Geri Dön
SiyasetKanada’nın ambargosuna Aselsan’dan yanıt

Kanada’nın ambargosuna Aselsan’dan yanıt

SİHA Bayraktar TB2’ye parça üretimi yapan Kanada, geçen yıl askıya aldığı Türkiye’ye yönelik askeri ihracat izinlerini iptal etti.

Kanada’nın ambargosuna Aselsan’dan yanıt

SEYFETTİN ERSÖZ Ankara

Yerli yapım silahlı insansız hava aracı (SİHA) Bayraktar TB2’ye parça üretimi yapan Kanada, kendi teknolojisinin Dağlık Karabağ’daki çatışmalarda kullanıldığı gerekçesiyle geçen yıl askıya aldığı “Türkiye’ye yönelik askeri ihracat izinlerini” iptal etti.

Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau,yaptığı yazılı açıklamada Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ savaşında Kanada teknolojisinin kullanıldığı iddialarına yönelik soruşturma açıldığını ve bu soruşturma sonuçlanana kadar Türkiye’ye askeri mal ve teknoloji ihracat izinlerinin geçen yıl sonbaharda askıya alındığını hatırlattı.Garneau, “Türkiye’ye gönderilen tüm askeri mallar ve teknolojiler için askıya alınmış ve geçerli tüm ihracat izinlerini kapsamlı bir şekilde gözden geçirildi. Türkiye’ye ihraç edilen Kanada teknolojisinin Dağlık Karabağ’da kullanıldığına dair güvenilir kanıtlara ulaşan bu incelemenin ardından, 2020 sonbaharında askıya alınan izinlerin bugün iptalini duyuruyorum” açıklamasında bulundu. Kanada yönetimi, Türkiye’nin, sözleşmedeki “son kullanıcı” şartlarını ihlal ettiğini savundu. Garneau, “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ihracat izinleri konusunda daha fazla iş birliği için bir diyalog mekanizması başlatmak üzere bir görüşme yaptım. Türkiye önemli bir NATO müttefikidir ve NATO iş birliği programlarıyla ilgili başvurular değerlendirilecektir” dedi.

Ermenistan istedi

Ermenistan Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ’daki savaş sırasında, Azerbaycan’a ait bir Bayraktar TB2’nin düşürüldüğünü ileri sürmüş ve İHA’nın enkazında yapılan çalışmalarının ardından Kanada ile temasa geçtikleri kamuoyuna yansımıştı.

Varank: Artık Aselsan üretiyor

Bayraktar TB2’de Kanada merkezli şirket WESCAM tarafından geliştirilen görüntüleme sistemi kullanılıyordu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Şöyle bir baktım, bu haberi görüp mutluluktan uçan baya kişi var. Yazık! Sevinçleri kursaklarında kalsın diye söyleyeyim: Türkiye’nin Kanada’dan ithal ettiği herhangi bir SİHA parçası yok. SİHA’lara faydalı yük olarak takılan kameralar vardı, onu da artık ASELSAN üretiyor” ifadesini kullandı.

'İnsanlık ölmüş' dedirten olay kamerada! Yanından geçip gittilerBeşiktaş'ta yolun ortasında tekerlekli sandalyeden düşen engelli kişiyi çevredekiler seyretmekle yetinirken yaklaşık 150 metre uzakta bulunan 26 yaşındaki genç yardımına koştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler