Geri Dön
Siyaset‘Kadına şiddete hayır’ diyelim

‘Kadına şiddete hayır’ diyelim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kadınlara yerel seçimlerde, seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 91’inci yıl dönümü dolayısıyla partisinin kadın belediye başkanları ile video konferans toplantısında bir araya geldi.

‘Kadına şiddete hayır’ diyelim

Kılıçdaroğlu, “Arzu ettiğimiz ölçüde kadınlar yerel yönetimlerde rol üstlenemediler. Bunun için mücadeleyi öncelikle kadınların vermesi gerekiyor. Çünkü kadınların elde ettikleri hakları büyütmeleri, erkeklerle eşit koşullara bu hakları getirmeleri onların en doğal hakkıdır. Bu hak mücadelesini verirken doğal olarak erkeklerden de büyük ölçüde destek göreceklerdir. Şimdi kooperatifçilikten söz edildi, kadınların çalışma yaşamına dahil edilmesinden söz edildi, kadınların ürettikleri ürünlerin alıcıyla buluşmasından söz edildi, bunların hepsi son derece başarılı projeler” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Bu pandemi sürecinde bizim belediye başkanlarımız, gerçekten tarih yazdılar, yazmaya devam ediyorlar. Üstelik çok zor koşullarda bunu yapıyorlar, önlerine çıkan engelleri aşmasını biliyorlar” ifadesini kullandı. CHP’nin bir kadın büyükşehir belediye başkanı olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Sayısının artmasını isteriz bu konuda Fatma Kaplan Hürriyet’in de Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığına hazırlanmasını da isteriz” dedi. İstanbul Sözleşmesi’nin çok sık kullanıldığını belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Ama ben İstanbul Sözleşmesi değil, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin kullanılmasını çok arzu ediyorum. Çünkü genelde AK Parti ve onun iz düşümü olan diğer parti, yani MHP, ‘aile yapımız, aile düzenimiz bozuluyor’ diye bir özel propaganda yapıyorlar arka kapıdan, bu propagandanın önüne geçmek için ‘kadına yönelik şiddete hayır’, ‘aile içi şiddeti kabul etmiyoruz’, ‘şiddetin her türlüsüne karşıyız’ diye doğrudan doğruya ‘şiddet’ sözcüğü kullanılarak İstanbul Sözleşmesi savunulabilirse onun geniş kitlelerde kabul görmesi çok daha yüksek olacaktır.”

'İnsanlık ölmüş' dedirten olay kamerada! Yanından geçip gittilerBeşiktaş'ta yolun ortasında tekerlekli sandalyeden düşen engelli kişiyi çevredekiler seyretmekle yetinirken yaklaşık 150 metre uzakta bulunan 26 yaşındaki genç yardımına koştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler