Siyaset Son Dakika... CHP ile İYİ Parti ittifak konusunda anlaşma sağladı

Son Dakika... CHP ile İYİ Parti ittifak konusunda anlaşma sağladı

12.12.2018 - 19:27 | Son Güncellenme:

CHP ve İYİ Parti, ittifakta anlaştı. Heyetlerin görüşmesinde Ankara, İstanbul ve İzmir adayının CHP'li olacağı belirtiliyor. Görüşme sonrası açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Güzel şeyler olacak, kendimizi Türkiye'ye adadık. Sayın Genel Başkan ve arkadaşlara yürekten teşekkür ediyorum" dedi. İYİ Parti Genel Başkanı Akşener de "Güzel bir çalışma oldu. Hayırlı bir başlangıç yaptığımızı düşünüyorum" ifadelerine yer verdi.

Son Dakika... CHP ile İYİ Parti ittifak konusunda anlaşma sağladı

Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Bursa ve Adana CHP’ye bırakıldı. CHP’nin yönetimde olduğu altı büyükşehirde de İYİ Parti aday çıkarmayacak.

Haberin Devamı

Mersin’de iki parti de aday çıkaracak.

Balıkesir, Denizli, Manisa, Kocaeli, Konya, Samsun, Trabzon, Kayseri, Sakarya, Gaziantep İYİ Parti’ye bırakıldı.

CHP BALIKESİR ADAYINI ÇEKİYOR

Öte yandan CHP'nin Balıkesir adayını geri çekeceği öğrenildi. CHP Balıkesir'de milletvekili Ahmet Akın’ı aday göstermişti.

Akşener’in Balıkesir adayı olarak açıkladığı Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, İYİ Parti Genel Merkezi’ne geldi. Balıkesir’in işbirliğinde tıkanma yaşanan iller arasında olduğu öne sürülmüştü. Ok, adaylığının geri çekileceğinin iddiaları üzerine, “Genel merkezler ne takdir ederse o olur” yanıtını verdi

AKŞENER VE KILIÇDAROĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA

İYİ Parti Lideri Meral Akşener, açıklamasında, "İşbirliği ve güçbirliği yapmak üzere İYİ Parti ve CHP heyetleri anlaştılar. Ülkemize hayırlar uğurlar getirsin inşallah. Ülkemizdeki bu umutsuz havanın dağılmasına sebep olur inşallah. Hayırlı bir başlangıcı yaptığımızı düşünüyoruz. Aday olacak olmuş olan bütün arkadaşlarımıza başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise şöyle konuştu:

"Arkadaşlar yoğun bir mesai harcadılar. İşbirliği yapmanın zorluklarını tahmin edersiniz ama bizim gündemimizde her zaman olduğu gibi yine Türkiye var. Türkiye' nin demokrasisi var. İnsanların bizden beklentileri var. Türkiye'nin çağdaş uygarlığı yakalaması lazım. Özel kişisel angajmanlara girmeden Türkiye'yi düşünerek, vatandaşlarımızı düşünerek, onların umutlarını büyüterek yolumuza devam ettik. Güzel bir çalışma oldu. Yerel seçimler bizim için çok önemli, Türkiye için çok önemli. Bir kış ortamındayız. İnşallah baharda Türkiye de baharı yakalayacak. Huzur içinde, umut içinde, güzel bir Türkiye'yi yerel yönetimlerden başlayarak demokrasiyi güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz. Güzel şeyler olacak demiştik. Biz kendimizi Türkiye'ye adamış olan iki genel başkanız. Bireysel hiçbir beklentimiz, çıkarımız yok. Bütün mesele, çocuklarımız daha güzel bir Türkiye'de yaşasınlar. Daha güzel okullara gitsinler. İşsizliğin olmadığı, yoksulluğun olmadığı bir Türkiye yerelden başlayarak inşa etmek istiyoruz"