Geri Dön

HDP-DTK-DTP ve HDK'dan ortak çağrı

"Gösteriler barışçı ve şiddetten uzak geçsin"

HDP-DTK-DBP Eş Genel Başkanları ve HDK Eş Sözcüleri; Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ,Hatip Dicle Selma Irmak, Kamuran Yüksek, Emine Ayna, Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü'nün imzalarıyla bugün ortak bir açıklama yapıldı. Ortak açıklamada; 1 Kasım'da Kobane için yapılacak göstirelere katılı çağrısında bulunulurken; etkinliklerde "şiddeten uzak ve barışçı" bir ortam oluşması istendi.

Ortak açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"1 Kasım, Dünya Kobanê ile Dayanışma Günü ilan edildi. Dünyanın birçok ülkesinde milyonlarca insan, Kobanê’de IŞİD vahşetine karşı direnenlerle dayanışmalarını ifade edecekler. Almanya’dan İtalya’ya, İskandinav ülkelerinden Fransa’ya, İngiltere’den Yunanistan’a, Kanada’dan Avustralya’ya, Hindistan’dan Ekvador'a, İspanya’dan ABD’ye kadar dünyanın her köşesinde, yüzlerce kentte Kobanê’deki direniş sahiplenilecek, dayanışma sergilenecek, destek mesajları verilecek.

1 Kasım, aralarında Nobel Barış Ödülü sahiplerinin, akademisyenlerin, aydınların, yazarların, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de bulunduğu binlerce kişinin çağrısı ile Dünya Kobanê Günü ilan edildi.

ŞİDDETTEN UZAK

Demokratik, dayanışmacı, şiddetten uzak, barışçı bir hakkın kullanımı olarak gerçekleşecek etkinlikler, basın açıklamaları, toplantılar ve yürüyüşler ile IŞİD barbarlığına karşı ortak bir sesin yükselmesi, küresel düzeyde bir duygu birliğinin oluşması sağlanacak.

Halklarımız da, küresel eylemin ruhuna ve içeriğine uygun olarak, dünyanın çok farklı ülkelerinde gerçekleşecek olan dayanışma etkinliklerine Türkiye’den bir mesaj gönderip, demokratik ve barışçı gösteri haklarını kullanarak, Kobanê için yükselen ortak sese ve duyguya katılacaktır.

YASAKLAMA VE MÜDAHALE OLMASIN

Dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi, Türkiye’de de hükümetin yasaklama veya müdahale etme yerine, demokratik haklarını kullanacak olan insanlara saygı göstermesini, anayasal güvence altında olan hakların kullanımı konusunda duyarlı davranmasını, etkinliklerin demokratik bir çerçevede gerçekleşmesine imkan sunmasını bekliyoruz.
Kobanê, dünyanın her köşesinde, IŞİD vahşetine ve saldırganlığına karşı bir sembol haline gelmiştir. Kobanê ile dayanışmayı büyütmek, Irak ve Suriye’de bu saldırganlığın önünün alınması ve püskürtülmesi için önemli bir duygu ve fikir birliğinin yaratılmasına yol açacaktır.

İnanıyoruz ki, Kobanê’de direnenler ve onlarla dayanışma içinde olanlar kazanacaktır..."

Hatay'da korkutan yangınHatay'ın Samandağ ilçesinde müstakil evde çıkan yangın hasara neden oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber