Geri Dön

Rahşan Ecevit teklifi TBMM’ye sunuldu

Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’in Devlet Mezarlığı’na defnedilmesinin yasal dayanağını oluşturacak teklif TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Rahşan Ecevit teklifi TBMM’ye sunuldu

 

Rahşan Ecevit’in vasiyeti doğrultusunda eşi Bülent Ecevit’in yanına defnedilmesinin ardından, bu durumu yasal hale getirmek için hazırlanan Devlet Mezarlığı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, beş partinin ortak imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Teklif, AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın imzasını taşıyor. Teklif, Devlet Mezarlığı Hakkında Kanunun birinci maddesine “Devlet Mezarlığı’na defnedilenlerin eşleri de vasiyetleri üzerine Devlet Mezarlığı’na defnedilebilir” fıkrasının eklenmesini öngörüyor. Teklifte, düzenlemenin yürürlük tarihi 1 Ocak 2020 olarak belirtildi.

Beş siyasi parti grubunun ortak imzasını taşıyan teklif Başkanlıkça, Meclis Milli Savunma Komisyonu’na sevk edildi. Ancak AK Parti, grupların uzlaşması dikkate alınarak düzenlemeyi yasalaştırmakta acele etmeyecek. Teklifin TBMM’ye sunulacak bir torba yasa ile birleştirilerek yasalaştırılmasının planlandığı öğrenildi.

Bartın açıklarında Rus gemisi battı! Acı haberler peş peşe geldiGelen bir son dakika haberine göre, Bartın'ın İnkumu açıklarında Rus bandıralı kuru yük gemisi battı. Bartın Valisi Sinan Güner olayda 4 kişinin hayatını kaybettiği, 6 kişinin de yaralı olarak kurtarıldığını duyurdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber