Geri Dön
SiyasetSon dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistan'da duyurdu: 10 anlaşma imzaladık

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistan'da duyurdu: 10 anlaşma imzaladık

Gelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile Kök Sarayı’nda düzenlenen anlaşmaların imza töreninin ardından ortak basın toplantısında konuştu. İki ülke arasında 10 anlaşma imzalandığını söyleyen Erdoğan, "Ticaret hacmimiz 3,6 milyar doları aştı. En kısa sürede 5 milyar dolar hedefini yakalayacağız. Ardından bununla kalmayacağız, ortak adımlarla çıtayı 10 milyar dolar seviyesine çıkaracağız." dedi. Erdoğan, "Türk şirketlerinin Özbekistan'daki yatırımları 1,5 milyar doları ulaşmış durumda" ifadelerini kullandı.

Resmi ziyaret kapsamında Özbekistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasında imzalanan işbirliği anlaşmaları sonrasında Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’le ortak basın toplantısına katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye, Özbekistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan, Özbekistan’da ilk elçilik açan ülkedir. Özbekistan’da ilk başkonsolosluk açan ülke yine Türkiye’dir. Semerkant Başkonsolosluğumuz, bir yıldır Özbek kardeşlerimize ve vatandaşlarına hizmet veriyor. İlişkilerimizin temelinde çok güçlü ortak tarih, dil, inanç ve kültürel bağlarımız bulunuyor. Öyle ki bir asır önce milletimiz Anadolu’da kadını erkeğiyle İstiklal Harbi’ni verirken Özbek kardeşlerimiz de burada bizim için dualar ediyor, kahramanlık şiirleri yazıyordu.”

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistanda duyurdu: 10 anlaşma imzaladık

ÇITAYI 10 MİLYAR DOLAR SEVİYESİNE ÇIKARTACAĞIZ

“Başarıyla tamamladığımız Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyimizin ikinci toplantısını ‘maziden atiye uzanan’ yolculuğumuzda yeni bir adım olarak görüyoruz. Görüşmelerimiz neticesinde ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin Kapsamlı Stratejik Ortaklık seviyesine yükselttik. Ticaret hacmimiz geçtiğimiz sene yüzde 72’ye yakın bir artışla 3,6 milyar doları aştı. En kısa sürede ki bir yıl hedef koyduk, 5 milyar dolar hedefini yakalayacağız diyoruz. Ardından bununla kalmayacak bilahare atacağımız adımlarla çıtayı 10 milyar dolar seviyesine çıkartacağız.”

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistanda duyurdu: 10 anlaşma imzaladık

ÖZBEKİSTAN'DA 241 PROJEYE İMZA ATILDI

“Bugün 10 anlaşma imzalandı. Bu 10 anlaşmanın imzalanması demek Türkiye – Özbekistan arasındaki bu süreç çok daha güçlü bir şekilde ilerleyecektir. Türk şirketlerinin Özbekistan’daki yatırımları 1,5 milyar dolara ulaşmış durumda. Müteahhitlik firmalarımızda Özbekistan’da bu güne kadar 5 milyar dolar değerinde 241 projeye başarıyla imza atmıştır.”

“Savunma sanayinde nitekim bugün imzaları attık, bu imzalarla birlikte savunma sanayinde imkanlarımızı imkanlarınızla paylaşmaya hazırız. Türkiye’nin bu alanda elde ettiği başarılar da ortadır. Ulaştırmadan enerjiye, sağlıktan eğitim ve kültüre kadar geniş bir alanda işbirliğimizi daha da geliştirmek konusunda mutabıkız.” Cumhurbaşkanı Erdoğan, imzalanan ortak bildirinin gelecek dönem için yol haritası teşkil edeceğini belirtti.

TÜRKİYE-ÖZBEKİSTAN ARASINDA 10 ANLAŞMA İMZALANDI

Türkiye-Özbekistan arasında farklı alanlarda 10 anlaşma imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'in Kök Saray'daki baş başa ve Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı sonrasında imza töreni düzenlendi.

“Türkiye-Özbekistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 2. Toplantısının Sonuçlarına İlişkin Ortak Bildiri” Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev tarafından imzalandı.

Türkiye ile Özbekistan arasında "Tercihli Ticaret Anlaşması", "Askeri Çerçeve Anlaşması", "Hükümlülerin Nakli Anlaşması", "Adli Bilimler Alanında İşbirliği Mutabakatı", "Ülke Sınırlarından Geçen Taşıtlar ve Eşyalara Dair Ön Bilgi Değişimine İlişkin Protokol", "İnşaat Alanında Mutabakat Zaptı”, "2022-2023 Yıllarında İşbirliğine Dair Eylem Planı", "İşbirliği Mutabakat Zaptı" ve devlet ajansı arasında "İşbirliği Anlaşması" imzalandı.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistanda duyurdu: 10 anlaşma imzaladık

Cumhurbaşkanı Erdoğan mevkidaşı Mirziyoyev’e orijinali Topkapı Sarayı’nda bulunan Ali Şir Nevai’nin Külliyat-ı Nevayi özel tıpkıbasımını hediye etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DOSTLUK AĞACI DİKTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’le iki ülke arasındaki kardeşliği simgeleyen dostluk ağacını dikti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Türk Enerji Yatırımları Çevrimiçi Temel Atma Törenine katıldı.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistanda duyurdu: 10 anlaşma imzaladık

RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in daveti üzerine Türkiye ile Özbekistan arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin İkinci Toplantısı’na katılmak üzere Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taşkent Uluslararası Havalimanı'nda Mirziyoyev tarafından karşılandı.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistanda duyurdu: 10 anlaşma imzaladık

ÇELENK BIRAKTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Özbekistan’ın başkenti Taşkent’teki Bağımsızlık Anıtı’na çelenk bıraktı.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistanda duyurdu: 10 anlaşma imzaladık