Geri Dön
SiyasetO önemli görev Baykal'ın olacak

O önemli görev Baykal'ın olacak

Her seçimden sonra TBMM'ye açma görevi, seçilen vekiller arasındaki en yaşlı üyeye düşer. 7 Haziran seçimlerinin ardından oluşacak parlamentoda bu görevi, bu seçimlerde de yine Antalya'dan aday olup seçilen CHP'nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın üstlenmesi bekleniyor.

O önemli görev Baykal'ın olacak

Dört siyasi partinin temsil edileceği 25. Dönem Parlamentosu'nda, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, Parlamento'nun en kıdemli vekilleri olacak. 77 yaşındaki Baykal'ın, en yaşlı üye sıfatıyla TBMM Başkanı seçimine kadar geçici başkan sıfatıyla Meclis'e başkanlık etmesi bekleniyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, AK Parti, CHP, MHP ve HDP 25. Dönem'de renkli ve ilginç isimlerle temsil edilecek.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin seçim bölgeleri değişmedi. Davutoğlu Konya'dan, Bahçeli de yine Osmaniye'den seçildi. Daha önce İstanbul Milletvekili olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçaroğlu İzmir, Diyarbakır ve Hakkari'den Milletvekili olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise bu kez İstanbul'dan milletvekili seçildi.

ÖNEMLİ GÖREV BAYKAL'IN

77 yaşındaki Deniz Baykal, Meclis'in en yaşlı üyesi olarak Meclis Başkanı seçimine kadar TBMM'nin geçici başkanlığını üstlenecek. Baykal, aynı zamanda Meclis'in en eski vekilllerinden biri olma özelliğini de koruyacak. Baykal;15, 16, 18, 19, 20, 22, 23 ve 24. dönemlerde milletvekili olarak Parlamento'da yer aldı.

Meclis'in bir diğer kıdemli milletvekili ise Murat Başesgioğlu oldu. 18. Dönem'den beri Meclis'te olan ve farklı partilerde yer alan Başesgioğlu, 25. Dönem Parlamentosu'na MHP İstanbul Milletvekili olarak girdi.

72 yaşındaki MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu ile 72 yaşındaki HDP Mersin Milletvekili seçilen Dengir Mir Mehmet Fırat da Meclis'in diğer yaşlı üyeleri oldu.

Meclis'in ilginç isimleri

Kamuoyunun Ergenekon davası ile tanıdığı Dursun Çiçek CHP'den, Avrupa Alevi Konferderasyonu Başkanı Turgut Öker HDP'den İstanbul Milletvekili seçildi.

Müzisyen Uğur Işılak AK Parti'den, eski milli futbolcu Saffet Sancaklı MHP'den seçilirken; bağımsız olarak seçimlere giren İstanbul Milletvekili Hakan Şükür ise bu kez başarılı olamadı.

25. Dönem Parlamentosu'na hiçbir bağımsız aday milletvekili olarak giremedi.

Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala Erzurum'dan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Ordu'dan ilk kez milletvekili seçildi. AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Süleyman Soylu Trabzon, Yasin Aktay Siirt, Abdulhamit Gül Gaziantep, CHP Genel Başkan Yardımcıları Murat Özçelik ve Mehmet Bekaroğlu İstanbul'dan, Selin Sayek Böke ise İzmir'den Milletvekili seçildi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz bu kez Bingöl yerine Diyarbakır'dan seçildi. Yılmaz, AK Parti'nin Diyarbakır'daki tek temsilcisi oldu.

Eski Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı ve konuşma metinlerini kaleme alan Aydın Ünal ile danışmanlarından Ali İhsan Arslan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in özel kalem müdürlüğünü yapan Mücahit Durmuşoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun danışmanlarından Ali Sarıkaya ile Ertan Aydın da milletvekili seçildi.

Bir süre Meclis dışında kalan eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan MHP Zonguldak, eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar CHP Mersin, eski Maliye Bakanı Zekeriya Temizel CHP İzmir Milletvekili olarak yeniden Parlamento'ya girmeyi başardı.

Eski Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, eski Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği Başkanı Abdülkadir Akgül de farklı kesimlerin temsilcisi olarak Meclis'te yer alacak.

Farklı kesimlerin temsilcileri de Meclis'te

Bazı milletvekillerinin ise seçim bölgeleri değişti. Bunlar arasında yer alan HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan Iğdır'dan İstanbul'a, Leyla Zana Diyarbakır'dan Ağrı'ya, Ertuğrul Kürkçü Mersin'den İzmir'e kaydırıldı. HDP'nin Ankara'dan seçilen tek ismi Sırrı Süreyya Önder oldu. Abdullah Öcalan'ın yeğeni Dilek Öcalan ile Ermeni temsilcilerden Garo Paylan HDP'den, Markar Esayan AK Parti'den, Selina Özuzun Doğan CHP'den, Süryani temsilcilerinden Erol Dora HDP'den, Romanların temsilcisi Özcan Purçu da CHP'den milletvekili seçildi.

Eski Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, eski Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, eski Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, eski Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan, eski Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, İzmir Buca eski Belediye Başkanı Cemil Şeboy ile İzmir Bornova eski Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır da milletvekili oldu. Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise seçilemedi.

Akademisyenler Mazhar Bağlı, Mithat Sancar, Hüseyin Yayman, Osman Can ve Ümit Özdağ, Yazar Orhan Miroğlu ile Muhsin Kızılkaya, hukukçu Reşat Petek, geçen dönem yeni Anayasa çalışmalarına katılan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Daniş Beştaş da yeni dönemin milletvekilleri oldu.

Gazeteciler Tuncay Özkan, Utku Çakırözer, Mustafa Balbay, Şamil Tayyar, Enis Berberoğlu ve Eren Erdem de milletvekili olarak Meclis'e girdi.

Kadın temsilciler

Konya'dan milletvekili seçilen ve başörtüsü yasağını AİHM'e taşıyan Leyla Şahin Usta, Uludere'de öldürülenlerin yakınlarından Ferhat Encü, Sivas Madımak katliamında yaşamını yitiren Şair Metin Altıok ile yazar Füsun Akatlı'nın kızı olan Zeynep Altıok Akatlı, eski Avrupa Parlamentosu Milletvekilliği yapan Feleknaz Uca, hukukçu Şenal Sarıhan, uzun yıllar AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı'nda görev yapan Ayşe Keşir, başörtüsü için mücadele eden Hüda Kaya ile Seher Akçınar Bayar, Meclis'in yeni isimleri oldu.

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz MHP Uşak, eski Maliye Bakanı Müsteşarı Naci Ağbal AK Parti Bayburt, eski Borsa İstanbul'un Başkanı İbrahim Turhan ise AK Parti İzmir milletvekili seçildi.

Aynı ailenin üyelerinden Celadet Gaydalı HDP Bitlis'ten milletvekili seçilirken, AK Parti adayı olarak seçimlere giren Edip Safter Gaydalı ise milletvekili olamadı.

Balıkesir'de korkutan deprem! İstanbul'da da hissedildi
Devlet Bahçeli'den Sedef Kabaş'a sert tepki
Bakan Nebati'den kritik görüşme sonrası açıklama
Sedef Kabaş 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan tutuklandı
Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti milli sporcumuzu Türkiye'ye getirecek uçağa uçuş izni vermedi
3 gündür devam ediyor! Korkutan görüntü: 10 metre çekildi
Survivor'da tansiyon yükseldi! 2018'deki olayı hatırlatınca...
Sivas - F.Bahçe maçında inanılmaz pozisyon!
Rusya paylaştı etkisi sürüyor! Haritadan silindi
ABD'nin konuştuğu cinayet! 'Defter' katili çözdü
'İnsanı mezara hayvanı kazana koyar' Asırlardır süren korku!
19 yaşındaki asker kadın yasa boğdu! İki korkunç olay
Galatasaray, bonservisi ödemeyi kabul etti
Türkiye’nin en pahalı nöbeti! Gözü gibi bakıyor
Ozan Çolakoğlu'ndan Gülşen'e: Rahatsız olan mekana gelmez

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler