Geri Dön
SiyasetRusya ve Ukrayna’ya sağduyu çağrısı

Rusya ve Ukrayna’ya sağduyu çağrısı

Yılın ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında Rusya-Ukrayna arasında artan gerginlik ele alınırken, "taraflara sağduyu içinde tansiyonun düşürülmesi" çağrısında bulunuldu.

Rusya ve Ukrayna’ya sağduyu çağrısı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında düzenlenen toplantı 4 saat 40 dakika sürdü. Toplantının ardından 5 maddelik yazılı açıklama yapıldı.

Öncelikle 2021 yılında milli güvenlik bakımından önem arz eden siyasi, askeri, iktisadi ve sosyal gelişmeleri tüm yönleriyle değerlendiren Kurul, 2022 yılında karşı karşıya kalınması muhtemel sınamalar ve bu çerçevede yürütülecek faaliyetleri müzakere etti.

‘Tansiyon düşürülmeli’

Toplantıda terörle mücadeledeki son durum da değerlendirilirken, bildiride "PKK/KCK-PYD, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuştur" denildi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlik de MGK gündemine girerken, konuya ilişkin "Rusya Federasyonu ve Ukrayna arasında artan gerginlik ele alınmış, gerilimin artmasının hiç kimsenin menfaatine neticeler doğurmayacağına dikkat çekilerek, tüm taraflara sağduyu içinde tansiyonun düşürülmesi çağrısında bulunulmuştur" mesajı verildi.

Toplantıda, Ermenistan ile ilişkilerin normalleşmesi yönünde atılan adımlar da görüşülürken, "Güney Kafkasya'da barış ve istikrarı güçlendirmek amacıyla kurulan mekanizmaların ve sarf edilen gayretlerin Türkiye ve Ermenistan başta olmak üzere, tarafların yapıcı ve samimi çabalarıyla ilerletilmesine atfedilen önem vurgulanmıştır" açıklamasında bulunuldu.

Yunanistan’a mesaj

MGK, Yunanistan ile ilgili gelişmeleri de değerlendirirken, bildiride "Uluslararası hukuku pervasızca ihlal eden ve çarpıtan, antlaşmalar hilafına adaları silahlandırmayı ısrarla sürdüren Yunanistan, diyalog ve iş birliği çağrılarımıza samimiyetle karşılık vermeye davet edilmiş, Ege ve Akdeniz’deki meşru hak ve menfaatlerimizin korunması hususundaki kararlılığımız tekraren hatırlatılmıştır" ifadelerine yer verildi.