Geri Dön
SiyasetİYİ Parti’den ‘nakitsiz’ yeni ekosistem: Artagan

İYİ Parti’den ‘nakitsiz’ yeni ekosistem: Artagan

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün TBMM grup toplantısında, “Siyasi tarihimizde, Türkiye adına en büyük kaynağı yaratacak projeyi Artagan’ı açıklıyoruz” diyerek yeni bir proje açıkladı.

İYİ Parti’den ‘nakitsiz’ yeni ekosistem: Artagan

 

BAHAR ATAKAN Ankara - Öz Türkçe’de, “bolluk, bereket” anlamına gelen Artagan’ı, Türkiye’nin gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla hazırladıklarını belirten Akşener, özetle şu bilgileri verdi:

MUCİZE REÇETE DEĞİL: Şimdiye dek hiç yaşamadığımız bir para bolluğuna sahip olacağız. Mevduat açığı sebebiyle yurt dışından borç bulmaya çalışan bankacılık sistemimiz, mevduat fazlası veren ve büyümenin fitilini ateşleyecek kurumlara dönüşecek. Kredi faizleri, yakın tarihimizin en düşük seviyelerine gerileyecek. Üretim artacak, tüketim geniş kitlelere yayılacak. Artagan, devletimizin bütçesine 300 milyar liranın üzerinde kaynak sağlarken finansal sistemimize de 500 milyar liranın üzerinde ek mevduat sağlayacak. Artagan kesinlikle bir mucize reçete değil. Artagan, değeri 2 trilyon lirayı aşan bir büyük sorunu çözüyor.

ADİL VERGİ: Artagan hayata geçtikten sonra herkes geliri üzerinden adil şekilde vergi ödeyecek. Ne var ki Artagan’ın bunları sağlayabilmesi için tüm para hareketlerinin dijital ortamda gerçekleşmesi gerekiyor. Bu sebeple Artagan’ın ilk aşaması Türkiye’deki tüm para akışını dijital sistemlere taşıyarak nakitsiz toplum sürecine hazırlanmak olacak. Artagan gerçekleştiğinde; tüm finansal veriler, algoritmalar tarafından izlenebilir hale gelecek. Bu sayede kayıt dışı ekonomiyi besleyen tüm hortumların kesileceği gibi çoğu suç veya mali hatalar, daha oluşmadan engellenebilecek.

‘Hukuk rezaleti’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kamuoyunda “Elmalı Davası” olarak bilinen çocuklara cinsel istismar davasını “hukuk rezaleti” olarak nitelendirirken, “Hukuka ve adalete olan güvenimizin pamuk ipliğine bağlı hale getirildiği bir dönemde, bu korkunç suçun faillerinin aramızda geziyor olması kabul edilemez” dedi.  Akşener, şöyle konuştu:

ŞAŞIRMADIK: (Elmalı Davası) Tutuklu yargılamayı olağanlaştıranlar, konu iki küçük çocuğumuza vicdansızca yapılan cinsel istismar olunca tutuksuz yargılamayı tercih etmişler. Elbette şaşırmadık. Bu insanlıktan yoksun kararda pay sahibi olan herkesi Allah’a havale ediyorum, milletimize şikayet ediyorum. Başta Adalet Bakanı olmak üzere iktidarı uyarıyorum: Milletin adalet duygusu ve vicdanıyla sakın oynamayın. HSK soruşturması, doğru yönde atılmış adımdır. Ancak toplum vicdanını rahatlatmak ve adaletin tecelli etmesi için süratle devamı gerekir.

KAPİK İŞLEMEZ: (Kanal İstanbul’a dahil olmak isteyen kuruluşlara seslenerek) Bu, ‘tiksindirici borcu’, milletimizden değil bizzat Recep Tayyip Erdoğan’dan isteyeceksiniz. Paranızı, onun şahsi hırslarına veriyorsunuz geriye de bir zahmet kendisinden alacaksınız. Bizden kapik işlemez.  

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Yunanistan, para ve kıyafetlerini aldığı göçmenleri dövüp, Türkiye'ye ittiEdirne'den Avrupa ülkelerine gitmek için yasa dışı yollardan Yunanistan'a geçen bir grup göçmen, Yunan güvenlik güçlerince yakalandı. Göçmenler, uluslararası hukuka aykırı şekilde darbedilip üzerlerindeki kıyafetleri ve ayakkabıları alınıp, Türkiye'ye itildiklerini iddia etti. Pakistan uyruklu Yahya Hamed, "Orada 4-5 tane toplama merkezleri var. Geri göndermeden önce çok dayak attılar. Her kampta sopalarla vurdular, elbiselerimizi alıyorlar. Bazılarını plastik boruyla dövüyorlar" dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler