Geri Dön
Siyasetİmamın Atatürk’e yönelik sözlerine tepki yağdı

İmamın Atatürk’e yönelik sözlerine tepki yağdı

Ayasofya’da önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törende İmam Mustafa Demirkan’ın “Bu ve bu gibi mabedler mabet olarak devam edilmesi için inşa edilmiş, hediye edilmiş. Bu mabet müzeye çevrildi. Onlardan daha zalim ve kâfir kim olabilir. Ya Rabbi bir daha bu zihniyetin bu ümmetin başına gelmesini mukadder buyurma” sözleriyle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü işaret eden konuşması tüm kesimlerden tepki topladı.

İmamın Atatürk’e yönelik sözlerine tepki yağdı

ANKARA Milliyet - ‘Kim zalim, iyi biliriz’

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Kimlerin damarlarında kâfir ve zalim kanı akar, vatansever Sütçü İmam’dan beri çok iyi biliriz. İstanbul’un fatihinin emanetine sahip çıkan ve bu şehri işgalcilerden kurtaran Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, bu şehir Türk vatanının ziyneti, Türk tarihinin serveti, Türk milletinin göz bebeğidir” dedi.

FOTOĞRAFLI YANIT

CHP lideri Kılıçdaroğlu, imam Demirkan’a tepki gösterdiği Twitter paylaşımında, Haliç Kongre Merkezi’ndeki “İstanbul’un fethi” etkinliğinde Atatürk’ün görüntüsünün yansıtıldığı barkovizyonun önünde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’le birlikte çekilen fotoğrafa da yer verdi.

İmamın Atatürk’e yönelik sözlerine tepki yağdı

Çelik’ten açıklama

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de Twitter’dan paylaştığı mesajda “İstanbul’umuzu ve ülkemizi tehdit eden düşmana karşı ‘geldikleri gibi giderler’ diyen İstiklal Savaşı’mızın başkomutanı, devletimizin kurucusu, ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk milletimizin ortak ve yüksek değeridir. Atatürk ve silah arkadaşlarının düşmana karşı verdiği soylu mücadeleyle ülkemiz ve milletimiz ile ezanımız, camilerimiz ve mescidlerimiz de düşman tehdidinden kurtulmuştur. Rahmet ve şükranla anıyoruz” ifadelerini kullandı.

Dava açıyor

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, savcılara soruşturma başlatma çağrısı yaptı. Erdem, “Türkiye Cumhuriyeti’nin savcılarını; Ayasofya’da Mustafa Kemal Atatürk’e ve milletimize hakaret eden imam hakkında derhal Atatürk’e hakaret ve halkın bir kesimine karşı kin ve düşmanlığa teşvik suçundan soruşturma açmaya çağırıyorum” dedi. Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce de imam Demirkan hakkında dava açacaklarını söyleyerek, “Yüz yıllarca bu toprakları yurt edinmiş milletimizin bağımsızlığını, onurunu ve inancını yedi düvele karşı savunan Mustafa Kemal Atatürk’e ‘zalim ve kafir’ diyen hadsiz hesabını verecek” ifadelerini kullandı.

 

 

3,5 yaşındaki Doruk boğuldu! Annesinin feryadı yürek burktuAntalya’da Halil-Esra Kibrit çiftinin iki çocuğundan 3,5 yaşındaki Doruk, düştüğü havuzda boğuldu. Acılı anne önce morgun kapısı, ardından cenaze aracı önüne yatan Esra Kibrit, "Cenaze arabası beni çiğnesin. Çocuğuma sahip çıkamadım" diyerek ağladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler