu. Erdoğan, "Koronavirüs kadar tehlikeli olan İslam düşmanlığı virüsü özellikle Avrupa ülkelerinde hızla yayılıyor. Geldiğimiz noktada durum, ürkütücü bir hal almış, Avrupa'da yaşayan Müslümanlar için ciddi bir güvenlik tehdidine dönüşmüştür." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler