Geri Dön
SiyasetMGK’dan ‘güçlü iktisat’ vurgusu

MGK’dan ‘güçlü iktisat’ vurgusu

Milli Güvenlik Kurulu’nun Kasım ayı olağan toplantısı, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapıldı.

MGK’dan ‘güçlü iktisat’ vurgusu

Toplantıdan sonra yayımlanan bildiride terörle mücadele, ekonomide yaşanan gelişmeler, dış politikaya yönelik değerlendirmeler yer aldı.

Bildiride PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri ile mücadelenin tavizsiz bir şekilde sürdürüleceğinin altı çizildi. Türkiye’nin iyi niyetli çağrılarına rağmen PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütüne gayrimeşru desteğe son verilmesi istendi.

Bildiride “Türkiye’nin inşa ettiği sağlam altyapı üzerinde, hedeflerine uygun şekilde yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı ekonomi politikalarını hayata geçirme sürecinde karşılaştığı ve karşılaşabileceği sınamalar ile tehditler değerlendirilmiş, Cumhuriyetimizin 100. yılına her alanda olduğu gibi iktisadi olarak da güçlü şekilde ulaşma kararlılığı teyit edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’nin Irak’ın, topraklarının terör örgütlerinden temizlenmesi doğrultusunda güçlü desteğinin teyit edildiği vurgulandı.

Balkanlardaki son gelişmelerin de değerlendirildiği ifade edilen bildiride; bölgede huzur ve barışın sürdürülebilmesinin önemi vurgulandı, tüm aktörlerin bu amaçla sorumlu davranmasının zaruretine dikkat çekildi.

Bildiride “Yunanistan’ın; saldırgan söylem ve eylemlerle iyi komşuluk ilişkilerinin gereklerini yerine getirmemekte ısrar etmesinin ve uluslararası antlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerini ihlal eden tutumunu sürdürmesinin, bölgemizde istikrar ve huzuru olumsuz etkileyeceği vurgulanmıştır. Uluslararası hukuka ve iyi komşuluk ilişkilerine aykırı tutumunu destekleyerek Yunanistan’ı daha ileri adımlar atması için teşvik eden güçler, bölgenin huzurunu bozacak bu yaklaşımlarından vazgeçerek hakkaniyet ve barış yönünde konum almaya davet edilmiştir” denildi.

Libya’da kalıcı barış ve refah ortamının tesis edilmesi için devlet başkanlığı ve meclis seçimlerinin hukuka uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiği belirtildi ve süreci istismar eden aktörlerin durdurulması için uluslararası camiaya çağrıda bulunuldu.

Bildiride ayrıca “Ermenistan’ın kendisine uzatılan barış elini bir fırsat olarak değerlendirmesinin, ateşkese tam olarak uymasının ve iş birliği içinde olmasının önem arz ettiği belirtilmiştir” denildi.

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na TÜİK tepkisi
Rusya kritik tarihi açıkladı! Dünya bu ana kilitlendi
Omicron izin vermedi: Bunu özleyeceğiz
İran'da korkutan ses! Nedenini canlı yayında açıkladı
Denizde panik anları! Gezi teknesi ile kargo gemisi çarpıştı
Merih Demiral sahnede! Napoli'ye büyük şok
Ülke ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak! Bugün açıldı
NASA anbean yayınladı! Bu yıl son kez gerçekleşti
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişikliğe gidildi
Hazar Ergüçlü ile Onur Ünlü evleniyor mu?
Gündeme bomba gibi düştü! Ellerinde daha fazlası var
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
Trabzonspor'da Cornelius şoku! Kafası yarıldı
Clooney milyonları elinin tersiyle itti! Bir günde 35 milyon dolar kazanç
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım