Geri Dön
Siyasetİsveç ve Finlandiya’ya Erdoğan’dan peşin veto: NATO üyeliğine sıcak bakmayız

İsveç ve Finlandiya’ya Erdoğan’dan peşin veto: NATO üyeliğine sıcak bakmayız

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olma girişimleri Rusya’dan sert tepki görürken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘terör örgütlerinin misafirhanesi gibiler’ diye nitelediği iki ülkenin üyeğine sıcak bakmadığını açıkladı

İsveç ve Finlandiya’ya Erdoğan’dan peşin veto: NATO üyeliğine sıcak bakmayız

Gülden Çoktan - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın olası NATO’ya üyeliğine sıcak bakmadıklarını vurgulayarak, “Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu düşünce içinde değiliz. Kaldı ki İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi” dedi. 

Cuma namazını Üsküdar’daki Hz. Ali Camisi’nde kılan Erdoğan çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid El Nahyan’a vefatı nedeniyle rahmet dileyen Erdoğan, taziye için BAE’ye gideceğini açıkladı. 

‘Mümkün değil’ 

Filandiya ve İsveç’in NATO üyeliği sürecine ilişkin soru üzerine Cumhurbaşkanı şunları söyledi: “Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Çünkü daha önce Yunanistan ile ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar bizden önceki yönetimler ve Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı NATO’yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. Kaldı ki İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK’sı, DHKPC’si İsveç’te, Hollanda’da yuvalanmış durumdalar. Ve oraların hatta daha da ileri gidiyorum parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil.” 

‘Tavrımızı koyarız’ 

“ABD Başkanı Joe Biden’ın pazartesi günü Beyaz Saray’da Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’le görüşeceği açıklanmıştı. Yunan basınında önceki gün yer alan bazı haberlere göre Miçotakis’in ABD ziyaretinde Türkiye’ye F-16 verilmesini engellemeye çalışacağı öne sürüldü. Bu konudaki tavrınız ve değerlendirmeniz ne olur?” sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Şu anda dereyi görmeden paçayı sıvamanın bir anlamı yok. Yani Biden, ne gibi açıklamalar yapar veya yapacak bunu bilemiyorum. Tabii Miçotakis’in oradaki mesajları, onlar da ayrı bir konu. Dolayısıyla her şeyi bir görüp, özellikle Biden’ın açıklamalarını da gördükten sonra biz de tavrımızı ortaya koyarız.” 

‘YPG, terör örgütüdür’ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Suriye yaptırımlarında PYD lehindeki muafiyetlerin sorulması üzerine, şu açıklamada bulundu: “Her şeyden önce YPG bir terör örgütüdür. PKK neyse YPG de odur. Dolayısıyla Amerika’nın bu yanlışını kabullenmemiz mümkün değil. Zaten Amerika, maalesef son dönemlerde gelen yönetimlerin hepsi de PKK terör örgütüne karşı veya Suriye’deki, Suriye’nin kuzeyindeki tüm yapılanmalara karşı her türlü maddi destekleri vermiştir. Tırlarla buralara araç, gereç, mühimmat sevk etmiştir. Bunları bütün gelen yönetimlere söylememize rağmen, bunlar dinlenmemiş ve bu süreç aynen devam etmiştir. Şimdi de bu tür şeyleri duyuyoruz. Fakat şunu ben çok açık net söylüyorum ki eğer burada PKK’sı, YPG’si şusu busu vesaire kim olursa olsun... Şu anda Pençe Kilit Harekâtı’nı izlediniz. Irak’ın kuzeyinde ne yaptıysak, Suriye’nin kuzeyinde de bunların aynısını yapmaya devam edeceğiz. Ve bize düşman olan odaklarla örgütlerle arkalarında kim olursa olsun aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Olay budur.” 

‘82 terörist etkisiz’ 

Pençe Kilit Operasyonu’na da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte burada bakın, şu anda Pençe Kilit’te dün itibarıyla 82 tane terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Ve bu tabii havaların olumlu seyri halinde bu rakam çok daha ilerilere inşallah devam edecektir. Çünkü bizim bu teröristlere göz açtırma lüksümüz yok. Ve bunu bütün bize dost görünen ülkelere de söylüyoruz. Yanlış yapıyorsunuz, adımlarınızı doğru atın” dedi. 

Katar Emiri ile görüştü

Cumhur- başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani ile İstanbul Vahdettin Köşkü’nde görüştü.