Geri Dön
Siyaset'Henüz normalleşmenin önsözü'

'Henüz normalleşmenin önsözü'

Türkiye ile Ermenistan arasında başlatılan normalleşme süreci AK Parti kulislerini de hareketlendirdi. Özel temsilciler üzerinden yürüyecek yeni dönemi "istikşafi görüşmeler" olarak adlandırmanın mümkün olduğunu söyleyen AK Parti kaynakları, "Normalleşme dediğimiz süreç, karşılıklı diplomatik ilişkilerin başlaması demektir. Biz henüz o noktada değiliz. Bu işin önsözündeyiz" değerlendirmesini yapıyor.

'Henüz normalleşmenin önsözü'

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara - Kaynaklar, normalleşme adımının zamanlamasına ilişkin ise, "Türkiye'nin Ermenistan ile diplomatik ilişkileri durdurmasının sebebi, Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'ı işgaliydi. Biz Azerbaycan'a tam destek verdiğimizi a dünyaya duyurduk ve Ermenistan ile ilişkilerimizi durdurduğumuzu da ilan ettik. Ama geçtiğimiz yıl Dağlık Karabağ, Ermenistan işgalinden kurtarıldı. Dolayısıyla Türkiye'nin Ermenistan ile diplomatik ilişkileri durdurmasına neden olan sorun da ortadan kalkmış oldu. Ermenistan da bunu kabul ettiğine göre artık normalleşmenin başlamaması için bir neden yok" diyor.

Ermeni Başbakanı Nikol Paşinyan'ın "Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi, Ermenistan-Türkiye demiryolu ve karayollarının yeniden açılması konusunda diyalog fırsatı görüyoruz" şeklindeki açıklaması; Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in, "Biz sayfayı çevirmek ve komşumuz Ermenistan'la ilişkiler kurmak istiyoruz" sözleri ve Azerbaycan'da Aliyev ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Ermenistan'ın samimi bir irade koyması halinde Türkiye'nin Ermenistan'la normalleşmesi önünde bir engel kalmayacaktır" ifadesini hatırlatan AK Partili kaynaklar, atılan bu yeni adımın "sürpriz" olmadığını belirtiyor.