Geri Dön

Köşk'ten sıradışı kabul

Fethiye'de Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe örgütünün açılışı sırasında yaşanan gerginlik bugün Çankaya Köşkü'nün gündemine taşınacak.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün Çankaya Köşkü'nde genel eğilimler dikkate alındığında sıradışı olarak niletendirilebilecek bir kabulde bulunacak. Gül; saat 14:30'da Diyarbakır Eski Milletvekili Akın Birdal ve Beraberindeki Heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul edecek.
Akın Birdal, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Adalet Komisyonu Üyesi adına bir heyetle birlikte Köşk'e çıkacak. Birdal, Özel Yetkili Mahkemeler ve Terörle Mücadele Yasası ile ilgili görüşlerini Gül'e aktaracak. Birdal, "Bildiriyi, hala bu ülkede insan haklarının, demokratikleşmenin ve geleceğinin muhatabı olduğunu düşündüğümüz Ankara'ya götüreceğiz. Başta Çankaya olmak üzere, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına, Adalet Bakanlığına bildiriyi ileteceğiz. Çünkü bugün yaşanmakta olan sorunların çözümünü herkes birbirine atıyor. Sonuç bildirisi, bir yol gösterici olacak" dedi. Birdal, Cumhurbaşkanı Gül'e 172 aydının imzasını taşıyan bir bildiriyi sunacaklarını belirterek, cezaevindeki 148 bin 242 hükümlünün 620'sinin ağır hasta olduğunu belirtti. Birdal, Gül'den bu kişilerin tahliyesi talebinde bulunacaklarını dile getirdi. Birdal, aynı zamanda HDP'ye Fethiye başta olmak üzere bazı yerlerde gösterilen tepkilerden duydukları rahatsızlıkları Gül'e aktaracaklarını ifade etti.

Yaşar Kemal'in Köşk'e dolaylı mesajı
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri 2008 yılında Çankaya Köşkü'ndeki törenle; Turgut Cansever, Yaşar Kemal ve Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca'ya verilmişti. Akın Birdal, Cumhurbaşkanı Gül'e sunacakları talepleri için Yaşar Kemal'den de imza aldıkları belirtti. Birdal, Yaşar Kemal'in imza verirken; "Cumhurbaşkanı'na sempati duyuyorum. Ben bu devletten ödül almazdım. Ama kendisini önemsediğim için 2008'de o ödülü kabul ettim" dediğini de aktardı.

Tekirdağ’da bir anda bastıran sağanak yolları göle çevirdiMeteorolojinin uyarılarının ardından Trakya’da beklenen yağış bir anda bastırdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber