Geri Dön
Siyasetİsrail’in zulmüne eyvallah etmeyiz

İsrail’in zulmüne eyvallah etmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in Filistinlilere yönelik terörüne tepki göstererek, “Tüm dünya görmezden gelse bile İsrail’in zulmüne eyvallah etmeyeceğiz... Bu zalimlikler karşısında hem üzüntülü hem öfkeliyiz” dedi

İsrail’in zulmüne eyvallah etmeyiz

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni Filistin konusunda süratle harekete geçmeye çağırdı. Erdoğan, “Kudüs gibi tüm insanlığın ortak mirası bir şehri fütursuzca yağmalamaya kalkan bu terör devleti artık tüm sınırları aşmış durumdadır” diye konuştu.

AK Parti teşkilatlarıyla video konferans aracılığıyla bayramlaşan Erdoğan konuşmasında hem Kovid-19 salgını süreci hem de İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarıyla ilgili önemli mesajlar verdi. Erdoğan özetle şunları söyledi:

HEM ÜZÜNTÜLÜ HEM ÖFKELİYİZ: Filistin topraklarında ve özellikle Kudüs’te yıllardır devam eden Ramazan ayının son günlerinde ise iyice yoğunlaşan saldırılar nedeniyle bayrama buruk girdik, dertliyiz. Derdimiz var. Gücü sadece masum sabilere, biçare kadınlara, evini ve mabedini korumaya çalışan mazlumlara yeten terör devleti İsrail’in zalimlikleri karşısında hem üzüntülü hem öfkeliyiz.

TAMAMEN İLKESEL: Türkiye’nin bu konudaki tavrı tamamen ilkeseldir. Dün Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’ı ve işgal altındaki topraklarını kurtarma mücadelesini hangi şevkle desteklemişsek bugün Kudüs’te ve Filistin şehirlerinde yaşanan zulme karşı da aynı hissiyatla harekete geçiyoruz. Dün Suriye sınırlarımız boyunca kurulmaya çalışılan terör koridoruna nasıl izin vermemişsek, bugün de Mescid-i Aksa’nın mahremiyetine uzanan ellere aynı kararlılıkla karşı çıkıyoruz.

EYVALLAH ETMEYECEĞİZ: Daha geçen yıl Libya’nın bölünmesine nasıl müsaade etmemişsek, Somali’nin kaderine terk edilmesine nasıl göz yummadıysak, Kırım’ın ilhakına nasıl rıza göstermediysek, geçmişte Bosna’da hunharca işlenen vahşete nasıl sesimizi yükselttiysek, bugün de tüm dünya görmezden gelse bile İsrail’in zulmüne eyvallah etmeyeceğiz.

19 LİDERLE GÖRÜŞTÜM: İsrail’in saldırılarının başladığı andan itibaren yoğun bir diplomasi faaliyeti yürüttük. Şimdiye kadar 19 ülkenin devlet ve hükümet başkanıyla telefon görüşmesi gerçekleştirdim... Bununla birlikte genel olarak uluslararası toplumun bu konudaki duyarsızlığından üzüntü duyuyoruz. Şu veya bu sinsi hesapla İsrail’in döktüğü kanlara, yaptığı saygısızlıklara sessiz kalarak veya açıkça arka çıkarak ortak olanlar, bir gün sıranın kendilerine geleceğini bilmelidir.

İNSANLIĞIN ORTAK MİRASI: Kudüs gibi hem Müslümanların hem Hıristiyanların hem de Musevilerin kutsal mekanlarını bünyesinde barındıran bir şehri fütursuzca yağmalamaya kalkan bu terör devleti artık tüm sınırları aşmış durumdadır. Kudüs tüm insanlığın ortak mirasıdır. İşte bunun için ‘Kudüs tüm dünyadır, oradaki Müslümanlar da tüm insanlıktır’ diyoruz... İsrail’in Filistin şehirlerinde ve Kudüs’te sergilediği saldırganlığa karşı çıkmak insanlığın namus borcudur. Tarih boyunca bu topraklarda dökülen kanların ve yaşanan acıların dalga dalga tüm dünyayı içine çektiği görülmüştür. Üçüncü bin yıla yeni adım attığımız şu dönemde dünyanın bir kez daha aynı kabusu yaşamasını istemiyoruz.

BM ADIM ATMALI: BM Güvenlik Konseyi’nin, Genel Kurulda alınan kararlara uygun şekilde süratle Kudüs’te barışı ve huzuru sağlayacak adımları atması şarttır. İslam İşbirliği Teşkilatı da derhal somut ve etkin bir tutum almazsa kendi varlığını inkar etmiş olacaktır...

KIYAMLARI MÜBAREK OLSUN: Her ne yapılacaksa derhal yapılmalıdır. Aksi takdirde ortaya çıkacak tablonun vahim sonuçlarıyla yüzleşilmesi kaçınılmazdır. Kudüs’te ve Filistin şehirlerinde tüm ümmetin ve insanlığın şerefini kurtarma mücadelesi veren her bir kardeşimi gönülden selamlıyor, kıyamlarının mübarek olmasını diliyorum.

‘Tedbirleri gevşeteceğiz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kovid-19 salgınındaki önlemlerle ilgili olarak da şunları söyledi:

KONTROLLÜ NORMALLEŞME: (Kovid-19 salgını) Milletimize söz verdiğimiz şekilde pazartesi gününden itibaren kontrollü normalleşme takvimimizi uygulamaya başlıyoruz. Bu konudaki detayları Kabine Toplantımızın ardından milletimizle paylaşacağız. Niyetimiz mayıs ayı sonuna kadar nispeten ihtiyatlı hareket etmeyi sürdürmek. Haziran ayı ile birlikte günlük hayatı daha da rahatlatacak şekilde tedbirleri önemli ölçüde gevşetmeyi planlıyoruz... Mecbur olmadığımız hiçbir tedbire başvurmadık, başvurmayacağız. Bununla kalmıyor, aldığımız tedbirleri de vatandaşlarımızın işine, aşına, ekmeğine zarar vermeyecek esneklikte uygulamaya özen gösteriyoruz.

HELALLİK İSTİYORUZ: Amacımız bu sıkıntılı sürecin en az hasarla, en az kayıpla atlatılabilmesini sağlamaktır. Üretim tarafında bunu başardığımızı memnuniyetle görüyoruz. Sanayi üretimi ve ihracat rakamları her ay yeni rekorlar kırarak olumlu yönde ilerliyor. Kısıtlamalardan etkilenen esnaflarımızın bir kısmı ile turizm sektörümüze de bu zor dönemde ayakta kalabilmeleri için her türlü desteği vermenin gayreti içerisindeyiz. Buna rağmen sıkıntıya düşen insanlarımız, esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz.

AYDINLIK YARINLAR: Hiçbir vatandaşımızın kendini sahipsiz hissetmemesi için, devletimizin tüm imkanlarını seferber ederek sosyal destekleri ciddi oranda artırdık. Nitekim uluslararası değerlendirmelerde salgın döneminde vatandaşlarına en yaygın ve etkin sosyal destek sağlayan ülkeler arasında yer alıyoruz... Pek çok gösterge ülkemizi aydınlık yarınların beklediğine işaret ediyor.  

 

Bir tarafta deniz keyfi, bir tarafta müsilaj temizliğiMarmara Denizi'ni etkisi altına alan müsilaj Balıkesir'in Erdek sahillerine kadar kadar geldi. Bir yandan ekipler müsilajı temizlerken bir yandan da çocukların denize girmesi dikkat çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler