Geri Dön
Siyaset‘İlk dört maddeye kimse dokunamaz’

‘İlk dört maddeye kimse dokunamaz’

Anayasa’nın ilk 4 maddesinin değişeceğine ilişkin süren tartışmaları yapay gündem olarak değerlendiren Kılıçdaroğlu “Hiç kimse ilk dört maddeye dokunamaz, ilk dört maddenin teminatı Türkiye Cumhuriyeti’nin şerefli vatandaşları” dedi.

‘İlk dört maddeye kimse dokunamaz’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “CHP’nin Anayasa’nın ilk dört maddesinin değiştirilmesine yönelik gizli gündemi” olduğu yönündeki açıklamasına tepki gösterdi. Zübeyde Hanım Sosyal Tesisi’nde, Ankara Muhtarlar ve Kanaat Önderleri Buluşması’na katılan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

GÜVEN VERMELİ: El birliğiyle Türkiye’yi aydınlığa çıkarmamız, barış ortamı getirmemiz lazım. Siyaset kurumunun topluma güven vermesi lazım. Herkesin siyasi görüşü farklı olabilir, elbette ki farklı siyasi görüşlere saygı duymak zorundayız.

İLK DÖRT MADDE: (Anayasa) İlk dört madde zaten değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen maddeler. Bunlar da tartışılıyor son günlerde ama o tartışmaların tamamı yapay. Hiç kimse ilk dört maddeye dokunamaz, ilk dört maddenin teminatı Türkiye Cumhuriyeti’nin şerefli vatandaşlarıdır, bunu herkesin bilmesini isterim.

ORGAN YETMEZLİĞİ: Şu anda Türkiye çoklu organ yetmezliğiyle karşı karşıyadır. Yetki bir kişiye, bir aileye, bir kuruma verilmez. Sizin seçtiğinizi düşündüğünüz milletvekilleri gerçekten de TBMM’de milleti temsil ediyorlar mı? Siz aslında seçim sandığına gittiğinizde milletvekili seçmiyorsunuz, bir partiye oy veriyorsunuz. Öyle olunca TBMM’de görev yapan milletvekilleri kendisini seçen organa bağlı yani genel başkanlara bağlı oluyor, millete değil. Dolayısıyla yapmamız gereken, çoklu organ yetmezliğinden iktidarı kurtarmanın yolu, ilk yapacağımız iş milletin vekilini milletin seçmesidir.

ÖNCE TEMEL SONRA İHALE: Önemli bir belge ulaştı, arkadaşlara söyledim ‘Bunu kamuoyuyla paylaşın’ diye. Gidiyorsunuz, önce temel atıyorsunuz, temel attıktan bir süre sonra ihale yapıyorsunuz, temeli atan firmaya ihaleyi veriyorsunuz. Akıl alacak şey mi bu?

BU MU MİLLİYETÇİLİK?: Senin paran Türk lirası, Merkez Bankan var niye dolar üzerinden, avro üzerinden borçlanıyorsun? Senin paranın itibarının olmadığını, sen yönetirken millete söylüyorsun zaten. Bu mudur milliyetçilik? Milliyetçilik sıradan bir kavram değildir, milliyetçi olmak da kolay bir olay değildir. Her şeyden önce kendi ülkesinin, bu milletin çıkarlarını savunmaktır. Eğer Merkez Bankası’nda yasa dışı 128 milyar dolar yok edildiyse ve bunun hesabı verilmiyorsa ortada bir sorun var demektir.

İSTİŞAREYİ UNUTTUK: Düşüncesini söyledi diye insanı hapse atarsanız bu doğru değildir. İstişare dediğimiz kavram vardır, bunları bile unuttuk. Dayatma kültürüyle, kavga kültürüyle siyaset olmaz; siyaset oturmak, tartışmak demektir. 25 yıl önce siyasi parti liderleri çıkardı televizyonlara hep beraber. Şimdi niye olmuyor, nedir bu düşmanlık, nedir bu gerginlik?. Nasıl bir anlayış, nasıl bir siyaset bizi buralara getirdi? Silkineceğiz ve yeniden Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz.

MUHTARLAR BİRLİĞİ: Muhtarlar demokrasinin temel taşıdır. Türkiye Muhtarlar Birliği’nin kurulması lazım. Oturduğunuz mahalle emlak vergisi toplanıyor mu? Toplanıyor. Nereye gidiyor? Belediyeye gidiyor. O mahalle sizi seçti mi? Seçti. O emlak vergisinin yüzde 1-2’si muhtarlara verilse ne olur? Muhtarın bütçesi olur.

SÜLEYMAN ŞAH SÖZÜ: Allah’ın izniyle iktidar olduğumuzda, Süleyman Şah Türbesini ve şanlı bayrağımızı yine kendi topraklarımıza götürüp bayrağımızı dikeceğiz, Süleyman Şah Türbesini de oraya bırakacağız. Bizim tarihimizde bir ilktir, kendi toprağından bayrağını indirip Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdılar. İçimde ukdedir, bir hafta içinde yapmazsam siyaseti bırakacağım.

MERKEZ BANKASI: Merkez Bankası’nı İstanbul’a taşımak istiyorlar. Ankaralılar buna izin verecek mi? Hayır efendim. Yarın gelecek TBMM’yi de taşıyalım diyecekler. Ankaralıların Merkez Bankası’na sahip çıkmaları lazım. ‘Orada finans merkezi yapıyoruz’ diyorlar. Sen finans merkezi ayaklarını bırak, Londra’daki tefecilerden 83 milyonu kurtar, önce onu yap bakalım!

Büyükelçi Ruch’u makamında kabul etti

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İsviçre’nin Ankara Büyükelçisi Jean Daniel Ruch’u dün Parti Genel Merkezi’ndeki makamında kabul etti. Görüşmede Kılıçdaroğlu’na, Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz eşlik etti.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Takla atan aracı bırakıp kaçtılarBursa'nın İnegöl ilçesinde kavga ihbarına giden polis ekiplerini gören şüphelilerin kaçtığı hafif ticari araç takla attı. Takla atan araçtan çıkan 3 şüpheli, yaya olarak kaçıp, kayıplara karıştı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler