Geri Dön

MEB, dilekçede kusuru olanları görevden aldı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ‘Öğrenci Andı’na ilişkin Danıştay’a gönderdiği ve tepki çeken ifadelerin yer aldığı temyiz dilekçesini hazırlayan iki avukat ile Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü görevden alındı.

MEB, dilekçede kusuru olanları görevden aldı

MEB’in gerekli düzeltici açıklamaları, “ek beyan” şeklinde Danıştay’a sunacağı öğrenildi. MEB tarafından ‘Öğrenci Andı’na ilişkin Danıştay’a sunulan temyiz dilekçesinde, Öğrenci Andı’nı “çağdışı ve bilimsel değil” diyerek eleştiren MEB, “Öğrencilerin her gün ‘papağan gibi’ tekrarlayacakları sözler yerine, konuşup tartışarak ve yaşayarak edinecekleri özellikler günümüz eğitiminin önemli bir kısmını oluşturmaktadır” sözlerine yer vermişti.

‘Ulus bilinci’

Dilekçede, “Türkler kendi çağdaşı unsurlara göre ulus bilincine en geç ulaşan topluluktur. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran kadro zaten gecikmiş olan süreci hızlandırmak için yoğun çaba harcamıştır. Özellikle 30’lu yıllarda benimsenen politika, artık toprak bütünlüğünü garanti altına alan bir ülkenin milli bütünlüğünü de sağlamasıydı. Öğrenci Andı da bu amaçla benimsenmiştir. Ulus bilincine geç ulaşan bir toplumda bu çeşit sembol ve ritüellerin kullanılarak, ortak bir milli kimlik inşa edilmeye çalışılması anlaşılabilir bir durumdur. Ancak 2023 yılında yüzüncü yılını dolduracak olan Türkiye Cumhuriyeti’nde toplumun zaten bir milli kimlik kazanmış olduğunu kabul etmek gerekir. Öğrenci Andı işlevselliğini yitirmiştir.” ifadeleri tepki toplamıştı.

Yanan elektrik teline tekme atması korkuttuTekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde bir kişinin, direkten koparak yere düşen ve alev alan elektrik teline tekme attı. O anlar, cep telefonu kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber