Geri Dön

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, 998 gün sonra yeniden Ak Parti Genel Başkanı seçildi

Ak Parti’de ‘İkinci Erdoğan’ dönemi bugün yapılan kongreyle başladı. Kongre için partililer salonu hınca hınç doldurdu. Salona sığmayanlar için salonun dışında ekranlar kuruldu.Kongre salonunda, 'Bir şarkısın sen ömür boyu sürecek', Yürüyeceksin, gençler yürüyecek arkandan', FETÖ, PKK; DAEŞ topunuz gelin' sloganları sık sık atıldı. Salonda Erdoğan belgeseli gösterildi. Başbakan Yıldırım, Erdoğan'ı kongre salonunun kapısında çiçeklerle karşıladı.Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım salona birlikte girdi. 'İşte ordu işte komutan' sloganlarıyla karşılanan Erdoğan'ın ilk mesajı 2019 seçimleriyle ilgili oldu ve "Gece gündüz çalışacağız" dedi. Erdoğan'ın A Takımı belli oldu.Listede 31 isim yerini korudu 19 yeni isim var. Bazı isimler liste dışı kaldı. Bin 370 delegenin imzasıyla Ak Parti Genel Başkanlığına aday gösterilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 998 gün sonra bin 414 oyla Ak Parti Genel Başkanı seçildi.

Son dakika:  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 998 gün sonra yeniden Ak Parti Genel Başkanı seçildi

AK Parti'nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi gerçekleşti. Kongre için partililer sabahın erken saatlerinden itibaren Ankara Arena Spor Salonu'nu doldurdu. 27 Ağustos 2014 tarihinde 1. Olağanüstü Büyük Kongresi ile görevini Ahmet Davutoğlu’na devreden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 998 gün sonra yeniden “aşkım, sevdam” dediği partisinin başına geçiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, bin 370 delegenin imzasıyla Genel Başkanlığa tek aday gösterildi. Oylama bitti oy sayımına geçildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin 3'üncü Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, bin 414 oyla yeniden AK Parti Genel Başkanlığına seçildi.

ERDOĞAN VE YILDIRIM PARTİLİLERE SESLENDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan saat 11.20'de Ankara Arena Spor Salonu'na geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Beştepe'den kongrenin yapıldığı salona geldi. Salonun dışında Başbakan Yıldırım ve eşi çiçeklerle karşıladı. Erdoğan ve Yıldırım birlikte hazırlanan otobüsün üstüne çıkıp partilileri selamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım, salona giremeyen ve dışarıda bekleyen partililere otobüsün üzerinden seslendi.

Yıldırım, "AK Parti kongreleri bir şölendir, bir bayramdır. İşte güzel bir bayramı bugün birlikte yaşıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanım. AK Parti teşkilatının mensupları olarak hasretin vuslata dönüştüğü anı yaşıyoruz. Hoş geldiniz Sayın Genel Başkanım, liderim" dedi.


GECE GÜNDÜZ YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, partililere hitap etti. Başbakan Yıldırım'a teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Değerli yol arkadaşım Sayın Binali Yıldırım Bey, değerli yol arkadaşlarım; 998 gün sonra sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum. Bugün yine sizlerle beraberiz. Sizlerin heyecanı heyecanımızdır. Sabah 04.00'ten itibaren buradasınız. Bu kongredeki heyecanı paylaşmak üzere buradasınız. İzmir'den gelen bir midibüste kazanın olması bizleri üzdü. Hamd ediyoruz herhangi bir ölüm söz konusu değil, yaralılara şifa diliyoruz. İnşallah gündüz gece yürümeye devam ediyoruz ve emaneti bugünlere kadar taşıyan gönüldaşım, değerli yol arkadaşım Binali Bey'e huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Durmak yok, çok çalışacağız; ama unutmayın bizim kapı kapı dolaşma geleneğimiz var buna devam edeceğiz. Üzerimizdeki spekülasyonların cevabını sandıkta vereceğiz

SALONA BİRLİKTE GİRDİLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, ile Başbakan Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım birlikte salona girdiler. Platformdan partilileri birlikte selamladılar.

DİVAN BAŞKANLIĞI'NA YAZICI SEÇİLDİ

Tüzük gereği kongrenin açılışını AK Parti Teşkilatlardan Sorumla Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş yaptı. Yoklamanın ardından İstiklal Marşı okundu ve saygı duruşunda bulunuldu. Divan Başkanlığı'na AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı seçildi. Kongreyi Yazıcı başkanlığındaki divan heyeti yönetti. Kürsüye gelen Yazıcı, "Bu tarihi günde hepinize saygılarımı sunuyorum" dedi.

BİTMEYEN SEVDA İSİMLİ FİLM İZLENDİ

AK Parti Genel Merkezi tarafından hazırlanan "Bitmeyen sevda" isimli film salondakilere izletildi. Kısa filmde, AK Parti'nin doğuşu, önüne çıkarılan engeller, Erdoğan liderliğindeki icraatları ve FETÖ'nün 15 Temmuz'daki hain kalkışması anlatıldı. 15 Temmuz bölümünde salonda büyük bir ıslık ve tepki sesleri yükseldi.

İŞTE ERDOĞAN'IN A TAKIMI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın a takımı belli oldu. Oylanan MKYK listesinde 19 yeni isim var. İşte o liste Binali Yıldırım, Abdülhamit Gül, Ahmet Sorgun, Ali Aydınlıoğlu, Asuman Erdoğan, Bekir Bozdağ, Berat Albayrak, Burhan Kuzu, Bülent Karakuş, Cahit Özkan, Cevdet Yılmaz, Çiğdem Karaaslan, Efkan Ala, Erol Kaya, Ethem Sancak, Fatih Şahin, Fevzi Şanverdi, Hacı Ahmet Özdemir, Hamza Dağ, Harun Karacan, H. Kübra Öztürk, Hayati Yazıcı, İbrahim Halil Yıldız, İsa Sinan Göktaş, E. Emrah Karayel, Jülide Sarıeloğlu, Mahir Ünal, Markar Esayan, Mehmet Emin Yılmaz, Mehmet Mehdi Eker, Mehmet Muş, Murat Baybatur, Mustafa Ataş, Mustafa Köse, Mustafa Savaş, Mustafa Şentop, Mustafa Yel, Nurettin Canikli, Öznur Çalık, Ravza Kavakçı Kan, Recep Uncuoğlu, Rumeysa Kadak, Süleyman Soylu, Tamer Dağlı, Vedat Demiröz, Yasemin Atasever, Zeki Aygün, Zelkif Kazdal, Zeyid Aslan, Zeynep Alkış

MKYK'DA OLMAYAN İSİMLER

Mevcut MKYK'da görev yapan Ayhan Ogan, Ayşe Sula Köseoğlu, Edibe Sözen, Emine Nur Günay, Fatma Seniha Nükhet Hotar, Fatma Güldemet Sarı, Fazilet Dağcı Çığlık, Hüseyin Özbakır, Mehmet Galip Ensarioğlu, Mahmut Kaçar, Mehmet Müezzinoğlu, Yelda Erol Gökcan, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Sema Ramazanoğlu, Serkan Bayram, Şaban Dişli, Veysi Kaynak, Yasin Aktay ile Yaşar Karayel yeni listede yer almadı.

MKYK'YA YENİ GİREN İSİMLER

Binali Yıldırım, Bülent Karakuş, Cahit Özkan, Ethem Sancak, Hacı Ahmet Özdemir, Harun Karacan, Hatice Kübra Öztürk Gökkaya, İbrahim Halil Yıldız, İsa Sinan Göktaş, İsmail Emrah Karayel, Mahir Ünal, Mehmet Emin Yılmaz, Recep Uncuoğlu, Rumeysa Kadak, Süleyman Soylu, Tamer Dağlı, Yasemin Atasever, Zeki Akgün, Zelkif Kazdal MKYK'ya yeni giren isimler oldu.

YERİNİ KORUYAN İSİMLER

Abdulhamit Gül, Ahmet Sorgun, Ali Aydınlıoğlu, Asuman Erdoğan, Bekir Bozdağ, Berat Albayrak, Burhan Kuzu, Cevdet Yılmaz, Çiğdem Karaaslan, Efkan Ala, Erol Kaya, Fatih Şahin, Fevzi Şanverdi, Hamza Dağ, Hayati Yazıcı, Jülide Sarıeroğlu, Mehmet Mehdi Eker, Markar Esayan, Mehmet Muş, Murat Baybatur, Mustafa Ataş, Mustafa Köse, Mustafa Savaş, Mustafa Şentop, Mustafa Yel, Nurettin Canikli, Öznur Çalık, Ravza Kavakçı Kan, Vedat Demiröz, Zeyid Aslan ve Zeynep Alkış mevcut MKYK'daki yerlerini korudu.

ÜÇ BAKAN YERİNİ KORUDU

MKYK'daki Bakanlar Kurulu üyelerinden, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak yerini korurken, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu listede yer almadı.

YENİ MERKEZ DİSİPLİN KURULU

Ali Özkaya,Hüseyin Özbakır,Ayhan Sefer Üstün,Serkan Bayram,Kerem Ali Sürekli,Murat Alparslan
Murat Göktürk,Taha Ayhan,Sabri Öztürk,Serap Yahşi Yaşar ve Zeynep Yıldız

DİSİPLİN KURULU LİSTESİNDE OLMAYAN İSİMLER

Bülent Gedikli, Emin Haberdar,Metin Doğan,Övünç Özkan, Zelkif Kazdal (MKYK listesinde yer alıyor)

ŞAMİL TAYYAR YÖNETİMDE

3 kişiden oluşan Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu'nda Nevzat Pakdil'in yerine Şamil Tayyar'ın girildi. Kurul,Aziz Babuşçu,Vedat Bilgin ve Şamil Tayyar'dan oluştu.

AK PARTİ SİYASİ ERDEM VE ETİK KURULU

Ahmet Cemil Tunç,Mustafa Ünal,Halide İncekara,Güldal Akşit ve Nihat Eri

Son dakika:  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 998 gün sonra yeniden Ak Parti Genel Başkanı seçildi

BİN 370 İMZAYLA TEK ADAY OLDU VE...

Ankara Spor Salonu'nda yapılan AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde genel başkanlık için aday belirleme süreci tamamlandı. Divan Başkanı Hayati Yazıcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın genel başkanlık adaylığı için bin 370 delegenin imzaladığı teklifin kendilerine ulaştığını bildirdi.Oylama sonucunda bin 414 oyla Erdoğan, yeniden Ak Parti'ning Genel Başkanı oldu.

BİNLER ORAYA AKIN ETTİ...

Kongre için yoğun güvenlik önlemleri alındı.Ankara dışından otobüslerle gelen partililer, Atatürk Kültür Merkezi alanından tezahüratlar eşliğinde kongrenin düzenleneceği salona kadar yürüdü. Ankara Arena'ya gelen partililer tek tek aranarak kongre salonuna alındı. Salona giremeyen partililer için dışarıda çadır ve dev ekranlar kuruldu.Dev Türk bayrağı asılan salonda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın posterleri yer aldı.

'GENEL BAŞKAN VEKİLİ KOLTUĞU YILDIRIM İÇİN'

Kongrede parti tüzüğünde de değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklik ile genel başkan vekililği makamı oluşturuldu. Başbakan Binali Yıldırım genel başkan vekili olarak görev yapacağı belirtildi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, Habertürk TV'de yaptığı açıklamada, tüzük değişikliği ile getirilecek olan AK Parti Genel Başkan Vekilliği koltuğunun Binali Yıldırım'a özel olduğunu belirterek kendisinden sonra kalkabileceğini söyledi.

ERDOĞAN BELGESELİ İZLETTİRİLDİ

AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, Aşık Veysel Şatıroğlu, Tarkan ve Barış Manço’un sesinden ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ türküsü ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatını anlatan kısa bir belgesel partililere izletildi. Belgesel’in sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Yetişmek için menzile gidiyorum gündüz gece’ mısralarını okudu. 'Yeni Atılım Dönemi' olarak nitelendirilen yeni dönem, demokrasi, reform değişim, özgürlük, gelişme ve refah başlıklarıyla paylaşıldı.

SALONDA DİKKAT ÇEKEN SLOGANLAR

Yeni Atılım Dönemi; Demokrasi, Değişim, Reform" temasını taşıyan kongrenin yapılacağı salonda, "Yürüyeceksin... Gençler yürüyecek arkandan", "Millete efendilik için değil millete hizmet için varız", "Hep birlikte yeni hedeflere", "Değişimin lideri, milletin partisi", "Kutlu dava, güçlü Türkiye", "Sağlam irade, güçlü Türkiye" pankartları asıldı. FETÖ, PKK; DAEŞ topunuz gelin', 'Güven demek, vefa demek, can demek, Erzincan demek', 'Değişimin lideri, milletin partisi' pankart ve afişleri yer aldı.

ÖMER HALİSDEMİR'İN BABASI SALONDA

15 Temmuz'un seyrini değiştiren ve darbe girişimi sırasında şehit olan Ömer Halisdemir'in babası Hasan Hüseyin Halisdemir kongreye özel misafir olarak davet edildi. Salonda 15 Temmuz'da şehit olan Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un dev posterlerinin altına "vatan size minnetar" yazıldı.

BAZI YOLLAR TRAFİĞE KAPATILDI

Kongre nedeniyle Cumhuriyet Caddesi (Gar Kavşağı-Baruthane kavşağı arası ile giriş ve çıkışları, Baruthane Kavşağı- Ulus Kavşağı arası, İstanbul Caddesi-Baruthane Kavşağı arası çift taraflı yan varyantlar), Hipodrom Caddesi-Talatpaşa Bulvarı (Ulaştırma Kavşağı ile Opera Köprüsü arası tüm giriş ve çıkışları/Gar Kavşağı alt geçidi dahil) ve Kazım Karabekir Caddesi’nin (Anadolu Meydanı-İstanbul Caddesi arası) araç trafiğine kapatıldı.

O PARTİYE DAVET YOK

Kongreyi salon içinde ve dışında 60 binin üzerinde partilinin izlemesi bekleniyor. Yerli ve yabancı medya kuruluşlarının yoğun ilgi gösterdikleri kongre için yaklaşık 500 gazeteci akreditasyon yaptırdı. Sivil toplum örgütleri, önceki dönem ve mevcut il başkanları, önceki dönem ve mevcut milletvekilleri, bakanlar, kurucular, MKYK üyeleri, kadın ve gençlik kolları MKYK üyeleri, yabancı misyon, şehit ve gazi aileleri kongreyi salonda izleyecek. Kongreye, CHP, MHP temsilcileri davet edildi. CHP katılmayacağını açıkladı. HDP’ye ise davet gitmedi.

ABD'de sahile yaklaşan köpek balığı sürüsü böyle görüntülendiABD'de Singer Island sahiline yakın mesafede toplanan onlarca siyah uçlu resif köpek balığı görenleri korkuttu. Sahile yaklaşan onlarca köpek balığı sürüsü drone ile görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber