Geri Dön

Krediler ‘burs’a dönüşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilerin KYK kredi borçlarının silinmesinin gündemlerinde olduğunu söyleyerek, “Bütçe müzakerelerinden sonra masaya getireceğiz” dedi

Krediler ‘burs’a dönüşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversite mezunlarının KYK kredi borçlarının silinmesinin gündemlerinde olduğunu söyleyerek, “Bütçe müzakerelerinden sonra masaya getireceğiz. Öğrencilerimizin lehine olacak bir adımı atacağız. Bu borçların silinmesi süreci olacaktır. O zaman kredi olayı kalkacaktır; sadece burs verme noktasında gidecektir” dedi. Erdoğan, Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla gerçekleştirilen “Her insan bir dünya” temalı programa katıldı. Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

HAK, HUKUK, ADALET: (Cumhurbaşkanı olma yolunda olmazsa olmazınız nedir?) Hak, hukuk, adalet bizim olmazsa olmazımızdır. Bir cumhurbaşkanının, bir liderin dikkat etmesi gereken, üzerinde hassasiyetle durması gereken konu budur.

TEK ÖNDERİMİZ: (Türkiye’nin ve dünyanın yakın tarihinde beğendiğiniz liderler kimdir? Zihin dünyanızı şekillendiren örnek düşünürler kimlerdir?) Bizim için tek önderimiz, rehberimiz sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed’dir. Çünkü hak, hukuk, adalet dediğimizde her şey onda var. Adaletin timsali olarak Hz. Ömer çok çok önemli. Çağımıza doğru yaklaştıkça Selçuklu’da, Osmanlı’da örnek liderlerimiz var. Cumhuriyetin kuruluşunda Gazi. Dönemlere damgasını vurmuşlardır. Şu anki liderlere bakıyorum kimse yok.

ÖRNEK LİDER VAR MI?: Bölgesel olarak öyle liderler var ki gerçekten gizli ajandası yok. Öyle liderler de var ki. Mesela Körfez’de genç, dinamik olması hasebiyle Şeyh Temim’i beğenirim. Nerede darda kalan, fakir fukara bir ülke varsa onların yanında. Avrupa’da şu anda ciddi manada bir lider krizi, lider boşluğu var. Avrupa’da ‘Şu lider örnektir’ diyebilecek cesareti bulamıyorum.

GİZLİSİ YOK: Son dönemde seversiniz sevmezsiniz, Sayın Trump. Gizli ajandası yok. Ne biliyorsa, ne düşünüyorsa çok açık net söyler. Saklısı gizlisi yok. Bana karşı çok açık net söyler; ben de kendisine açık net söylerim. Putin de aynı şekilde. İkili görüşmelerimizde gizli ajandamız birbirimize karşı yok. Attığımız adımları, oyunlarımızı çok açık, net oynuyoruz. Bölgede barışı beraber sağlayacağımıza inanıyorum.

GÜNDEME GETİRDİM (Mazlumların haklarını dünya liderlerine aynı netlikte anlatıyor musunuz?) NATO zirvesinde, gerek ikili görüşmelerde gerek genel kurulda tüm düşüncelerimizi dile getirdik. Dörtlü zirve yaptık. Almanya, İngiltere, Fransa ve şahsım; burada açık net ne söylediysem her zaman orada da gündeme getirdim. Zaten İngiltere Başbakanı çok açık, samimi bir insan. Biraz Türklük var ya. Çok açık oynuyor ve orada görüştüğümüzde de bunu açıkça o da ortaya koydu, ben de. Ertesi gün de zirve genel kurulunda görüşlerimizi açıkça ortaya koyduk. Akdeniz’de bir sıkıntı yaşıyoruz. Yunanistan Başbakanıyla bir araya geldik, 1.5 saat görüştük. Açık net ne söylemem gerekiyorsa kendisine söyledim. Söylemezseniz sadece siz sancı çekersiniz.

BM’YE GÖNDERDİK: Libya’da attığımız adımlar karşısında birileri bütünleşmiş. Yunanistan, Mısır, İsrail, Güney Kıbrıs. Biz de Libya’yla beraber olduk. Aslında taa Kaddafi döneminde başlayan bir süreçti. Bu süreç Kaddafi’nin ölümüyle akamete uğramıştı. Şimdi bu adımı attık. Hafter denilen bir adam var orada; uluslararası tanınırlığı yok. Biz Sarraj ile oturduk imzalar atıldı; TBMM’den geçti şimdi de BM’ye gönderdik. Yolumuzu almaya devam edeceğiz. Doğu Akdeniz’de tüm araştırmaları yapacağız. Libya’nın, Türkiye’nin ve KKTC’nin menfaatlerini savunuyoruz.

ASKER GÖNDEREBİLİRİZ: (Türkiye, Libya’ya asker gönderebilir mi?) Kazan kazan esasına dayalı olarak biz Akdeniz’deki tüm kıyıdaş ülkelerle her adımı atabiliriz. Yeter ki ben de kazanayım sen de kazan. Hepsi benim olsun mantığıyla olmaz. Kıyıdaş ülkelere bunların bilgilerini sürekli veriyoruz. Asker gönderme konusunda eğer Libya bizden böyle bir talepte bulunursa biz Libya’ya da askeri güvenlik anlaşmasını yaptıktan sonra elemanlarımızı gönderebiliriz. Önümüzde herhangi bir engel söz konusu değildir.

BORÇLAR SİLİNECEK: (KYK borçlarının silinmesi) Bu, bizim gündemimizde. Değerlendirmesini, bütçe müzakerelerinden sonra masaya getireceğiz. Öğrencilerimizin lehine olacak bir adımı atacağız. Bursu her müracaat eden alıyor ama kredi farklı. Kredi, daha sonra ödemek kaydıyla alınıyor. Borcu olanların beklentilerini biliyorum. Bu borçların silinmesi süreci olacaktır. O zaman kredi olayı ya kalkacaktır; sadece burs verme noktasında gidecektir.

VATANDAŞLIK ARTIRILACAK: Şu an itibariyle 110 bin Suriyeliye vatandaşlık verdik. 100 binin üzerinde olana da ikamet verdik. Biz 110 bin vatandaşın dışında diğerleri için de vatandaşlık durumunu artırma noktasındayız. Bu insanlar benim ülkemde kaçak göçek yaşamasın. Bay Kemal rahatsız olur. Çünkü bunları ‘Suriye’ye göndereceğiz’ diyor. Biz bombalardan kaçanları Suriye’ye göndermedik. Bunların içinde doktorlar, hukukçular var. Bu insanları niçin tekrar bombalara teslim edelim?

İKİ AYAK VARDIR: Karar alma süreci istişare kaynaklıdır. Bu istişarede 2 ayak vardır. Birisi partimin kabinesidir; diğeri de MYK’sı, MKYK’sıdır. Buralarda bu görüşmeleri yapar, adımı ona göre atarız. Bunun dışında ofis ve kurullar oluşturduk. Tek adam havaları yapıyorlar ya, tek adam olarak ben öyle ülkeyi idare etmiyorum.

‘Kara bir leke’

SARI YELEKLİLER: Almanya’da insan hakları konusunda çok çok rahat diyemem; Fransa için diyemem. Sarı yeleklileri nereye koyacaksınız? Yerde sürüklüyorlar.. Nerede insan hakları? Aynı şey diğer Batı ülkelerinde de aynı ama lafa geldi mi kimseye bırakmıyorlar. Sarı yelekliler olayı Fransa’nın geleceği ile ilgili olarak bir kara leke. Bunu izah edemezler. Ama Türkiye’de Gezi olayı olduğunda yer yerinden oynatır. Biz böyle bir şey yapmadık, bizim polisimiz böyle yapmadı.

‘Dört kelimem var’

ANNE MUTLULUĞU: Gençlerimizden şunu bekliyorum: Dört kelimem var. Oku, düşün, uygula ve neticelendir. Bunları gerçekleştirdiğimiz taktirde başarıyı yakalarız. Bizim gençlerimiz arasından asla terörist çıkmamalı. Diyabakır’da annelerin nasıl ağladığını görüyorsunuz. Dün akşam mutlu oldum. Çünkü kaçırılan gençlerden birinin annesiyle konuştum. Bu sabah Diyarbakır’a annesine dönecek. Biz, kalem kitapla bilgisayarla hareket eden Türk gençliği olsun istiyoruz.

Gri listede yer alan Yoldaş Selim Çelik tutuklandıHatay Amanoslar'daki operasyonda sağ yakalanan, yurt dışında kaçak bulunan eski Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı ve 24. Dönem HDP Muş Milletvekili Demir Çelik'in "Terörden Arananlar Listesi"nde "Gri Kategori"de yer alan oğlu "Savaş" kod adlı Yoldaş Selim Çelik tutuklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber