Geri Dön
SiyasetÖzer: 20 yılda devasa dönüşümler yaşandı

Özer: 20 yılda devasa dönüşümler yaşandı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından düzenlenen “Yunus Emre Yolunda Genç Gönüllüler Buluşması” programında gençlerle bir araya geldi.

Özer: 20 yılda devasa dönüşümler yaşandı

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde gerçekleşen buluşmaya Türkiye genelinden yaklaşık bin 500 genç katıldı. Bakan Mahmut Özer, programda yaptığı konuşmasına gönüllerin mimarı Yunus Emre’nin yolunda olan gençlerle böylesine bir buluşmada bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek başladı.

‘Sorumluluğunuz var’

Türkiye Cumhuriyeti’nin sadece gelişmiş bir ülke olmak istemediğini, aynı zamanda barışın, selametin, esenliğin dilini dünyaya tanıtan bir ülke olmak istediğini dile getiren Özer, şunları söyledi:

“Bizlere düşen, medeniyet erlerimizi anlamak ve yeni bir dil inşa edebilmek. Siz değerli gençler kolaya değil zora talip olan gençlersiniz. Aynı zamanda başkasına yapılan iyiliğin cennetin de yolu olduğunun bilincindesiniz. Bu, aslında bir modern dervişlik yolu. Burada, 81 ilden imam hatip liselerinden pırıl pırıl gençlerimiz var. Sizlerin, üzerindeki sorumluluğu her geçen gün artan bir ülkenin aydınlık gençleri olarak sorumluluğu var.”

Son 20 yılda eğitimde devasa dönüşümlerin yaşandığına dikkat çeken Özer, okullaşma oranlarıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Tüm illerimizde, tüm ilçelerimizde yeni okullar, yeni derslikler yapılarak gençlerin eğitimle buluşması sağlandı. 2000’li yıllarda, bu ülkede ortaöğretimde okullaşma oranı yüzde 44’ler seviyesindeydi. Bugün bu oran yüzde 90’lar seviyesine gelmiş bulunmakta. Okul öncesi eğitimde örneğin 5 yaştaki okullaşma oranı yüzde 14’tü, bugün yüzde 90 oldu. 350 binlik derslikten 855 bin dersliğin olduğu bir eğitim sistemine kavuştuk.”