Geri Dön
SiyasetNe olur yamaçlara 5-10 kat bina yapmayın

Ne olur yamaçlara 5-10 kat bina yapmayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün incelemelerde bulunmak üzere altı kişinin hayatını kaybettiği sel ve heyelan afetinin yaşandığı baba ocağı Rize’nin Güneysu ilçesine geldi. Güneysu Merkez Camisi’nde cuma namazını kılan Erdoğan, çıkışta vatandaşlarla selamlaştı, hayatını kaybeden bir vatandaş için kılınan gıyabi cenaze namazına da katıldı.

Ne olur yamaçlara 5-10 kat bina yapmayın

Erdoğan, daha sonra otobüs üzerinden hemşehrilerine seslendi.Sel afetleri nedeniyle buruk bayram geçirdiklerini kaydeden Erdoğan, “Dün Artvin Arhavi’de dere taşkını nedeniyle maddi hasarlar oluştu. Geçen hafta meydana gelen sel felaketi ise Güneysu ve Çayeli başta olmak üzere Rizemizin genelinde çok ciddi tahribata yol açtı. Metrekareye Güneysu’da 214 kilogram, Çayeli Madenli’de 188 kilogram yağışın düştüğü bu afet; su baskınlarına ve heyelana sebep oldu. Sele kapılan sekiz vatandaşımız kaybolurken beş vatandaşımız da yaralandı. Kaybolan kardeşlerimizden altısının cansız bedenlerine ulaşılırken, diğer iki kardeşimizin de bulunması için tüm birimlerimiz yoğun gayret gösteriyor. Arhavi’deki afette can kaybının yaşanmaması en büyük tesellimiz” dedi.

550 konut yapılacak

Afette devletin tüm imkânlarını seferber ettiklerini belirten Erdoğan, “Gerek AFAD gerekse sosyal yardımlaşma vakfımız vasıtasıyla, selden zarar gören kardeşlerimize kira, taşınma ve diğer ihtiyaçları ile ilgili gereken yardımlar yapılmaya başlanmıştır. Bu kapsamda acil ihtiyaçlar için ilimize tahsis edilen 18 milyon liralık kaynaktan toplam 3 milyon lirası vatandaşlarımıza ulaştırılmıştır” dedi.

Rize’deki afette 665 yapının taşkın riski altında olduğunun tespit edildiğini ve kentte 550 yeni konut inşası yapılacağı müjdesini veren Erdoğan, “İlk etapta Rize genelinde 15 Temmuz’daki sel felaketinden etkilenen ve afet riski altındaki yapılar için toplam 550 konut inşa edeceğiz. Yine köylerimizde altında ahırı olan 50 adet köy evi yapacağız” dedi.

Erdoğan, şunları kaydetti: “Son yıllarda artan küresel ısınmayla beraber dünyadaki bu ilahi dengenin bozulmaya başladığına şahit oluyoruz. Hava olaylarının daha sert yaşanmasından, iklim değişikliğine, kuraklıktan afetlere kadar pek çok alanda bu bozulmasının etkilerini görüyoruz. 25 yıl önceki mevsimlerle, günümüzdeki mevsimler arasında dağlar kadar fark var. 100 yıllar içinde yaşanacak değişimleri, bizler 10-20 yıl içinde tecrübe ediyoruz. Bir de bunlara insanların, hırslarının, plan ve programsızlığının sonucu olan durumları eklediğinizde sonucun boyutu daha da büyüyor. Bu tür durumlarda insan, bilerek ya da bilmeyerek kendi felaketini de kendi hazırlıyor. Ne olur şu yamaçlara 5-10 kat bina yapmayın.”

Yaralar sarılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra sel meydana gelen Artvin’in Arhavi ilçesine geçti. Yeni Cami’den vatandaşlara hitap eden Erdoğan, sel felaketine ilişkin hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü, hak sahiplerine ödemelerin en kısa zamanda yapılacağını belirtti. Erdoğan, “Konut noktasında sıkıntı varsa ki burada ona benzer önümüze pek ciddi bir fatura çıkmadı. Daha çok nakdi, o da esnaflarımızın sıkıntısı var, esnaflarımızın bu sıkıntılarını inşallah bir an önce gidererek esnaflarımızın tabii ekmek kapısı ve ekmek teknesi. İnşallah onları da bir an önce gidereceğiz” ifadelerini kullandı.

Koordinasyon toplantısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize-Güneysu kara yolu üzerindeki Rize AFAD Koordinasyon Merkezi’ne geçti. Burada koordinasyon toplantısına başkanlık eden Erdoğan, yapılan çalışmalar ve son duruma ilişkin yetkililerden bilgi aldı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Evin içinde yanmaktan mahalle bekçileri son anda kurtardıAdana'da bir apartmanın en üst katındaki dairede çıkan yangında evde bulunan Muhammet Mustafa K.'yı, yanmaktan mahalle bekçileri kurtardı. Muhammet Mustafa K.'nın, yüzü ve kollarının yangının isinden dolayı kapkara olduğu görüldü.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler