Geri Dön
Siyaset‘Muhtarlık, kamu kurumu olacak’

‘Muhtarlık, kamu kurumu olacak’

“82 kanunda 300 küsur maddede muhtar adı geçer ama tek bir çatı altında muhtarlık kanunu yok” diyen Kılıçdaroğlu, muhtarlıkların kamu kurumu olarak tanınması gerektiğini vurguladı

‘Muhtarlık, kamu kurumu olacak’

HATAY DHA, AA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatay’da muhtarlar ve apartman görevlileri ile buluştu. Sözlerinin başında apartman görevlilerine seslenen Kılıçdaroğlu, sosyal güvencesi olmayan 1 milyonun üzerinde taşeron işçiye kadro aldırdığı mücadeleyi, apartman görevlileri için de vereceğini, onların da insani koşullarda çalışacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Hepimiz evlerimizde otururken, pandemi döneminde alışverişi apartman görevlisi yapar. Maskesi var mıydı, önce ona aşı yapıldı mı? Madem sokağa çıkıyor, madem bizimle muhatap oluyor acaba ona gerekli önemi verdik mi? Açıkça söyleyeyim, vermedik. Defalarca söyledim. Önce aşının apartman görevlisinin olması lazım. Ailemizin bir üyesi aynı zamanda. Acaba düşündük mü onun sosyal güvenliği yeteri kadar sağlanmış mı? Onların yeteri kadar sorunları çözülmüş mü? Genelde apartmanların en altında yaşarlar. Bodrum katlarında yaşarlar. Onların güneş görmeye hakları yok mu? Onların ağaç görmeye hakları yok mu?”

Muhtarların da demokrasinin temel taşı olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, muhtarların seçilmiş olmalarına rağmen çeşitli haksızlıklar yaşadıklarını söyledi.

Muhtarlık yasası

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “82 kanunda 300 küsur maddede muhtar adı geçer ama tek bir çatı altında muhtarlık kanunu yok. Çünkü muhtarlık kurumuna önem vermiyorlar. Demokrasiyi geliştirmek ve büyütmek istiyorsanız muhtarlık yasası çıkması lazım. Belediye başkanları, milletvekili, cumhurbaşkanı için var ama seçilmelerine rağmen muhtarlar için kanununuz yok. Bu kardeşiniz onu hazırladı. Bütün muhtar derneklerine gönderdik, dedik ki ‘Biz bunu hazırladık ama aksiğimiz yanlışımız varsa tamamlayalım.’ Aldık ve tamamladık... Muhtar evleri yapacağız, muhtarların bütçesi olacak, yardımcı personel vereceğiz. Böylece işsiz gençlerin, üniversite mezunu genç işsizlerin istihdamı da sağlanmış olacak.”

Muhtarlar birliği

Yöneticileri seçimle gelen belediye, TBMM, Cumhurbaşkanlığı’nın kamu kurumu olduğunu ama muhtarlıkların kamu kurumu olarak kabul edilmediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Muhtarların yüzde 99’unun bundan haberi bile yok. Dolayısıyla belediye başkanları, muhtarlarla ortak proje yapamazlar. Suç. Bunun değişmesi lazım. Belediye Yasası’nda muhtarların kamu kurumu olarak tanınması lazım.  Türkiye Belediyeler Birliği gibi Muhtarlar Birliği’nin de kurulması gerekir” dedi.

“Hiç kimseyi ötekileştirmeyiz, herkes kimliğinden, inancından, yaşam tarzından ötürü ötekileştirilmez” diyen CHP lideri şöyle devam etti: “Bunu  söylerken ‘Efendim CHP’nin hiç kabahati yok muydu’ diye sorabilirsiniz. Vardı efendim. Kim dedi ‘CHP’nin kabahati yok’ diye? Kusurumuz da kabahatimiz de yanlışımız da var ama önemli olan yanlıştan, hatadan, kusurdan ders çıkarmaktır. Aynı şeyi tekrar etmemektir. Biz bunu biliyoruz ve yapacağız. Huzur ve barış içinde kendi ülkemizde yaşayacağız.”

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Hayatını spora adadı, evlendiği gün bile maça gittiKonya'da emekli bilgisayar programcısı Murat Baydar (63), 51 yıldır birçok spor müsabakasının kaydını tutuyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler