Geri Dön

Oktay Vural'dan CHP'ye tepki

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, CHP’nin Anayasa Mutabakat Komisyonu kurulmadan önce tavrını ortaya koymadığı için ’yapboz komisyonu’ haline geldiğini belirterek "Madem ki bu komisyondan çekilecektiniz neden bu komisyonu kurdurdunuz?" dedi.

Oktay Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında CHP’nin yeni anayasa çalışmalarına katılmamasını eleştirdi. Oktay Vural, komisyon kurulmadan, adaylarını tespit etmeden önce CHP’nin tavrını ortaya koyması gerektiğini savunarak, "Bu tavrı ortaya koysaydı dolayısıyla bu kadar yapboz komisyonu olunmazdı. Anayasa milletin anayasasıdır. Ve bu çerçevede de parlamentoyu temsil eden siyasi partilerin ortak iradesinin azami bir şekilde temin edilmesini öngördük. Maalesef CHP, bu konudaki bir anayasa komisyonunda olmayacağını ifade etmiştir. Bu aslında komisyonun esasıyla ilgili bir çalışmanın neticesinde değildir. Bu durumda hepimizin şu soruyu sorma hakkı vardır: Mademki bu komisyondan çekilecektiniz neden bu komisyonu kurdurdunuz? Bundan önceki komisyonda AKP’nin başkanlık sistemine dayalı olarak komisyonu lağvetmesiyle olmuştu, şimdi de CHP aynı eksende lağvediyor. Milletimizin şunu görmesini istiyoruz. Her siyasi partinin anayasa konusunda topluma söyledikleri var. Bu durumda azizi milletimizin hangi partinin hangi noktalarda uzlaşamadığını bilme hakkı vardır. Anayasanın ilk 4 maddesini, vatandaşlık tanımını değiştirmek, otoriter sistemi getirmek isteyenler kimlerdir? CHP daha komisyon çalışmaya başlamadan bozmuş olması bu konudaki siyasi partilerin cumhuriyetini temel vasıfları parlamenter demokrasi hakkındaki görüşlerini ortaya koyamama imkansızlığı elde etmiş olması acaba kimin işine yaramaktadır? Madem yüzmeyecektiniz niye denize girdiniz?" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalarCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.Cumhurbaşkanı Erdoğan: "28 Şubat, tıpkı 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül gibi milli iradeyi, milletin değerlerini hedef alan bir darbe girişimidir."

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber